Heureka.cz zažalovala Google. Gigant zvýhodňoval vlastní srovnávač cen - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Heureka.cz zažalovala Google. Gigant zvýhodňoval vlastní srovnávač cen

čtk,
Heureka.cz zažalovala Google. Gigant zvýhodňoval vlastní srovnávač cen
Zdroj: Profimedia.cz

Český srovnávač cen Heureka.cz dnes podal u pražského městského soudu žalobu na americkou společnost Google kvůli zneužití dominantního postavení ve vyhledávání. Požaduje po ní 394,9 milionu korun jako ušlý zisk za tři roky kdy Google ve výsledcích vyhledávání zvýhodňoval vlastní srovnávač cen Nákupy Google (Google Shopping) před konkurencí. Serveru Lupa.cz to řekl ředitel Heureky.cz Tomáš Braverman.

Google zneužívá dominanci ve vyhledávání a ani přes nařízení Evropské komise (EK), která mu v roce 2017 vyměřila pokutu, problém nenapravil, odůvodnil Braverman rozhodnutí českého srovnávače cen, proč chce na Googlu vymáhat ušlý zisk.

Komise dala před třemi lety Googlu za zneužití dominantního postavení na trhu pokutu 2,42 miliardy eur (63,6 miliardy korun). Podle komise ve svém vyhledávači zvýhodňoval jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek. Google se proti tomu odvolal a případ nadále řeší soudy.

Google po verdiktu EK sice zavedl nápravná opatření, evropské srovnávače cen s tím ale nejsou spokojeny. Sedm firem se rozhodlo bránit žalobami a nyní se k nim připojila i Heureka.cz, uvedla Lupa.cz.

„V Českém republice je tříletá promlčecí lhůta, proto Heureka žalobu podává teď, když má vypršet. Ale v zahraničí promlčecí lhůta není, takže další žaloby budou přibývat,“ doplnil Braverman. Podle něj je Heureka.cz v Česku jediná, která Google žalovala.

Heureka podle Bravermana spolu s dalšími srovnávači zároveň podniká na úrovni Evropské unie kroky, při kterých se snaží na základě dat dokazovat, že nápravný mechanismu Googlu nefunguje a firma nadále zneužívá svou dominantní pozici.

Heureka.cz zažalovala Google. Gigant zvýhodňoval vlastní srovnávač cen
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze