Pravice a piruetka - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pravice a piruetka

, Petr Nováček,
Pravice a piruetka
Zdroj: Euro.cz

Velká koalice ve velkých městech

V deseti ze čtyřiadvaceti statutárních měst budou spolu či s nějakým tím přívažkem vládnout ODS a ČSSD. V Praze se na tom jejich vyjednavači dohodli nad ránem 16. listopadu v pracovně přednosty vinohradské gynekologicko-porodnické kliniky docenta Bohuslava Svobody, příštího to primátora hlavního města. „Museli jsme být rychlí, aby nás u sociální demokracie nepředběhla TOP 09,“ glosoval osmihodinový finiš Svoboda. Podle senátorky Daniely Filipiové z ODS bylo ale všechno jinak! Vyjednávání s TOP 09 bylo prý „jenom fraškou. Jasným, předem daným cílem již před volbami bylo uzavření tzv. velké koalice. Snad i vrabci na střeše si o tom cvrlikali.“ Podle Filipiové byl docent Svoboda „zneužit“, aby svou reputací zaštítil pražské občanské demokraty, kteří, dodejme, slynou reputací nevalnou. „Velkou“ koalici s ODS si prý hlavně proto nepřál úřadující místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vedení ČSSD jej však nepodpořilo. Nepřál si ji však ani předseda ODS a premiér Petr Nečas, podle něhož „by byla lepší pravicová koalice, což vyjádřili i voliči“. Nejužší vedení ODS a najmě její pražští představitelé ale Nečasův názor pominuli. A Nečas se s tím smířil, a dokonce minulý čtvrtek prohlásil: „… vzhledem k chování TOP 09 nejen na pražské úrovni, ale i na celostátní úrovni se divím postupu ODS méně než před čtyřmi týdny“.
Nečasův dovětek napovídá, že před komunálními volbami pochopitelné napětí mezi oběma stranami trvá dál, ba že posiluje vzájemnou nedůvěru ODS a TOP 09, jež může Nečasovu vládu fatálně ochromit, dříve než se vůbec dostane k reformám. Zatím totiž hlavně škrtá výdaje a jinak utahuje kohoutky, což je sice nutné, leč projekty skutečných reforem a jejich „jízdní řád“ jsou stále nezřetelné. Místo férového přetahování se o to, kdo je větší „reformní bourák“, soupeří tedy ODS a TOP 09 alespoň v „okopávání kotníků“. Tak například místopředseda „topky“ Miroslav Kalousek prohlásil o pražské koalici ODS a ČSSD toto: „Je to koalice, která si nemůže říkat velká, protože velká koalice je koalice dvou největších stran. Já mám pro ni pracovní název, a to 4K – to je kmotrovská koalice korupčního kartelu.“ Ano, „topka“ byla v Praze obejita, ale to ČSSD, jež v květnu sice vyhrála volby do sněmovny, avšak skončila v opozici, když se na vládní koalici dohodly ODS, TOP 09 a Věci veřejné, přece také! Pravda, Nečasova vláda si neříká „velká“ koalice. A pravdu hraničící s jistotou má Kalousek v tom, že – abychom tak řekli – staré psy novým kouskům nenaučíš, i když na předscénu postrčí pár pohledných štěňátek. Schwarzenbergův vzkaz ódéesce byl uhlazenější, ale také to byl štípanec: dohodu ODS a ČSSD označil kníže za „potrat pražské naděje“. Svědčí ostatně o bohorovnosti dotyčných stran, že dohodu uzavřely den před výročím konce nesvobody a 17. listopadu tak spunktovaly proti sobě na Václavském náměstí demonstraci. To se za posledních dvacet let zatím žádné demokratické straně nepodařilo! Demonstranti slibovali budoucím pražským radním defenestraci. Jistě by se ale opět našla nějaká ta příslovečná kupka hnoje, do níž by jako jejich defenestrovaní předchůdci milosrdně dopadli a vážnější újmu neutrpěli.
Teď už ale zase vážně! Mnohem tvrdší dopad a mezinárodní ostudu k tomu může zaznamenat Kalouskův náměstek Martin Barták a pár lidí, případně i státních institucí kolem něj. Barták býval náměstkem ministryně obrany Parkanové, nominovaným ODS, pak jako vicepremiér tykadlem téže strany ve Fischerově „úřednické“ vládě, až si jej posléze jako náměstka vzal k sobě na finance Kalousek, Učinil tak poté, co ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra neprojevil o Bartákovy služby zájem. Těžko říci, zdali Vondra, léta disponující výjimečnými kontakty v USA, tušil, co se „provalilo“ nyní, totiž že před třemi (!) lety měl údajně Barták požádat o úplatek bývalého amerického velvyslance a jeho přítele, a to v souvislosti s dodávkami vozů Tatra pro českou armádu. Barták je až do vyšetření případu na neplacené dovolené. Premiér Nečas přitom neopomněl veřejnosti sdělit, že iniciativní byl v tomto směru on, a ne Kalousek. Martin Barták je nepochybně studnicí drahocenných informací, jež mohou mít pro politika Kalouska mimořádnou cenu. Pokud je to ale explozivní materiál, z „okopávání kotníků“ se může mezi ODS a TOP 09 rozhořet „válka“ nejen o hegemonii na pravici. Pak už by stačila jen maličká piruetka Věcí veřejných, jež se dá očekávat, půjdou-li jejich preference dolů, a s reformami a potažmo Nečasovou vládou bude amen.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze