Právě teď je dobrá doba jít do Uzbekistánu

14. srpna 2006, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
14. srpna 2006, 00:00

ALEŠ FOJTÍK, VELVYSLANEC ČESKA V TAŠKENTU: Připravte se na smlouvání, zástupy místních byrokratů a všudypřítomnou policii. Pokud se ale rozhodnete podnikat v Uzbekistánu, čeká vás také mnoho lákadel. Podle velvyslance Aleše Fojtíka je navíc právě nyní ideální příležitost na uzbecký trh vstoupit.

ALEŠ FOJTÍK, VELVYSLANEC ČESKA V TAŠKENTU: Připravte se na smlouvání, zástupy místních byrokratů a všudypřítomnou policii. Pokud se ale rozhodnete podnikat v Uzbekistánu, čeká vás také mnoho lákadel. Podle velvyslance Aleše Fojtíka je navíc právě nyní ideální příležitost na uzbecký trh vstoupit. V Česku nepatří Uzbekistán mezi příliš známé země. Jak byste ho stručně představil?

Je to stát s mimořádným přírodním bohatstvím a téměř 30 miliony obyvatel, kteří mají silně zakotvené tisícileté tradice. Žije tu vlastně polovina obyvatelstva celé Střední Asie. Je to islámská země, takže vodku zde často pijí pro jistotu z hrníčků a ne ze skla.

Které obory jsou pro české investory perspektivní?

Uzbekistán má bohaté zdroje surovin, zejména plynu, ropy a zlata. Takže je šance v jejich těžbě i zpracování. Dále je zde natolik teplé klima, že ovoce a zelenina mají mimořádnou kvalitu, nicméně místní průmysl dokáže zpracovat stěží polovinu úrody. Takže se otevírá prostor jak pro vývoz strojů pro potravinářský průmysl, tak i podnikání v něm, včetně následného exportu hotové produkce. Tradičním českým sortimentem jsou zde sklo, porcelán, křišťálové lustry. Perspektivní je i podnikání v oblasti vody - čištění, zavlažování, rozvody. Mimořádně zajímavým oborem bude v budoucnu třídění, čištění a likvidace odpadů všeho druhu. Z Uzbekistánu totiž de facto žádná řeka neodtéká, veškerý vyprodukovaný odpad zůstává zde. A to bude brzy i pro tak velkou zemi nepřijatelné.

V čem jsou podle vás hlavní výhody uzbeckého trhu?

Především jde o velký nenasycený trh. Aktuálně je zde také k dispozici levná pracovní síla. I energie jsou zatím velmi levné. Vzhledem k našim znalostem postsovětského prostoru a k dobrému jménu, které zde Česká republika má, může česká firma velmi dobře uspět i jako prostředník pro jinou západní společnost. To je naše velká šance.

Podle mého názoru je právě teď dobrá doba pro pečlivé zmapování trhu. Na konci příštího roku by zde měly být prezidentské volby a pak bude příznivá doba pro zahájení vlastních komerčních aktivit.

V čem naopak vidíte případná rizika v rozvoji Uzbekistánu?

Jako významný budoucí problém Uzbekistánu vidím rozvoj sousedů -Číny, respektive Indie. A to, že Uzbekistán nemá moře. To je pro něj oproti sousedům značnou konkurenční nevýhodou. Komplikuje to jak export, tak i import do Evropy. Naopak má výhodu snadného přístupu na velmi slibné odbytiště na severu - na Sibiř a do celého Ruska. Rizikem podnikání - pro vyvolené ale předností - je určitě nestabilní právní a ekonomické prostředí, přebujelá byrokracie a centralizace moci, neadekvátně pracující finanční systém a bankovní soustava. Jsou tu také problémy s dodávkami všeho -počínaje vodou, elektřinou či plynem. Je zde také vyšší riziko terorismu. Trvalá přítomnost policie, která je prakticky všude, toto riziko sice minimalizuje, nicméně znepříjemňuje běžný život.

Jak se má český podnikatel při jednání s Uzbekem chovat?

Při jednání jsou Uzbeci mimořádně slušní, ochotní, vstřícní, nekonfliktní -ale v podstatě nečitelní. Bohužel se často ukáže, že uzbecký partner neměl k jednání dostatečné kompetence, často neporozuměl tomu, co se od něj chce nebo ze slušnosti vše jen odkýval, později ale nereaguje na další korespondenci, a tak dále. Základní uzbecká obchodní vlastnost je smlouvání. Bez dohody na slevě, výjimce nebo nestandardním postupu to tu prostě nejde. Jednání je vedeno nejčastěji v ruštině, bez dobré znalosti tohoto jazyka je pro našince téměř nemožné se zde prosadit.

**Které české firmy již v Uzbekistánu prorazily?

S místními podmínkami se dokázalo dobře vyrovnat několik našich firem. V současné době je to společnost Eriell pracující v oblasti těžby surovin, která má kontrakty už v hodnotě desítek milionů dolarů. Pivovar Pulsar Samarkand počítá své podnikání rovněž v desítkách milionů dolarů, firma MBNS Brno a firma Thomas Praha také připravují velké projekty, pracuje zde společný podnik KENAF. Tyto firmy pochopily místní specifika a systematicky se trhu věnují již řadu let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kryptoměnová jízda prvních prosincových dní
Už jste natankovali zimní naftu? Pokud ne a teploty klesnou na ?7 °C, můžete mít potíže
Co když zemře kandidát na prezidenta, nebo rovnou prezident?
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Auta
Renault Sport lákal na velké vánoční překvapení. Výsledek…
„Ostrá“ Škoda Fabia se nakonec jmenuje R5. Na chvíli to bude jediný čtyřválec v nabídce
Jak postupovat při přepisu a odhlášení vozidla
Je vám 760 koní v Chevroletu Corvette ZR1 málo? Hennessey nabízí přes 1200 koní
Ares Panther je reinkarnace De Tomaso Pantera s technikou Lamborghini
Technologie
Předvánoční dávka aktualizací od Microsoftu vyšla. Byly vyřešeny všechny známé problémy
Grim Fandango Remastered je teď zdarma. Stáhněte si legendární adventuru
Vánoční tip: Poslouchejte české koledy po celý den z internetového rádia
AMD vydává „adrenalinový“ ovladač pro Radeony: spousta novinek, OSD, mobilní aplikace
6 tipů na nejlepší přehrávače do obýváku [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče