Praha: silná nabídka kanceláří

05. ledna 2004, 00:00 - ZBYNĚK PASSER, PASSERINVEST Group
05. ledna 2004, 00:00

V ROCE 2004 V ČESKÉ METROPOLI PŘIBYLO KOLEM 150 TIS. M 2 KANCELÁŘSKÝCH PLOCH. CELKEM JE DNES V PRAZE K DISPOZICI TAKŘKA 1,4 MIL. M2 PLOCHY V DESÍTKÁCH ADMINISTRATIVNÍCH BUDOV, Z NICHŽ VĚTŠINA PŘEDSTAVUJE NOVOSTAVBY.

V ROCE 2004 V ČESKÉ METROPOLI PŘIBYLO KOLEM 150 TIS. M 2 KANCELÁŘSKÝCH PLOCH. CELKEM JE DNES V PRAZE K DISPOZICI TAKŘKA 1,4 MIL. M2 PLOCHY V DESÍTKÁCH ADMINISTRATIVNÍCH BUDOV, Z NICHŽ VĚTŠINA PŘEDSTAVUJE NOVOSTAVBY.

Trh nerezidenčních realit je v České republice koncentrován právě jen do Prahy, kde je pochopitelně po kvalitních kancelářských prostorách nejvyšší poptávka. Vzhledem k probíhající výstavbě je ovšem nabídka postupem doby stále větší - dokonce do té míry, že lze ze strany uživatelů budov a kanceláří očekávat zvýšení tlaku na rozsah poskytovaných úlev na nájmu, doplňkové služby spojené s užíváním nemovitosti, zvyšování kvality staveb a jejich vybavení vůbec a nakonec i na nominální výši nájemného (to se nyní v P raze pohybuje v závislosti na lokalitě v rozmezí 10-20 eur za m 2 měsíčně). V prvních devíti měsících loňského roku bylo v hlavním městě pronajato přibližně 151 tis. m 2 kancelářských ploch, z toho největší podíl připadl na Prahu 4 a 5. Mezi zákazníky developerských firem stejně jako dříve dominují finanční instituce, reklamní a mediální společnosti a obor IT. Tato situace se již loni viditelně odrážela na rostoucí agresivitě obchodních nabídek řady developerů, které k takovému postupu vedla rostoucí nervozita z dlouhodobě neobsazených administrativních objektů. V pozadí tohoto negativního jevu je s největší pravděpodobností přílišný optimizmus, s nímž řada zahraničních developerů vstupovala na pražský trh nerezidenčních realit, motivována zejména zajímavými výnosy a silnými růstovými tendencemi trhu v letech 1999-2001. Bohužel si tehdy řada z nich neuvědomila reálnou absorpční schopnost trhu. Současnou situaci na trhu nerezidenčních nemovitostí lze považovat za přechodnou stagnaci jinak stabilně rostoucí poptávky, doprovázenou skokovým navýšením nabídky.Ve střednědobém horizontu se poptávka vrátí k normálu a někteří developeři možná přehodnotí termíny uvedení svých plánovaných projektů na trh tak, aby byla co nejméně ohrožena výnosnost - právě ta je totiž v Praze velmi zajímavá a stále přitahuje investory. Lze říct, že objem disponibilního - hlavně zahraničního - kapitálu značně převyšuje nabídku těchto kvalitních nemovitostí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít