Praha se ničím neliší od Bruselu či Curychu

25. dubna 2005, 00:00 - PETR BÝM
25. dubna 2005, 00:00

SERGE BORENSTEIN, REAL ESTATE KARLÍN GROUP: Z pražského Karlína, zanedbané industriální čtvrti, se stává další centrum města. Nové budovy jsou dílem společnosti Real Estate Karlín Group. Jejím spolumajitelem i ředitelem je Belgičan Serge Borenstein.

SERGE BORENSTEIN, REAL ESTATE KARLÍN GROUP: Z pražského Karlína, zanedbané industriální čtvrti, se stává další centrum města. Nové budovy jsou dílem společnosti Real Estate Karlín Group. Jejím spolumajitelem i ředitelem je Belgičan Serge Borenstein. * Jak jste se vlastně vy, Belgičan, stal karlínským lokálpatriotem?

Do Prahy jsem se dostal víceméně náhodou hned po roce 1989. Tehdy ovšem nebylo na trhu realit - což je můj obor - co nakupovat. Tak jsem založil docela úspěšnou billboardovou společnost, jmenovala se East-West Media. A při hledání vhodných lokalit pro billboardy jsem se seznamoval s Prahou -a pochopitelně příležitostmi, které nabízela. Když byl vyhlášen tendr na karlínské pozemky a budovy někdejší ČKD Dukla, nijak jsem neváhal.

* S jakou vizí jste tehdy do výběrového řízení šel?

Strávil jsem velkou část svého života v Bruselu. A ten jako město zničila výstavba administrativních budov pro Unii. Určitě i proto jsem od počátku věděl, že v Karlíně nechci postavit jednu velkou komerční budovu a tu prodat. Naším záměrem je vybudovat jakési miniměsto uvnitř města. Tedy byty, obchody, kanceláře, zeleň - prostě místo, kde se dá žít.

* Daří se to? Myslím, že ano. Osm let jsme nesli značné riziko, ale dopadlo to dobře. O všechny objekty byl mezi investory zájem a Karlín ožívá. A po vybudování protipovodňových bariér už i tato hrozba pominula. V poslední době sice začíná nabídka administrativních prostor výrazně převyšovat poptávku, ale s tím také nemáme větší problémy. V tom je kouzlo diverzifikace - stavíme byty i komerční objekty, akcent střídáme podle situace na trhu. Každé podnikání se musí vyrovnat s konkurencí - té ovšem v Karlíně mnoho nemáte. Nemylte se. Pro nás je konkurenčním projektem i administrativní palác ve čtvrtém obvodu. Praha je jeden trh. A musím říci, že konkurenci máme kvalitní - jsme ale přátelé, konečně všichni vytváříme nový trh. * Když porovnáte Prahu s jinými velkoměsty z hlediska podnikání v oblasti realit, najdete rozdíly? Myslím, že nikoli. Cenová úroveň v Praze je nižší než dejme tomu v Londýně, New Yorku nebo Tokiu, je ovšem srovnatelná s Bruselem, Frankfurtem či Curychem. Jeden rozdíl tady ale je - památkáři. Lidé si na ně hodně stěžují, ale díky nim Praha vypadá dobře. * Omezujete aktivity jen na Karlín?**

Vůbec ne. Kromě našich karlínských staveb jsou pro nás dnes stěžejním projektem Libeňské doky - to je dvacet hektarů pozemků, kde hodláme vybudovat další malé město. Máme ještě nějaké nemovitosti i mimo centrální Prahu, také na Zbraslavi a v Modřanech - tady se jedná o dům bývalé Mikrotechny. Postupně ale toto vše prodáváme, máme dost práce v Karlíně a Libni. Odhaduji to tak na deset let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít