Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Šéf PCB Muška: Praha se bude moci ucházet i o kongresy s deseti tisíci delegáty

 Boříková 04. března, 12:05  -  Hana Boříková
04. března, 12:05

Velkých akcí není tolik, ale jejich finanční a vědecký přínos je obrovský, říká Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau.

Praha se dlouhodobě drží v první desítce měst, která jsou atraktivní pro pořadatele kongresů a konferencí. V příštím roce by měla vyrůst vedle O2 arény nová kongresová hala universum. Ta bude mít zásadní vliv na získání především velkých asociačních kongresů, pro které je vhodné zatím jen Kongresové centrum Praha. Reálně se v Praze budou moci pořádat i kongresy a konference s účastí kolem deset tisíc delegátů.

„Praha bude moci nově nabídnout daleko větší kapacitu, a tak se ucházet o pořádání velkých kongresů a konferencí mezinárodních asociací, které by se jinak do Prahy nevešly. Takovýchto kongresů samozřejmě není tolik jako menších akcí, nicméně jejich přínos, ať už finanční či vědecký, je pro město obrovský,“ říká Muška.

Jak si Praha vedla v kongresové turistice v minulém roce?

Kompletní statistiky za členské subjekty Prague Convention Bureau, tedy klíčové subjekty kongresového průmyslu v Praze, za rok 2018 budeme mít k dispozici až koncem února tohoto roku. Touto dobou taktéž vydává své statistiky Český statistický úřad, který sleduje pouze akce v hromadných ubytovacích zařízeních s účastí nad 50 osob.

Prozatím je na základě dat Českého statistického úřadu možné porovnat první tři kvartály předcházejícího roku. Počet akcí v metropoli je ve srovnání s prvními třemi kvartály roku 2017 velice obdobný. Počet účastníků akcí drobně poklesl. V Praze se uskutečnilo 2990 akcí, kterých se účastnilo 340 754 lidí.


Šéf CRE Ctibor: Praha zmizela z mapy světa. Globální investory nezajímá


Jak ovlivní kongresovou turistiku v Praze výstavba kongresové haly u O2 Arény, která by měla být otevřená už příští rok?

Počítáme, že O2 universum bude mít zásadní vliv na získání především velkých asociačních kongresů. Praha bude moci nově nabídnout daleko větší kapacitu, a tak se ucházet o pořádání velkých kongresů a konferencí mezinárodních asociací, které by se jinak do Prahy nevešly. Reálně se tak v Praze budou moci pořádat i kongresy a konference s účastí kolem deset tisíc delegátů. Takovýchto kongresů samozřejmě není tolik jako menších akcí, nicméně jejich přínos, ať už finanční či vědecký, je pro město obrovský. Zároveň, vezmeme-li v úvahu taktéž stávající kapacity Kongresového centra Praha, bude možné v budoucnu v Praze uspořádat paralelně dva několikatisícové kongresy, což doposud nebylo možné.

Zdá se, že na kongresy se snaží orientovat i hotely a lázně. Je to cesta?

Praha má hned několik velkých kongresových hotelů, které se soustředí na asociační i korporátní akce menšího rozsahu. Současně i menší byznysově zaměřené hotely nabízejí alespoň základní infrastrukturu po uspořádání meetingu či malé akce. Určitě tak doplňují kompletní nabídku města tak, aby destinace uspokojila širokou škálu klientely. Vzhledem k omezenému počtu kongresových center v Praze hrají konferenční hotely a další zařízení klíčovou roli pro doplnění nabídky. Toto samozřejmě platí i pro jiné destinace, nejen pro Prahu. Vždy ale nakonec záleží na konkrétních požadavcích a preferencích klienta a velikosti akce.


Kontakty jsou stále důležitější, říká pořadatelka vývojářské konference 4C


Daří se lákat kongresy i do regionů? Jaký typ kongresů je vhodný mimo Prahu?

Pokud budeme brát v úvahu čistě mezinárodní kongresy splňující parametry ICCA (International Congress and Convention Association), tedy konání na pravidelné bázi, rotace kongresu minimálně mezi 3 zeměmi a minimálně 50 účastníků, zjistíme, že pouze 20 procent z celkového počtu uskutečněných kongresů v Česku se koná v regionech a 80 procent tedy připadá na Prahu. Toto je způsobeno zejména horší dostupností regionů pro zahraniční účastníky kongresů, kdy Praha má výhodu mezinárodního letiště, a také mnohdy nedostatečnou kongresovou infrastrukturou.

S ohledem na výše uvedené jsou dle mého soudu pro regiony vhodnější kongresy zejména národního nebo regionálního charakteru. Některé regiony se musí soustředit pouze na kongresy menšího rozsahu s ohledem na jejich kapacitní možnosti.

Jak moc důležitý je „doprovodný“ program, který jsou schopna zařízení pro účastníky konferencí nabídnout? Co je teď žádané?

Toto je velice odvislé od typu akce. Dalo by se velice obecně říci, že u asociačních akcí není doprovodný program důležitý a vyskytuje se pouze v omezené míře pro osoby doprovázející delegáty či ve formě programů před či po samotném kongresu. Naopak u korporátních akcí je doprovodný program velice významnou součástí a takzvané incentivní akce jsou v podstatě tvořené jen doprovodným programem.

Stále oblíbené jsou programy jako průvodcované prohlídky města, projížďky historickými vozy či tramvajemi, plavby po Vltavě, práce se sklem či ochutnávky piva. Často se také organizují jednodenní výlety mimo Prahu, například do Kutné Hory či Českého Krumlova.

Pokud se dá mluvit o trendech v kongresové turistice, jaké jsou?

Významný vliv na kongresy a konference má digitalizace, která zasahuje do všech částí organizace eventu a pak do samotného zapojení delegátů v rámci jednotlivých přednášek. Často skloňovaná je také udržitelnost – energetická náročnost akce, jak zacházet s jídlem a potravinami v cateringové oblasti, využívání lokálních možností MHD přepravy, snížení spotřeby papíru či plastů apod.

Dále čtěte:

Babiš chce v Praze středoevropskou pobočku Centre Pompidou

Praha letí do vesmíru. V hlavním městě bude sídlit nová evropská agentura


Čtěte také

 Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron

Odchodem Británie z EU posílí hlavně Německo a Francie, myslí si odborníci

Odchod Velké Británie z Evropské unie bude znamenat růst vlivu zejména Německa a Francie.…

před 5 hodinami

 Americký prezident Donald Trump

Vyšetřování Trumpa má po dvou letech výslednou zprávu. Na tahu je ministr spravedlnosti

Po téměř dvou letech v pátek skončilo ostře sledované vyšetřování údajných vazeb…

před 6 hodinami

Události  Železniční nehoda - ilustrační foto

Unaveni vlakem. České dráhy se na začátku roku potýkají s častými nehodami

Takový začátek roku České dráhy nepamatují. Soupravy jezdí na červenou a narážejí do sebe…

před 6 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Strašák jménem volatilita

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
7 vychytávek, které máte v autě a vůbec je nepoužíváte
Kdy se vlastně slaví den matek?
Jak si říct o dotace na dešťovou vodu?
Na českém trhu je až 250 franšíz, jak si vybrat tu správnou?
Trh s úvěry na bydlení zamrznul. Oživení je však na obzoru
Auta
I Porsche už má svou X6. Cayenne Coupé nabídne karbonovou…
Jak rychlý je čtyřdveřový Mercedes-AMG GT 63 S 4Matic+? Absurdně
Kvíz: Poznáte tato auta podle detailů?
První autonomní autobus do každého počasí
Spalovací motor bude luxus. Volkswagen oznámil zdražování
Hry pro příležitostné hráče