Praha k nákupům nelákala

10. března 2010, 13:09 - Kateřina Menzelová
10. března 2010, 13:09

Investoři loni utratili za evropská ubytovací zařízení 3,2 miliardy eur

Vůbec nejvyšší suma, kterou kdy investor zaplatil za nějaký hotel v Evropě, by mohla padnout právě v letošním roce. Na trhu je totiž k mání pětihvězdičkový londýnský hotel Grosvenor House, jehož historie se datuje od konce 20. let minulého století. Deník Wall Street Journal odhaduje, že kupní cena objektu, jehož prodej řídí mezinárodní realitní společnost CB Richard Ellis, by se mohla pohybovat mezi 500 až 600 miliony librami. Zdárné uzavření obchodu zaručuje Velké Británii, že si i letos udrží prvenství mezi evropskými zeměmi jako nejatraktivnější trh pro investory, kteří ukládají své prostředky do hotelových objektů.

Příliš rizika Dle analýzy, kterou vypracovala firma Cushman & Wakefield a již exkluzivně poskytla týdeníku EURO, vyplývá, že v loňském roce dosáhly celkové investice do hotelů v Evropě, na Středním východě a v Africe (EMEA) částky 3,2 miliardy eur. To představuje poloviční propad oproti roku 2008 a přibližně 85procentní pokles v porovnání s rokem 2007. Důvodem je, že investoři v době krize dávají přednost bezpečnějším typům komerčních nemovitostí, hlavně administrativním objektům. Hotelový byznys má totiž daleko těsnější vazby na ekonomický cyklus. Komplikace pro ubytovací zařízení nastanou, začne-li ekonomika klesat. Tehdy je výnosnost hotelů horší než kanceláří či bytových projektů.
Největší část z peněz vložených loni do hotelů, přesně 935 milionů eur, připadá na ty britské. Velká Británie byla vůbec nejaktivnějším trhem z regionu EMEA. A to i přesto, že loni zaznamenala oproti roku 2008 až osmdesátiprocentní propad investic do ubytovacích zařízení. Další zemí, kde bylo po Velké Británii utraceno za hotely nejvíce peněz, je dle studie společnosti Cusham & Wakefield Francie, za níž následuje Německo. Největší obchod, který byl loni ve Velké Británii uzavřen, představuje prodej Aviemore Highland Resortu. Za něj společnost MacDonald Hotels zaplatila 153 milionů eur. Rekord v kontinentální Evropě drží hotel Radisson Blu v Hamburku. Nový majitel, společnost Invesco Real Estate, za něj zaplatila 155 milionů eur. Největší portfoliový obchod uzavřel hotelový řetězec Accor, který síť hotelů Formule 1 prodal za 272 milionů eur skupině privátních investorů.
Mezi kupci ubytovacích zařízení v Evropě převládali v loňském roce jednoznačně domácí investoři. Ubylo amerických kupců, jejichž investice se oproti roku 2008 snížily o 68 procent, a v porovnání s rokem 2007 dokonce o 93 procent. Zmenšila se také skupina kupců pocházejících ze Středního východu. Analytici ze společnosti Cushman & Wakefield nicméně očekávají, že letos se tito investoři zařadí mezi ty nejaktivnější. Většina ekonomů předpokládala, že realitním trhům pomůže kapitál ze suverénních fondů. Skutečnost je ale v tomto ohledu zklamáním. Na hotelovém investičním trhu se díky penězům ze suverénních fondů podařilo uzavřít pouze jedinou významnou transakci. Budovu bývalé americké ambasády v Londýně na Grosvenor Square získal realitní fond Qatari Diar, který plánuje v objektu vybudovat luxusní hotel.

Česko v žebříčku chybí Mezi největšími hotelovými transakcemi, které byly uzavřeny během minulého roku, ani v jednom případě nefiguruje české zařízení. Střední a východní Evropu v žebříčku zastupuje Maďarsko, Polsko a Rumunsko. Již delší dobu se spekuluje o tom, že jen v Praze je na prodej mnoho hotelů, i ty luxusní. „Slýcháme fámy, že i v Praze by mohlo dojít k významné hotelové transakci, nicméně se nic takového zatím neuskutečnilo,“ říká Martin Thom z pražské pobočky mezinárodní realitní společnosti CB Richard Ellis. Během boomu v letech 2002 až 2007 i průměrně řízené hotely v Praze byly relativně ziskové. Doba se však změnila a dnes pouze ty náležitě spravované, v dobrém stavu a v atraktivní lokalitě budou přinášet uspokojivý zisk. „Nejnovější data hodnotící pražský hotelový trh ukazují, že pokles obsazenosti zpomalil, což může být povzbudivé znamení. Na druhé straně však pozorujeme stálý pokles průměrné denní sazby,“ dodává Thom. Zda se tedy letos Česko zařadí mezi země, kde se uzavírají významné hotelové transakce, zůstává otázkou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít