Pracovní posudek pro bývalého zaměstnance

20. srpna 2007, 00:00 - Romana
20. srpna 2007, 00:00

Už několikrát se naše personalistka ocitla v následující situaci: Po více než půl roce od ukončení svého pracovního poměru se jí ozval některý z našich bývalých zaměstnanců a požadoval vydání pracovního posudku. Přitom při ukončení pracovního poměru této možnosti nevyužil a zřejmě si na ni „vzpomněl“ až poté, co se začal ucházet o novou práci.

Jelikož je pro nás psaní posudků po takové době poměrně náročné, nechceme je už dále vydávat. Ostatně v zákoníku práce je výslovně napsáno, že o vydání pracovního posudku může požádat pouze zaměstnanec, nikoliv „bývalý zaměstnanec“ jako vlastně už cizí osoba. Můžeme takto postupovat?

Bohužel vás zklamu - takto postupovat nemůžete. Přestože správně uvádíte, že zákoník práce (v paragrafu 314) stanoví: „Požádá-li zaměstnanec zaměstnavatele o vydání posudku o pracovní činnosti (pracovní posudek), je zaměstnavatel povinen do 15 dnů zaměstnanci tento posudek vydat. Zaměstnavatel však není povinen vydat mu jej dříve než v době dvou měsíců před skončením jeho zaměstnání. Pracovním posudkem jsou veškeré písemnosti týkající se hodnocení práce zaměstnance, jeho kvalifikace, schopností a dalších skutečností, které mají vztah k výkonu práce“.

Ze souvislostí však vyplývá, že zákoník má na mysli i bývalé zaměstnance. Stačí uvést příklad: Pokud byste některému pracovníkovi dali okamžitou výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně, skončil by jeho pracovní poměr prakticky ihned. A on by neměl možnost včas vás požádat o posudek.

Potvrzení lze nalézt také v rozhodnutí (judikátu) Nejvyššího soudu č. 21 Cdo 1893/2002 ze dne 22. dubna 2003: Možnost žádat vydání posudku o pracovní činnosti není nijak časově omezena a není vázána na existenci zaměstnání v době podání žádosti o posudek. Stejně tak se zaměstnancem rozumí i bývalý zaměstnanec třeba v případě práva zaměstnavatele na náhradu škody, způsobené během trvání pracovního poměru porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

Pokud bychom zákoník vykládali příliš restriktivně, nemohl by (bývalý) zaměstnavatel platit ani náhradu škody vzniklé následkem pracovním úrazu, pokud by mezitím odešel.

Také Nejvyšší soud nicméně souhlasí s tím, že pro zaměstnavatele může být v některých případech obtížné vypracovat řádný pracovní posudek, zejména požádá-li zaměstnanec o jeho vydání až po uplynutí delší doby po skončení pracovního poměru. Například proto, že v této firmě již nebudou zaměstnáni ti, kteří by mohli práci bývalého zaměstnance řádně vyhodnotit. Není-li však vystavení posudku skutečně objektivně nemožné, nesmí firma bránit bývalému zaměstnanci v uplatnění jeho práv. Cílem posudku je totiž zejména informovat nového zaměstnavatele, který může právě posudkem podmiňovat přijetí uchazeče.

Mgr. Zdeněk Bauer, právník

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít