Práce z domova láká

05. září 2005, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
05. září 2005, 00:00

ALTERNATIVA Práce z domova má mnoho výhod - například ušetřený čas za dojíždění či větší pohodlí na straně zaměstnance, nebo nulové náklady na nájem prostor na straně zaměstnavatele. Přestože má tento způsob práce i řadu méně příjemných stránek, pro většinu Evropanů je velice lákavý.

ALTERNATIVA Práce z domova má mnoho výhod - například ušetřený čas za dojíždění či větší pohodlí na straně zaměstnance, nebo nulové náklady na nájem prostor na straně zaměstnavatele. Přestože má tento způsob práce i řadu méně příjemných stránek, pro většinu Evropanů je velice lákavý. Nedostatek sociálních kontaktů, nutnost větší osobní disciplíny a koncentrace, nebezpečí přetahování pracovní doby či neustálá přítomnost práce - to jsou hlavní nevýhody práce z domova. Přes tyto možné problémy ji však většina Evropanů preferuje. Možná i proto, že skutečnou možnost pracovat z domova má zatím jen velmi malá část z nich. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu firmy Monster, který se uskutečnil v šestnácti evropských zemích včetně České republiky. V tuzemsku, kde byla partnerem průzkumu společnost Jobpilot, by si práci doma za všech okolností - tedy i s možnými nevýhodami - uměla představit téměř polovina respondentů. NENAPLNĚNÁ PŘÁNÍ

Drtivá většina respondentů (až 80 procent) by ráda pracovala z domova alespoň občas, naopak jen zhruba 20 procent lidí chce práci a domov striktně oddělovat. Nedotknutelnost domova je asi nejvíce ceněna Poláky, u nichž počet příznivců tohoto oddělení dosahuje 30 procent, následují Italové (28 procent), Švédové (26 procent) a Francouzi (25 procent). V Česku by výhradně doma ráda pracovala necelá polovina respondentů (48,39 procenta).

Přání většiny evropských zaměstnanců však nejsou naplněna. Podle nejnovějších statistik Eurostatu jich pouze pět procent pracovalo v roce 2004 pravidelně z domova, zatímco 87 procent takovou možnost nikdy nemělo. Pravidelné zaměstnání z domova bylo nejméně časté ve Španělsku a v Portugalsku (0,6 procenta a 1,2 procenta).

„V celé Evropě se setkáváme se zásadním rozporem mezi počtem zaměstnanců, kteří by rádi pracovali z domova a kteří tuto možnost doopravdy mají,“ říká ředitel české pobočky Jobpilot/Monster Ladislav Hadáček. Největší překážkou je ve většině zemí nechuť zaměstnavatele k tomuto způsobu práce, spočívající v konzervativním myšlení či nedůvěře. Ukazuje se však, že například poskytování kancelářského vybavení i domů se firmy nebrání.

Hadáček ale zároveň dodává, že mnoho zastánců práce z domova podceňuje související možné problémy, protože s ní nemají zkušenosti.

POZOR NA PROBLÉMY

Problémy související s prací z domova podrobně zkoumala americká expertka a zakladatelka komerčního subjektu HomeOfficeLife Lisa Kanarek. „Objevuje se mnoho kladů i záporů, lidé by proto měli důkladně zvážit, zda je práce z domova vhodná pro jejich individuální situaci,“ říká.

A co Lisa Kanarek zájemcům o práci z domova radí? 1. Klíčová je dobrá práce s časem. Dvouhodinový úkol se často může protáhnout na 48 hodin. Uplatněte sebekázeň a pravidelný časový rozvrh, abyste zůstali produktivní. 2. Pokud máte společenskou povahu, zajistěte si příležitosti pro osobní komunikaci - jinak začnete domácí práci nesnášet a těšit se, až z domova utečete. 3. V závislosti na vaší pořádkumilovnosti a adrese vašeho bydliště vás může stresovat, pokud mají klienti možnost zajít za vámi domů. Možná i obtěžovat. Zkuste oddělit část vašeho domova, kterou využíváte pro práci, zaměřit se na ni a skrýt před návštěvníky zbytek domácnosti. 4. Pokud se můžete při práci doma zamknout, máte štěstí. Pokud nemáte samostatnou pracovnu, mějte alespoň místečko zařízené jako pracoviště. Vhodné je toto místo „uzavřít“, když práci dokončíte - pracoviště vás tak nepronásleduje, když trávíte čas s rodinou nebo se bavíte. 5. Pokud pracujete v kanceláři zaměstnavatele, je jasné, že osobní život necháváte doma. Ale když pracujete doma, osobnímu životu neutečete. Aby vám nepřerostl přes hlavu, zkuste toto: * Zařiďte si pracovnu v tiché části domu, kde vás nebude nic rušit. Pokud je to jen trochu možné, vyhraďte si separátní místnost. * Nechte si zřídit druhou telefonní linku pro pracovní účely a zajistěte, že tento telefon zvedáte vy, nikoli vaše rodina (pokud se ovšem nepodílí na vaší práci). * Ignorujte jakékoli osobní záležitosti, pokud nejsou urgentní. Jinak se vám může snadno stát, že den strávíte uklízením a nikoli prací! * Odložte veškeré soukromé činnosti, jako je vyzvednutí oděvů z čistírny, nákupy v samoobsluze nebo soukromé telefonáty. CHTĚLI BYSTE PRACOVAT DOMA?

16 evropských zemí včetně Česka

33,76 % - Ano, rád(a) bych pracoval(a) někdy doma

29,80 % - Rád(a) bych pracoval(a) doma vždy

20,35 % - Ne, chci oddělovat práci a domov

13,57 % - Ano, ale zaměstnavatel to nedovoluje

2,52 % - Ano, ale nedostanu kancelářské vybavení od zaměstnavatele

Odpovědi pouze z České republiky 48,39 % - Rád(a) bych pracoval(a) doma vždy 25,81 % - Ano, rád(a) bych pracoval(a) někdy doma 19,35 % - Ano, ale zaměstnavatel to nedovoluje 6,45 % - Ne, chci oddělovat práci a domov 0,00 % - Ano, ale nedostanu kancelářské vybavení od zaměstnavatele Poznámka: Odpovídalo 11 757 respondentů z České republiky, Dánska, Finska, Francie, Holandska, Irska, Itálie, Maďarska, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Španělska, Švédska, Švýcarska a Velké Británie. Pramen: společnosti Monster a Jobpilot

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít