Práce po padesátce? Těžké ji najít!

26. května 2011, 13:23 - Profit, TZ
26. května 2011, 13:23

Uplatnění na trhu práce po padesátce je velmi obtížné. Kdo se nepostará sám o sebe, práci hledá jen velmi těžko.

Foto: Profimedia.cz

Nezaměstnanost, jejíž míra se během posledních měsíců lehce snížila, je pro lidi stále obrovskou hrozbou. Zaměstnanci nad 46 let tvoří ohroženou skupinu těch, které firmy v případě nouze propustí jako první. Mají sice bohaté pracovní i životní zkušenosti, nadhled, jsou loajální a často jsou také nositeli firemního know-how, ale mívají také vyšší příjmy.

Podle výzkumu agentury STEM, který se uskutečnil ve dnech 31. března – 8. dubna 2011, vyplývá, že 60 % lidí starších 46 let se bojí o práci.

Jak se zachovat, když má uchazeč o zaměstnání mizivé vyhlídky na novou práci? Jistou, i když trochu těžkou cestou je začít podnikat. Dobře promyšlená samostatná živnost nebo podnikání může přinést zdroj financí i uspokojení až do konce pracovní kariéry.

Pro lidi, kteří nemají vlastní podnikatelský nápad a nejsou zastánci velkého risku, je velmi spolehlivou cestou franšíza (obchodní značka a know-how společnosti jsou poskytnuty podnikatelskému subjektu, který si zaplatí licenci). Na trhu jich je spousta v téměř každém oboru, v České republice najdete všechny dostupné na portálu www.franchisinginfo.cz . Řada franšíz nemá velké nároky na odbornost ani finance franšízantů, přesto jsou úspěšné. V poslední době začaly efektivně spolupracovat s úřady práce.

Jak? Více o tom ví ředitel krajského úřadu práce v Plzni Vladimír Čada:„ Evidovaným uchazečům z řad nezaměstnaných, kteří by chtěli zahájit vlastní podnikatelskou činnost, může zajistit úřad práce vedle možnosti rozšíření jejich kvalifikace a získání praktických dovedností v rekvalifikačních kurzech také finanční prostředky pro zahájení této činnosti. Na podporu zahájení samostatně výdělečných osob se nově v letošním roce zavádí překlenovací příspěvek. Uvedený příspěvek se poskytuje na úhradu provozních nákladů, např. úhrady nájemného a služeb s ním spojené, nákladů na opravu a údržbu prostor, ve kterých se provozuje živnost.

Spolupráci s úřady práce si pochvaluje franšízová společnost Fornetti. Podobně nenáročnou franšízou je outletový obchod se značkovou módou BRAND NEW PRODUCTS. K dostání zde jsou originální módní modely známých značek, jako jsou např. Tommy Hilfiger, Tom Taylor, Lee Cooper, Wrangler, Mustang, Mexx, Esprit, Gin Tonic, Selected, Adidas, Puma, Lotto, Fila a další. Do sortimentu patří nejen kvalitní oblečení, ale i kabelky, šperky, boty a doplňky. To vše si zákazníci pořídí za zlomek původní ceny. Obchod může mít od 20m2, důležité je místo v centru dění, na náměstí, v nákupním centru, všude, kde je koncentrace lidí.

Firma existuje od roku 1987, v současné době provozuje 70 franšízových obchodů v Polsku, dva na Litvě, první tři obchody jsou v rukou českých franšízantů. Bohaté zkušenosti s prodejem oděvů může využít franšízant této značky za poměrně nízkou cenu. Za franšízu se platí roční poplatek 15 000 Kč. Spolu se zařízením a prvním zbožím prodejna vyjde zhruba od 250 000 Kč, podle velikosti a místa provozu. Takovou částku je možné dát dohromady například z odstupného ze zaměstnání a příspěvku z úřadu práce. Manažer značky v ČR Robert Szewczyk říká: „ Máme zájem spolupracovat s lidmi ve městech jako je Praha, Plzeň, České Budějovice, Ostrava, Olomouc, Pardubice, Ústí nad Labem, Hradec Králové, ale i další. Hledáme schopné a pracovité lidi, kteří mají chuť prodávat nebo podnikat. Naše franšíza je nízkonákladová s rychlou návratností. Když k tomu přičteme zkušenosti zralého člověka, našeho franšízanta, nemusíme mít obavy, že by obchod nevyšel. Máme velké zkušenosti a mechanizmy, jak eliminovat podnikatelská rizika.

Dnes už není třeba sedět doma v pantoflích a čekat, jestli se úřadu práce podaří najít nějaké místo. Franšíza je vynikající pracovní příležitost, kterou navíc v současné době stát finančně podpoří prostřednictvím úřadů práce. Další informace o podpoře podnikání najdete na integrovaném portálu MPSV ČR  http://portal.mpsv.cz. Informace o franšíze na www.brand-outlet.cz.

Obavy z nezaměstnanosti se za poslední rok zvýšily a přiblížily se maximálním hodnotám z roku 2005. Vyjadřuje je přes 60 % obyvatel (bez důchodců).

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1. – 10. dubna 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1196 respondentů. Informace v tomto textu vycházejí většinou z odpovědí podsouboru 857 osob bez důchodců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít