Práce jen pro experty

21. ledna 2011, 03:50 - Anna Janečková
21. ledna 2011, 03:50

Do přijímání nových zaměstnanců se tuzemské firmy v současné době příliš nehrnou. Když už se rozhodnou někoho vzít, chtějí lidi s praxí, do jejichž zaškolení není třeba investovat. Požadovaní odborníci ale na trhu práce chybí. Změnil se i průběh výběrového řízení – nyní může trvat i několik měsíců.

Foto: Bosch

Personalisté v letošním roce počítají s mírným oživením poptávky firem po nových zaměstnancích. Některé tuzemské společnosti prý budou řešit přetížení svých klíčových lidí, na které kvůli úsporám v době hospodářské recese navalily povinnosti jejich propuštěných kolegů. Stále ovšem platí, že práci získají jen ti nejlepší. „Už loňský rok byl charakteristický vysokými požadavky na uchazeče ze stran zaměstnavatelů, a to napříč všemi obory. Pokud firmy v současné době nabírají zaměstnance, vyhledávají kandidáty, kteří stoprocentně splňují jejich požadavky,“ říká manažer české pobočky společnosti Robert Half Aleš Křížek. V prvním pololetí loňského roku se prý na trhu práce prohloubily důsledky hospodářské krize. Od března do května byla poptávka firem po zaměstnancích úplně nejnižší. Mírný obrat k lepšímu nastal teprve v druhém pololetí. „Výběr vhodného kandidáta se navíc stal časově náročnějším než dříve. U administrativních a juniorských pozic trvá výběrové řízení obvykle dva až tři týdny, v případě specialistů a seniorských pozic dva až tři měsíce,“ konstatuje Křížek.

Doba přeje lidem s praxí

V těžkých dobách nemají firmy peníze ani čas zaškolovat nováčky. Preferují proto odborníky, kteří již mají zkušenosti a mohou danou pozici zastávat okamžitě. Těžké časy proto napříč obory zažívají absolventi bez praxe. Odborníků s dlouholetou praxí je ale na tuzemském trhu od poloviny loňského roku nedostatek. Nejvíce cenění specialisté, kteří ve všech ohledech splňují vysoké nároky firem, podle Křížka práci aktivně nehledají a s uchazeči, kteří zaměstnání shánějí, nebývají zaměstnavatelé spokojeni. Problémům tak čelí obě strany výběrových řízení. S nedostatkem kvalifikovaných kandidátů se prý firmy budou potýkat i celý letošní rok.

Více lidí bez práce

Růst tuzemské ekonomiky letos především v důsledku úsporných kroků vlády a očekávaného ekonomického vývoje v Evropě zpomalí. Míra nezaměstnanosti bude podle odborníků stagnovat, v horším případě mírně růst. V průměru by se podle odhadů společnosti Next Finance měla pohybovat kolem 9,2 procenta. Na konci loňského listopadu činila podle ministerstva práce a sociálních věcí 8,6 procenta.

Podle Jiřího Kocourka, konzultanta pracovního portálu Jobs.cz, převažovala v loňském roce na straně poptávky i nabídky práce oblast obchodu a prodeje. „Naše statistiky celoročně potvrzovaly zájem lidí o práci obchodního zástupce, což koresponduje s poptávkou firem po klíčových obchodnících a obchodních zástupcích,“ říká Kocourek s tím, že tři nejčastěji nabízené pozice na serveru Jobs.cz jsou obchodní zástupce, administrativní pracovník a asistentka.

Z údajů pracovního portálu Agentka.cz potom vyplývá, že nejvyšší platy firmy v současné době nabízejí manažerům (37,5 tisíce korun), analytikům (32,9 tisíce korun) a programátorům (30,4 tisíce korun). V těsném závěsu následují personalisté a konzultanti.

IT nabírá, stavebnictví propouští

Výrazný nárůst poptávky pozorují personalisté od druhé poloviny roku 2010 v oblasti informačních technologií a telekomunikací. Mezi nejčastěji poptávané pozice patří vývojáři, analytici, projektoví manažeři nebo vedoucí týmu. V informačních technologiích krize podle Křížka zmizela. Dále ale pokračuje ve stavebnictví. Podle Milana Mostýna ze Svazu průmyslu a dopravy ČR by v této oblasti mohlo letos přijít o práci až 30 tisíc lidí. Propad stavebnictví se podle něj může z hlediska počtu zaměstnanců nepříznivě projevit i v navazujících odvětvích. Naopak zlepšit by se prý mohla oblast průmyslu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít