Prababička privatizace. Ukrajina chce prodat stovky státních podniků - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Prababička privatizace. Ukrajina chce prodat stovky státních podniků

,
Prababička privatizace. Ukrajina chce prodat stovky státních podniků
Zdroj: Shutterstock

Ani 28 let po rozpadu Sovětského svazu neprovedla Ukrajina plnohodnotnou privatizaci. V majetku státu je pořád víc než 3500 podniků. Letos by se to mělo změnit. Do ukrajinského Fondu národního majetku, který prodej zajišťuje, vláda vložila na počátku března víc než 430 státních firem a nemovitostí. „Celkově vláda převedla jen během uplynulého půlroku 961 podniků, což je desetkrát víc než za celou předchozí dekádu,“ pochlubil se fond.

Ukrajina chce prodejem soukromým vlastníkům rozhýbat ekonomiku a zároveň zalepit díry v prázdné státní kase. Jen letos je tak na prodej majetek minimálně za 12 miliard hřiven (asi 11,2 miliardy korun). Od soukromých investorů kabinet očekává, že zlepší fungování zatím většinou ztrátových firem. Zároveň předpokládá snížení korupce a odříznutí staré gardy prominentů, kteří na státních podnicích dosud v tichosti parazitují.

Do prodejních aukcí mohou po dle ukrajinského zákona vstoupit i investoři ze zahraničí. Zákaz mají ovšem zájemci z Ruska. Co je na prodej? Zatím se jen paběrkovalo. Mezi oněmi 3500 státními podniky je spousta prázdných skořápek a zastaralých závodů zralých na kompletní renovaci nebo rovnou na odpis.

Druhou skupinou jsou malé privatizace místních firmiček a zapomenutých nemovitosti. V uplynulých týdnech tak třeba fond vydražil za půl milionu hřiven garáže Spolku veteránů z Afghánistánu v Energodaru nebo za 30 milionů hřiven nedokončené lázně pro 20 osob v městečku Parafiivka.

Naftogaz tratí na levné ropě

Přímými aukcemi – obvykle elektronickými – se stát chce rychle zbavit majetku, který mu je spíš na obtíž. Skutečným rodinným stříbrem je top 100 velkých podniků, které představují 90 procent…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?