PR pro Babiše? Hackathon praská ve švech, organizátoři odmítli dvě třetiny zájemců - Euro.cz

Přihlášení

PR pro Babiše? Hackathon praská ve švech, organizátoři odmítli dvě třetiny zájemců

,

O víkendu se koná hackathon, na kterém mají vývojáři pracovat na projektu stáního e-shopu pro prodej elektronických dálničních známek. Akci pořádá agentura pro internetový marketing Actum podnikatele Tomáše Vondráčka, který vyzval k zamezení „absurdních zakázek“ pro stát. Akci má v neděli navštívit i premiér Andrej Babiš.

Zakázka na e-shop pro prodej elektronických dálničních vinět stála místo ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Obchod za 401 milionů označil majitel české pobočky reklamní agentury WMC Grey a digitální agentury Actum Tomáš Vondráček za absurdní plýtvání peněz daňových poplatníků.

Vondráček se rozhodl uspořádat tento víkend hackathon, na kterém mají vývojáři řešení pro stát za stovky milionů naprogramovat během tří dnů. V pondělí chtějí organizátoři akce předat vládě funkční řešení zdarma. I přes ostrá slova vůči státu se zdá, že premiér Andrej Babiš má pro tuto narychlo svolanou „partyzánskou“ akci pochopení a sympatie.

„Pan premiér Babiš nás navštíví v neděli,“ potvrdila pro Euro.cz Veronika Štrosová z agentury Actum, jež hackathon pořádá v Holešovicích. Začít má v pátek v šest hodin večer.

Dělá si Babiš podporou hackathonu vlastní PR?

„Vyzval jsem také zástupce veřejné správy. Mohou přijít mezi nás,“ uvedl k tomu Vondráček v tiskové zprávě. Kromě Babiše má na programátorskou akci přijít i předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Celkem se podle organizátorů přihlásilo přes tři sta zájemců, místo bude zhruba pro stovku z nich, upřesnila Štrosová.

Vondráček se s premiérem Babišem sešel už v pondělí 20. ledna. Před schůzkou majitel reklamní agentury tvrdil, že se stát k penězům daňových poplatníků už nikdy nesmí chovat, jako je tomu nyní.

Zakázku získala bez výběrového řízení firma Asseco Central Europe od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Babiš později podal kvůli průběhu tendru trestní oznámení. Propojení osob okolo zakázky je podle něj znepokojivé.

S projektem měl radit Martin Šebek z firmy Sapphire Advise. Jeho manželka Helena Šebková na SFDI vede oddělení informačních technologií. Firma Asseco už oznámila, že je připravena smlouvu se státním fondem ukončit. Nový ministr dopravy Karel Havlíček uvedl, že zakázka bude zrušena bez sankce.


Více k tématu:

Havlíček: Zakázku na IT systém na dálniční známky zrušíme bez sankce. Nová bude jednodušší

 Dálnice v ČR - ilustrační foto


Kritiku vyvolává také zakázka MPSV na jednotný informační systém. Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) oznámila, že se cena zakázky zvyšuje na 2,5 miliardy korun. Zda se také k tomuto projektu bude konat hackathon, Vondráček zatím neoznámil.

Dále čtěte:

Komentář: Ještě nedávno stát sliboval, že mýtné brány nebudou měřit rychlost. Teď změnil názor

Stát neumí regulovat. Možná ani nechce

Ministerstvo průmyslu hradilo z peněz EU společenské akce, tvrdí NKÚ

Antimonopolní úřad stopl podpis smlouvy mezi Dopravním podnikem a developerem Karlín Group

Změny v dopravě v roce 2020: elektronické dálniční známky, rozšíření mýta i jednotné jízdenky

 ilustrační foto

Diskuze