Pozor, odložení splátek se může prodražit! - Euro.cz

Přihlášení

Pozor, odložení splátek se může prodražit!

DotFOX,
Pozor, odložení splátek se může prodražit!
Zdroj: DotFOX
Komerční sdělení

Ze všech stran se na nás valí možná řešení finančních problémů, člověk se v nich už jen stěží orientuje. Pokud jste přišli o velkou část svých příjmů a splácíte hypotéku, pak si nejspíš nemůžete dovolit čekat, s jakými dalšími nápady vláda přijde. Zapotřebí je jednat ihned. Co tedy dělat, když aktuálně kvůli koronavirové krizi nemáte na zaplacení hypoteční splátky?

Pro ty, kterým se z důvodu koronaviru vymkla hypotéka kontrole, je ve hře odložení splátek. Tuto možnost nabízí většina tuzemských bank, jenže ne každá úvěr na bydlení na čtvrt roku zmrazí úplně.

Pozor, odložení splátek se může prodražit!

Odložit splátky na tři měsíce zní jako zajímavá příležitost, jak překonat nedostatek financí. Některé banky dokonce vychází svým klientům vstříc a umožňují jim odložení hypotečních splátek až o pět měsíců. Zapotřebí je ale počítat s tím, že zmrazení se může týkat jen jistiny, úroky budou i nadále naskakovat a celková částka o ně bude za dobu odložení navýšena, kromě toho se prodlouží i doba splatnosti úvěru.

Každá banka má svá pravidla, proto si dobře ověřte, jak k dané situace přistupuje vaše domovská instituce, ať vám nejvýhodnější hypotéka nepřinese více škody než užitku. Pozor si dejte i na podmínky získání nabízené výhody, některé banky si účtují za odklad poplatek a umožňují ho jen těm klientům, kteří dodají potřebné doklady potvrzující, že příjmy byly postihnuty koronavirovou pandemií. To vše může splácení ještě více zkomplikovat.

Odklad pro vás není ve hře? Zkuste hypotéku refinancovat

Odklad splátek není jediným možným řešením, pokud hypotéku aktuálně nezvládáte, můžete zvážit i její refinancování. To vám sice nezajistí aktuálně tři měsíce bez splátek, ale umožní vám získat nové pro vás výhodnější podmínky. Refinancování hypotéky přinese novou výši úrokové sazby a především novou výši splátky, a to takové, kterou si bude moci váš rodinný rozpočet aktuálně dovolit.

Zatímco odložení splátek je nutné řešit pouze s vaší domovskou bankou, refinancovat úvěr můžete i u konkurence, díky tomu máte větší prostor pro vyjednávání. Avšak pozor, pokud vás kromě hypotéky trápí i jiné dluhy, máte značně znevýhodněnou pozici. V případě sloučení nevýhodných půjček je nutné se zajímat o konsolidaci, nikoliv o refinancování. V rámci sloučení ale zapomeňte na úvěr na bydlení, ten není možné konsolidovat s několika půjčkami najednou, v takovém případě je zapotřebí řešit dvě odlišné finanční služby. Než se rozhodnete hypoteční splátky zmrazit, je dobré pouvažovat i o jiných možnostech a dobře si propočítat, co se vám nejen aktuálně, ale i do budoucna nejvíce vyplatí. Osobně se v současné pandemické době jen stěží budete moci radit s bankéřem či finančním poradce, využít ale lze celou řadu online vymožeností, jako je například kalkulačka půjček nebo internetový porovnávač.