Pozor na Slováky

15. dubna 2011, 11:12 - Miroslav Zámečník
15. dubna 2011, 11:12

Makroekonomika

Až opadne pěna politických kraválů, budou snad vládu znovu zajímat čísla. Z dnešní dávky mezinárodních srovnání si vyberme ta, na kterých opravdu záleží: o vývoji produktivity v posledním desetiletí. Dva různé způsoby měření produktivity, uváděné pro celou evropskou sedmadvacítku, se sice liší, nicméně naznačují podobný trend. Jak produktivita v přepočtu na jednoho ekonomicky aktivního obyvatele, tak v přepočtu na odpracovanou hodinu v Česku sice v uplynulém desetiletí kontinuálně rostla, nicméně podstatně pomaleji než ve srovnání třeba s Estonskem.
Estonci začátkem 90. let minulého století vyráželi z velmi nízkého základu. Dnes je estonská produktivita práce sice stále pod úrovní Česka, nicméně odstup je dnes již jen pár procentních bodů. Netřeba dodávat, že při srovnání s původní EU-15 mají jak Česko, tak Estonsko v hodinové produktivitě stále co dohánět. A i když produktivitu na ekonomicky aktivního obyvatele „naředíme“ na průměr EU-27, který zahrnuje i mnohem méně rozvinuté Rumunsko či Bulharsko, je dosažená úroveň stále ještě nízká. Čechům by ovšem mělo mnohem více vrtat v hlavě Slovensko, s nímž pojí české země společná dlouhá historie a které je u nás tradičně vnímáno jako méně vyspělá, ergo méně produktivní část bývalého soustátí.
Jenomže v hodinové produktivitě už Slováci Česko předběhli někdy v roce 1998, aniž by to kdokoli u nás zaregistroval, natožpak aby si tím lámal hlavu. V produktivitě na ekonomicky aktivního obyvatele trvalo Slovensku dohánění déle. Až do roku 2006, nicméně od té doby se odstup docela rychle zvětšuje a v roce 2009 (poslední srovnatelná data Eurostatu) již dosáhl téměř sedmi procentních bodů. I laikovi dojde, že se něco stalo, až jednou uvidí, že díky rychlému růstu produktivity bude na Slovensku vyšší životní úroveň. Nikdo neví, jak dlouho to bude trvat, ale u majoritní populace to nemusí být ani deset let. Tedy pokud na Slovensku něco fatálně nezvorají a my se zázračně nevzchopíme.
Další ne právě intuitivní zprávou vyplývající z těchto grafů je, že německá produktivita při srovnání s vývojem v EU-15 i EU-27 v posledním desetiletí v podstatě stagnuje a je jen mírně nad průměrem. Ta bývalá NDR je pro německou ekonomiku asi opravdu dlouhotrvající zátěž, kterou se daří odbourávat jen velmi pomalu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít