Pozor na holuby 007

18. listopadu 2008, 14:34 - Martin Rychlík
18. listopadu 2008, 14:34

Pracují pro světové tajné služby i zvířata?

Koncem října íránské tajné služby ohlásily odchyt dvou špionů poblíž jaderných středisek v Kašanu a Natanzu, kde je obohacován uran. Použít v tomto případě slovo „odchyt“ nebylo cynické, protože oněmi špiony byli holubi. Noviny Etemad Melli sdělily, že jeden ze špiclů měl na bříšku připevněnou „tyčku s drátky“ a „kolem těla ovinuta neviditelná vlákna“. Přestože koncem roku 2007 schválil americký Kongres výdaj 400 milionů dolarů na utajený průzkum Íránu, což komentátor The New Yorkeru nazval „přípravou bojiště“, o holubech se tehdy nehovořilo.

Tady holub, jak mě slyšíte?

To však neznamená, že to nemůže být pravda. Holubi, klasičtí spolubojovníci z mnoha válek, sloužili například ve švýcarské armádě až do roku 1994! Kvůli krácení výdajů bylo ze dne na den zrušeno 23 tisíc holubích pracovních míst, přičemž si vojsko s bílým křížem na perutích dočasně podrželo alespoň sedm tisíc „letců“. Ušetřeno mělo být ročně 600 tisíc švýcarských franků. Kurýrní ptáci létali ve výšce 2000 metrů průměrnou rychlostí 75 kilometrů za hodinu. Armádní holubolog Sam Iselin si pro The International Herald Tribune povzdechl: „Dobrý pták dokázal pokrýt vzdálenost až 950 kilometrů, což je daleko více, než země jako Švýcarsko potřebuje.“ Alespoň že nedošlo ke kroucení krčků; holoubci byli rozprodáni.
Chytrý opeřenec má ostatně využití i dnes, a to i když odmyslíme nekalé případy jako pašování drog, což se letos dělo v brazilské věznici Marilia. Vědkyně Beatriz de Costaová z University of California používá holuby ke sledování kvality kalifornského ovzduší. Její šedá eskadra je vybavena monitorovacími čidly, systémem GPS, kamerou a mobilním telefonem. Ano, holubi posílají aktuální údaje pomocí zpráv SMS: „Kombinujeme senzor mapující znečištění s obyčejným mobilem,“ řekla v únoru 2007 magazínu NewScientist. De Costaová se inspirovala pokusy německého inženýra jménem Julius Neubronner, jenž s holubími podvěsy v podobě fotoaparátů experimentoval už v roce 1903. Slavné snímky „průzkumných“ opeřenců s krabičkami na prsou publikoval ostatně i National Geographic.

Létající Mata Hari

Holubi fotografovali po roce 1939 pro zpravodajce Osy i Spojenců. Nicméně hlavní využití měli a mají v letecké poště, zvláště tam, kde selhaly jiné prostředky. Třeba v boji. US Army užívala holubích perutí od roku 1878 do léta 1957. Ve světové válce, která vypukla roku 1914, jich prý létalo ve spojeneckých barvách až 320 tisíc! A ještě ve druhém světovém konfliktu nasadili Američané 54 tisíc ptáků; Britové jim dokonce od roku 1943 udílejí vyznamenání (vizte Živočišný metál). Během první války v Perském zálivu, kdy přišly ke slovu spojenecké rušičky vysílaček, se Iráčané museli spolehnout na komunikaci pomocí poštovních holubů. Fungovala obstojně.
Ale zpět ke zvířecí špionáži. Už v roce 1960 nachystala CIA takzvaný projekt Akustické koťátko (Acoustic Kitty), kdy byla kočka vybavena mikrofonem, aby nenápadně nahrávala konverzaci sledovaných osob. Jak upozornil magazín Wired, loni se čínští vědci angažovali v zabudování elektrod do holubích mozků, aby jim mohli přikazovat, kam letět. Řekněte sami: Jaké se nabízí jiné využití než navigování svého roboholuba na nedosažitelné místo, jež nás zajímá? A výměna ornitologického kroužku za nejmodernější kamerky, hejblátka, „džípíesky“ či mikrofony už je tím nejmenším. Není tajemstvím, že DARPA, výzkumná odnož americké armády, přede dvěma lety podobně experimentovala se žraloky… Ať už zní spojení zvířat se špiclováním jakkoli bláznivě, i takové nápady tajné služby řeší. Právě proto, že znějí bizarně. Je to nečekané. Originální. Vědecké. Šetří to lidské životy. Ovšem předvídejme už, jaké protitahy a obranu vymýšlejí protivníci. Někdy je snadná. Tak jako za druhé světové války, kdy se Britové obávali holubích špehů a poslů, pro něž se dle BBC News nadchl osobně i šéf SS Heinrich Himmler. Zvláštní britská jednotka Army Pigeon Service Special Section proto vycvičila několik sokolů, kteří od roku 1942 drželi nad anglickým pobřežím antiholubí hlídky. No, a bylo po vtákách.

*
BOX
Živočišný metál Dickin Medal, zvířecí Victoria Cross, je ocenění pojmenované podle veterinářky Marie Dickinové z organizace PDSA. Uděluje se živočichům, kteří prokázali neobyčejnou chrabrost nebo věrnost člověku. Mezi lety 1943 a 1949 plaketu obdrželo 54 němých tváří, z toho 32 holubů, osmnáct psů, tři koně a jedna kočka. Animovaný film Valiant je přímo inspirován těmito příběhy. Tři psi byli dodatečně oceněni i po teroristických útocích 11. září 2001, stejně jako tři jejich druhové z bojů v Bosně, Iráku a Afghánistánu. Pro zajímavost: jedna medaile byla odejmuta hafanu Robovi z výsadkářského sboru, neboť členové 2. regimentu SAS zveličili jeho zásluhy a přisoudili mu v roce 1945 dvacet seskoků, aby nemusel od jednotky odejít. *

BOX (foto předávání):
S plackou na krku Výběr zvířat oceněných vyznamenáním Dickin Medal:
WINKIE (1943) – První oceněný holub. Uletěl 120 mil z havarovaného bombardéru, aby přivolal pomoc.
PADDY (1944) – Poštovní holub, který před Dnem D přeletěl nejrychleji kanál La Manche, a to za 4:05 hodiny.
VILÉM ORANŽSKÝ (1944) – Holub tajných služeb MI14, jenž při bitvě u Arnhemu zachránil díky doručené zprávě z obklíčení 2000 lidí.
REX (1945) – Londýnský pes, jenž během války zachránil z domovních trosek 65 osob.
G.Y JOE (1946) – Holub, který včas doručil zprávu o dobytí italského Calvi Vecchia a zabránil bombardování.
JUDY (1946) – Námořní fenka, která sluchem odhalovala vzdálená letadla, poté jediný japonský zvířecí válečný vězeň.
SIMON (1949) – Námořní kočka, která na lodi HMS Amethyst přežila zásah šrapnelem.
APPOLLO (2002) – Pes newyorské policie, jenž pomáhal po útocích na Světové obchodní centrum. Symbolizuje i jiné zvířecí pomocníky.
SADIE (2007) – Pes, který v Afghánistánu vyčenichal nastraženou bombu a zachránil Brity před smrtí.
Pramen: PDSA.uk.org, Wikipedia

Popisky:
(Otvírák: barevná):
Pouhopouhá ptákovina? Loni v březnu překvapili čínští vědci ze Šantungské univerzity výzkumem, při němž byly holubům implantovány elektrody. Létajícím kyborgům pak bylo dálkově signalizováno, kam mají letět.

(černobílá):
Přímo paní Marii Dickinovou byl v roce 1943 oceněn holub Winkie, metál za chrabrost obdržel i armádní pes Rob.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít