Pozor na ambice nového premiéra

02. května 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
02. května 2005, 00:00

Platí stokrát řečené: Každá země má takovou vládu, jakou si zaslouží. Jiří Paroubek nelenil a několik dnů po svém jmenování do čela vlády představil své vize. Jeho staronový vládní tým má šest priorit a každá z nich je slovem do pranice (viz str. 24).

**Platí stokrát řečené: Každá země má takovou vládu, jakou si zaslouží.

Jiří Paroubek nelenil a několik dnů po svém jmenování do čela vlády představil své vize. Jeho staronový vládní tým má šest priorit a každá z nich je slovem do pranice (viz str. 24). Pokud bychom se ale chtěli ptát, co Paroubkův kabinet přinese občanům této země, musíme si zřejmě odpovědět, že nic moc.

Je pravda, že zveřejněné priority nezní až tak špatně.

Pokud si je ale rozebereme, vidíme, že jsou trojího typu: průběžné, neměřitelné a nereálné. Ty první -například předložení úpadkového zákona nebo zákona o střetu zájmů -by přišly na pořad jednání, i kdyby vládu sestavoval třeba Hurvínek. U těch posledních je jasné, že v čase, který má tato vláda vyměřený -pokud neskončí ještě dříve než po řádných volbách - jsou skoro šílené. Nebo přinejmenším hodně smělé.

Poměrně reálným a uskutečnitelným cílem je naopak schválení rozpočtu na příští rok. Je to úkol průběžný a zároveň neměřitelný. Schválit se prostě musí a vláda si nesvazuje ruce tím, že by řekla v jaké podobě. Splnitelnou prioritou je také podpis euroústavy. Jde o slib, kterému lze věřit beze zbytku. Paroubkův kabinet se nezavázal, že ji Česká republika do voleb podepíše. Pouze udělá vše pro její ratifikaci.

Další priority jsou pro normálního člověka méně uchopitelné. Například slib zahájení důchodové reformy mu ústy Paroubka předkládá snad už nejméně šestá vláda. Ale možná, že by ta nynější opravdu mohla snížit daně. Takový krok se přímo nabízí: v předvolebním období se hodí a lze předpokládat, že vládní strany, jejichž preference povážlivě klesly, udělají všechno pro to, aby si u voličů opět vylepšily reputaci.

Přesto nečekejme víc než kosmetickou úpravu. Snížení daní a nezbytné škrty ve výdajích státního rozpočtu, které vláda bude muset udělat, aby ukočírovala zadlužení země, prostě nejdou dohromady.

Jistou nadějí pro podnikatelskou komunitu je vicepremiér Jahn, který nakonec své místo ve vládě uhájil. Znovu chce otevřít otázku zjednodušení daňového systému a také snížení podnikatelských daní zvýšením odečitatelných položek. Pokud ale tento nestraník ve stranicky podvázaném kabinetu s něčím vůbec uspěje, bude to spíše s drobnými změnami pro omezení byrokracie. Poděkování si zaslouží každé, byť drobné vylepšení. A Grossova vláda bez Grosse je nakonec znamením, že si politik v této zemi nemůže dovolit úplně všechno. Že nemá příliš velkou šanci, aby byla něčím víc než vládou udržovací, jí nevyčítejme. Platí stokrát řečené, že každá země má takovou vládu, jakou si zaslouží. Modleme se proto, aby nic nepokazila. Ta hrozba tady je. Paroubek má velké ambice: pošilhává po urychlené privatizaci velkých firem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít