Pozitivní vývoj realitního trhu

28. října 2010, 12:41 - Lukáš Schirl
28. října 2010, 12:41

Významným prostředkem k provozním úsporám jsou moderní technologie

Realitní trh se v první polovině roku 2010 vyvíjel pozitivně. Dokončené investiční transakce i aktivita a apetit investorů naznačují významné zvýšení ročních investic. To je slibný signál, přestože jsme dosud značně vzdáleni objemům z let 2006 a 2007. Kancelářský trh kompenzuje významný výpadek poptávky téměř nulovou nabídkou nových prostor. Proto lze očekávat, že se během dvanácti až osmnácti měsíců a při aspoň marginálním ekonomickém růstu neobsazenost vrátí na jednocifernou úroveň. A nakonec i rezidenční trh. Ten nejvíc ze všech trhů zasáhla nejistota kupujících, přesto se, byť pomalu a za cenu cenové korekce, postupně stabilizuje. Na realitním trhu se v tomto období projevilo několik pozitivních „vedlejších efektů“.

Vstup domácích investorů

Prvním je razantní vstup domácích privátních investorů a kapitálu a jejich významný podíl na investicích do komerčních nemovitostí v posledních dvou letech. V předkrizovém období představovala činnost lokálních investorů zejména aktivita uzavřených fondů, investice domácích institucionálních investorů a okrajově vstup nemovitostních podílových fondů na trh. Dramatický pokles likvidity všech trhů od počátku roku 2008, který do našeho teritoria dorazil po historicky rekordních přímých investicích do nemovitostí v roce 2007, významně změnil složení realitních investorů. Prostor uvolněný skupinami zahraničních investorů a zvýšená návratnost ve srovnání s dalšími alternativami byly hlavními faktory, které v posledních osmnácti měsících motivovaly lokální investory, aby výrazněji participovali na realitních investicích, a napomohly jim získat víc než 50procentní podíl.

Rozvoj úsporných technologií

Druhým „vedlejším efektem“ jsou úspory a nová technologická řešení aplikovaná na připravované i existující nemovitosti. Jednou z prvních reakcí na vývoj v posledních letech je snaha o zefektivnění všech procesů a o maximalizaci úspor. To se týká i realitního trhu, neboť náklad spojený s pronájmem nemovitosti patří k podstatným položkám ve firemních rozpočtech. Proto se pozornost každého aktivního vlastníka obrátila ještě intenzivněji k provozním nákladům nemovitostí. Ponechme stranou úspory dosažené prostým snížením marže jejich dodavatelů. Některé umožnily i legislativní změny v předchozím období – zejména na cenách dodávek energií. Těch mohou vlastníci dosáhnout díky možnosti výběru dodavatelů. Dalším významným prostředkem k provozním úsporám jsou moderní technologie, které fungují v souladu s principy udržitelného rozvoje a jež jsou oproti konvenčním úspornější a k životnímu prostředí šetrnější. Jejich použití, například technologie LED u osvětlení, může přinést až 85procentní úsporu energie. Dále lze uspořit na chlazení tepla vytvořeného svícením i na nákladech na údržbu v důsledku vyšší životnosti technologie.

Další vedlejší efekt

Rychlejší rozvoj těchto technologií budou zpomalovat poměrně vysoké jednorázové náklady na jejich pořízení zejména proto, že vlastník nemovitosti na rozdíl od nájemce z úspory profituje pouze nepřímo. Dnešní aplikace a inovace technologií jsou však dalším pozitivním „vedlejším efektem“ krize. Rychlejší aplikace těchto technologií bude také stimulovat poptávka korporací, které již principy udržitelného rozvoje integrovaly do svých strategií, a proto budou hledat soulad s nimi i u nemovitostí, jež využívají. A také některých investorů, kteří v budoucnosti obrátí pozornost k těmto nemovitostem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít