Pozitivní dopad pandemie. Mohl by se rozšířit čtyřdenní pracovní týden - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pozitivní dopad pandemie. Mohl by se rozšířit čtyřdenní pracovní týden

,
Pozitivní dopad pandemie. Mohl by se rozšířit čtyřdenní pracovní týden
Zdroj: JUSTIN LANE / EPA / Profimedia

Virová nákaza, jež zasáhla přes 192 zemí světa, by mohla vést k tomu, že firmy ve větším měřítku začnou zavádět model zkráceného pracovního týdne, který trvá čtyři dny.

Zavádění karantény a další omezení v ekonomice po celém světě, jež souvisí se šířením nového koronaviru, který nakazil už téměř 400 tisíc lidí (potvrzené případy k úterý 24. března – pozn. red.), může mít pozitivní efekt v tom, že firmy začnou měnit svůj dosavadní postoj k docházce zaměstnanců a spolupracovníků na místo pracoviště. Zejména se to týká kancelářských profesí.

Manažeři velkých firem už nyní přehodnocují model organizace práce. A změny by mohly přetrvat i po odeznění globální pandemie, jež vznikla na přelomu roku v pevninské Číně. Kromě už rozšířené možnosti pracovat z domova by to hlavně mohlo být zkrácení pracovního týdně na čtyři dny, naspal web fastcompany.com.

Byli byste pro čtyřdenní pracovní týden?

„Pokud firmy neumožňují pracovat z domova, nutně to neznamená, že nevěří dané osobě, ale nemají důvěru v celý proces práce mimo firmu,“ tvrdí ředitelka firmy Killer Visual Strategies Amy Balliettová, která už v roce 2017 přistoupila na 4denní pracovní týden a také hojně podporuje zaměstnancům práci z domova. Společnost ze Seattlu se zaměřuje na oblast vizuální komunikace pro firmy.

Produktivita zaměstnanců neklesne

Současná pandemie, která v posledních dnech nabírá dynamiku také ve Spojených státech, povede podle Ballietové k tomu, že více firem začne podporovat myšlenku zkrácení pracovního týdne, protože se ukazuje, že produktivita zaměstnanců neklesá.

Koncept „devět pět“, tedy, že lidé do práce chodí od pondělí do pátku mezi devátou a sedmnáctou hodinou, bude v řadě společností opuštěn a manažeři budou hledat více alternativ organizace práce.


Aktivisté slaví. Koronavirus nás učí žít klimaticky šetrně, umře méně lidí na znečištění


Dalším z propagátorů čtyřdenního pracovního týdne je i novozélandská společnost Perpetual Guardian. Z interního průzkumu ji vyšlo, že zaměstnanci jsou skutečně produktivní pouze tři hodiny během osmihodinové pracovní doby. Proto ani zkrácení pracovního týdně nevedlo ke snížení produktivity společnosti.

Microsoft v Japonsku: Volné pátky a produktivita stoupla

Softwarová firma Microsoft testovala loni v srpnu v Japonsku zkrácení týdne o všechny pátky v měsíci a vyšlo jí, že se produktivita zaměstnanců zvýšila o 40 procent. Jednalo se o pobočku s 2 300 zaměstnanci.

Karanténa může napomoci tomu, aby si řada manažerů při práci z domova uvědomila, že není potřeba organizovat ve firmách a u pracovních týmů časté dlouhé porady. Pracovní týden tak nemusí mít 40 nebo více hodin.

Balliettová si všimla, že většina zaměstnanců byla před zavedením zkráceného týdne nejvíce efektivní v pondělí, jejich pracovní výkon směrem k pátku kontinuálně klesal. Pokud mají tři dny volna, zvládnou více práce. Část firmy nechodí do práce v pondělí, část v pátek, aby klientům byl vždy někdo k dispozici.

Ředitel Perputual Guardian Andrew Barnes je dokonce přesvědčen, že čtyřdenní pracovní týden může mnoha firmám pomoci přežít následující období. Očekává se globální zpomalení ekonomiky, jež zamíří zřejmě do recese. Deutsche Bank dokonce hovoří o nejhorší recesi od druhé světové války pro první dva kvartály tohoto roku. Produktivnější firmy mají větší šanci turbulentní časy přežít.

Zdroje: fastcomapny.com, japantimes.co.jp, businessinsider.com

Pozitivní dopad pandemie. Mohl by se rozšířit čtyřdenní pracovní týden
4.5 (89.57%) 46 hlasování
Diskuze