Požehnání od Putina - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Požehnání od Putina

, Tomáš Hořejší,
Požehnání od Putina
Zdroj: Euro.cz

Premiérovi Topolánkovi se nové česko-ruské vojenské dohody vůbec nelíbí

Potřebuje tuzemské ministerstvo obrany opravdu souhlas Moskvy, aby mohlo státnímu podniku Letecké opravny Malešice zadat miliardovou zakázku na opravu a modernizaci vojenských vrtulníků ruské výroby? Vojáci až dosud tvrdili, že ano. Premiér Mirek Topolánek jim ale minulou středu návrh česko-ruské dohody vrátil s tím, že je třeba vše ještě jednou důkladně zvážit. „Chceme mít jistotu, že nenarušují naši suverenitu,“ prohlásil ministerský předseda.

Hra o miliardy.

Opravy několika desítek vrtulníků, které chce česká armáda vysílat do zahraničních misí, se mají rozběhnout ještě letos. Půjde o poměrně nové stroje, které česká armáda nedávno získala při deblokaci ruského dluhu. Celková hodnota dodávky byla 184 milionů dolarů. Vojenské letectvo dostalo od Ruska deset bitevních a šestnáct transportních helikoptér Mi-35 a Mi-171Š. Poslední z nich přiletěly do republiky letos v lednu.
Česká armáda má momentálně k dispozici celkem šedesát vrtulníků. Některé z nich – počet zatím není definitivní – hodlá vyslat do Afghánistánu v rámci mise řízené přímo NATO. „Chceme oba typy modernizovat tak, aby byly interoperabilní pro práci v Severoatlantické alianci,“ řekl týdeníku EURO poradce prvního náměstka ministryně obrany Jan Fulík. Letouny potřebují zařízení pro identifikaci protivníka, zabezpečené komunikační systémy a přístroje pro noční vidění.
Hodnota modernizace zatím oznámena nebyla. Fulíkův nadřízený, náměstek ministryně Martin Barták, hovoří o „zakázce ve značném rozsahu“. Může jít až o několik miliard korun. Jisté je, že zakázku získá od vojáků bez výběrového řízení státní podnik Letecké opravny Malešice (LOM), který je zřízen přímo ministerstvem obrany. Momentálně ztrátová společnost (loni minus 40 milionů) už má téměř jistý i kontrakt na generální opravy dvanácti vyřazených dopravních a bitevních vrtulníků Mi-17 a Mi-24 pro Afghánskou národní armádu.
Afghánci dostanou helikoptéry jako dar od České republiky, náklady na opravu uhradí Vrchní velitelství spojeneckých sil NATO v Evropě (SHAPE). Podle ministerských úředníků půjde o kontrakt v hodnotě půl až tři čtvrtě miliardy korun. „Tahle zakázka by LOM opravdu vytrhla trn z paty,“ řekl týdeníku EURO náměstek Barták.

Parkanová narazila.

Smlouvy s malešickými opravnami jsou prý už připraveny k podpisu, minulý týden se ještě čekalo na souhlas vlády. Vojáci nepočítali s žádnými potížemi, kabinet totiž už letos v únoru bez větších problémů odklepl návrh ministerstva darovat afghánské armádě dvacet tisíc samopalů a 650 kulometů za zhruba třicet milionů korun.
Jenže ministryně Parkanová narazila. Nejprve totiž vládě předložila návrh dvou souvisejících smluv s Ruskou federací – jde o dohodu o organizaci oprav vrtulníků a jejich modernizaci na českém území a dohodu o vzájemné ochraně duševního vlastnictví během dvoustranné vojensko-technické spolupráce -, které by podle Parkanové a jejích podřízených bylo nutné podepsat ještě před zahájením oprav. Vojáci argumentovali tím, že obecná dohoda s Ruskem o vojensko-technické spolupráci z října 2001 nestačí. Ke každému většímu zásahu na původně sovětské vojenské technice prý potřebují souhlas Moskvy.
„Sjednání dohody přispěje ke zlepšení schopností Armády České republiky tím, že usnadní provádění oprav a modernizace vrtulníků ruské výroby, které má armáda ve výzbroji…,“ uvedlo ministerstvo obrany v důvodové zprávě k materiálu. „Dohoda je zároveň v souladu se zahraničně-politickými zájmy České republiky, neboť napomůže dalšímu rozvoji bilaterálních vztahů a upevnění vzájemné důvěry,“ pokračuje materiál v poněkud předrevolučním tónu.
Premiér Topolánek, zdá se, považoval postup obrany za až příliš vstřícný. Proto minulou středu jednání o návrhu Vlasty Parkanové odsunul na další schůzi se svými ministry a na následné tiskové konferenci prohlásil: „Chceme mít opravdu jistotu, že ty dohody nenarušují naši suverenitu a že jsou standardní, že nestačí ty kupní smlouvy, na základě kterých jsme případné vojenské prostředky Ruské federace nakupovali.“
Na přípravě smluv přitom už několik měsíců pracovaly zvláštní mezivládní komise. Jak uvedla ruská tisková agentura RIA Novosti, naposledy jednaly loni v říjnu v Moskvě. Agentura tehdy vydala zprávu, podle které jsou Česká republika a Rusko připraveny podepsat smlouvu na modernizaci vrtulníků Mi-35 a Mi-171 tak, aby stroje splňovaly standardy NATO. „Rusko a Česko spolupracují na třiceti vědecko-technologických projektech. Země také připravují dohody na ochranu autorských práv, které se týkají armádně-technické spolupráce, “ řekl agentuře ruský vládní úředník Sergej Nariškin.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze