Požáry v panelových bytech bývají obvykle nejrychlejší

31. března 2003, 00:00 - Připravil Pavel Verner
31. března 2003, 00:00

V rámci prevence bychom měli začít s požární revizí obytných i administrativních budovVýškové budovy jsou postrachem hasičských sborů na celém světě. Vznik ohně v panelovém domě je vždy katastrofou. V panelových domech přitom bydlí v České republice téměř polovina obyvatel.

V rámci prevence bychom měli začít s požární revizí obytných i administrativních budov

Výškové budovy jsou postrachem hasičských sborů na celém světě. Vznik ohně v panelovém domě je vždy katastrofou. V panelových domech přitom bydlí v České republice téměř polovina obyvatel.

Jaká je reálná šance na záchranu při požáru v panelovém domě a jaké jsou technické preventivní předpisy? Až ke čtvrtině paneláků na sídlištích v Praze se nedostanou nejen hasiči s výškovou technikou, ale ani řidiči podstatně menších a mobilnějších sanitek.

Hasiči mají krátké žebříky

Doslova Černým Petrem v rukou hasičů jsou právě zmíněné krátké žebříky. Váží samy o sobě desítky tun a navíc stejně jako plošiny nejsou určeny pro hromadnou evakuaci osob. Proto se všude ve světě počítá s evakuací lidí z hořících výškových budov především vnitřními únikovými cestami. Od požáru pražského hotelu Olympik, který se stal skutečným mementem, a několika požárů panelových domů v letech krátce předchozích a následných víme, že hasičské sbory většinou nejsou vybaveny žebříky, které by dosáhly do vyšších pater obytných domů. Navíc žebříky nejsou určeny k evakuaci osob.

Únikové cesty

K ní mají sloužit únikové cesty budované v každé nové obytné budově podle předpisů, technických norem. Protože tomu tak mnohde není, každý panelový dům se může stát v krátké době planoucí pochodní. Mnohokrát se už stalo, že hasiči přijeli do několika minut po nahlášení k požáru bytu, ale v plamenech bylo již několik pater! Požár se obzvlášť rychle šíří protipožárně neošetřenými bytovými jádry, prostupy v instalačních stěnách, hořlavými výtahovými kabinami, průchody v patrech, mnohavchodových sídlištních blocích atd.

Prevence před požáry

V době, kdy se můžeme reálně obávat teroristických útoků, bychom měli začít s požární revizí obytných i administrativních budov. Jak je to s technickými předpisy zabezpečujícími požární bezpečnost staveb? Jde především o stavební zákon a zákon č. 133/1985, o požární ochraně, v platném znění (zák. číslo 67/2001 Sb.), jakož i další vyhlášky ministerstva pro místní rozvoj, které řeší nejrůznější požární problematiku v obytných domech.

Požární bezpečnost staveb v technických normách

Komplexně a v souvislostech se zabývají dlouhodobě požární problematikou technické normy. Současné hlavní požadavky na požární bezpečnost staveb jsou stanoveny v ČSN 73 0802 Požární bezpečnost staveb - Změny staveb z července 2000, ČSN 73 0802 Požární bezpečnost staveb - Nevýrobní objekty (1995) z prosince 2000 a ČSN 73 0831 Požární bezpečnost staveb - shromažďovací prostory z prosince 2001. Zdůrazněme některé problémy provázející současnou praxi rekonstrukcí panelových domů a vylepšování bytů převzatých do soukromého vlastnictví.

Pozor na zasklené lodžie

Zasklení lodžií větších než devět metrů je třeba provádět na bázi nehořlavých hmot. Nejen pro vyšší patra je vhodnější rovnou používat skla s drátěnou vložkou. V případech nástaveb musí být vždy používány požární dveře s požadovanou odolností. Pro vnitřní povrchové úpravy únikových cest nesmí být použity hmoty, které při požáru odkapávají nebo opadávají.

Dodržujte požární bezpečnost

Z hlediska požární bezpečnosti se stavební objekty dělí na menší požárně ohraničené celky - požární úseky, jejichž účelem je bránit šíření požáru. Jsou ohraničeny požárně dělicími konstrukcemi. Samostatné požární úseky musí tvořit chráněné únikové cesty, evakuační a požární výtahy atd. Seznamte se s nimi! Zjistěte, kde je umístěn nejbližší hasicí přístroj, jak se s ním zachází a zda byl v termínu kontrolován. Zopakujte si telefony na místní hasiče, začněte s novou univerzální linkou tísňového volání 112 a hasičskou 150. Nu a nyní doufejte, že svatý Florián, patron hasičů, bude stát v případě návštěvy červeného kohouta při vás.

V paneláku hořelo harampádí

Nejrozsáhlejším požárem v poslední den roku 2002 byl oheň, který vypukl v šestém patře dvanáctipodlažního panelového domu na pražském sídlišti Bohnice kolem osmé hodiny večerní. Většina z obyvatel z Cafourkovy ulice měla v úmyslu sedět u veselé silvestrovské televize, pojídat chlebíčky a popíjet lahodný mok. Na silvestrovskou noc loňského roku však většina z nich ještě dlouhá léta nezapomene. Hasiči jich na padesát vyhnali do noci, a tak místo půlnočnímu ohňostroji mohli přihlížet jejich práci při hašení požáru. Pokud nevyužili přistavených evakuačních autobusů. V tu dobu již se oheň stoupačkami rozšířil až pod střechu. Komu byt nevyhořel, tomu ho poničila voda hasičů. Jedenáct hodin trval jejich boj s ohnivými jazyky. Dílo dokonal třeskutý mráz. Předběžná škoda byla vyšetřovatelem odhadnuta na zhruba osm milionů korun. V pět hodin nad ránem hasiči nalezli tělo ženy, která žila v bytě, kde oheň vznikl. Její život vyhasl pod hromadami žhnoucí veteše, kterou místnosti doslova zarovnala až ke stropu. Nikdo už nezjistí, zda žena způsobila požár z neopatrnosti, nebo zlé vůle. Snad zavinila požár jiskřící lednička. Teprve kolem sedmé hodiny ráno se podařilo požár definitivně uhasit. Její vyhořelý byt, který byl příčinou neštěstí, hasiči vyklízeli celý další den až do novoročního stmívání. Oknem vyhazovali ohořelé balíky starých novin, pokroucené plastové lahve a kilogramy dalšího harampádí. Bilance tohoto požáru: jeden lidský život, čtyři úplně zničené byty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít