Povolení zabíjet - Euro.cz

Přihlášení

Povolení zabíjet

, Brian Grow,
Povolení zabíjet
Zdroj: Euro.cz

Získat falešný americký průkaz totožnosti je jednoduché a levné

FBI ve svém věstníku 20. března zveřejnila, že pátrá po člověku jménem Adnan G. el-Šukrídžumáh. Tento člen organizace al-Káida, podezřelý z terorismu, byl naposled spatřen poblíž Miami, údajně hovoří anglicky, dokáže pilotovat letadlo a „představuje vážnou hrozbu pro občany Spojených států“, jak uvádí FBI. Navzdory celosvětovému pátrání a téměř celoplošnému zveřejnění jeho fotografie v amerických sdělovacích prostředcích se úřadům nepodařilo zatknout tohoto občana Saúdské Arábie, který podle oficiálních zdrojů uniká dopadení pomocí několika falešných pasů, minimálně šesti různých jmen a padělané zelené karty.
Případ upozorňuje na jednu z největších mezer ve válce proti terorismu – snadné získání falešného průkazu totožnosti. Poté, co bylo zjištěno, že celkem osmnáct z devatenácti pachatelů teroristického útoku z 11. září použilo pro splnění svého úkolu falešných osobních dokladů, pokusila se americká policie rázně zasáhnout proti padělatelským gangům. Při razii v zaneřáděném bytě v Dearbornu (ve státě Michigan), který patřil údajným členům komanda al-Káidy, se našlo několik týdnů po útocích skladiště falešných pasů, karet sociálního zabezpečení a řidičských průkazů. Dne 12. března FBI vypátrala organizovanou skupinu padělatelů s majetkem v hodnotě tří milionů dolarů a inventářem čítajícím přes 30 tisíc falešných dokumentů. Chemické závody a jaderná zařízení zdokonalila kontroly totožnosti a Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost USA nyní požaduje, aby byly na některých vízech povinně otisky prstů a fotografie.
Nikdo však nevěří, že tyto kroky dokážou problém alespoň částečně vyřešit. Odborníci na přistěhovalectví a specialisté na ověřování pravosti dokumentů se domnívají, že roční obrat obchodu s falešnými americkými průkazy totožnosti činí nejméně jednu miliardu dolarů a padělá se celkem až deset milionů pasů, karet sociálního zabezpečení, rodných listů a řidičských průkazů. S použitím laserových tiskáren za 500 dolarů a softwaru Adobe PhotoShop padělatelé chrlí věrohodné dokumenty za babku. „Skutečnost, že se lidé tímto způsobem de facto stanou občany Spojených států, nahání strach” varuje Marti Dinerstein, prezident reformní skupiny Immigration Matters se sídlem v New Yorku, který se zabývá zkoumáním výroby padělaných dokumentů.
Na základě informací, vycházejících z nedávného policejního zákroku, sestavil BusinessWeek komplexní pohled na fungování padělatelských organizací. Pro většinu ilegálních přistěhovalců je obvykle první zastávkou na cestě k nové identitě výrobna dokumentů. Obchodní místa jsou všude: samoobslužné prádelny v Atlantě, sklady zboží v Los Angeles, příměstské obchodní objekty v Tulse. Obvykle je řídí dominantní etnická skupina dané oblasti – lidé hispánského původu na Floridě a v Los Angeles, Číňané v San Franciscu, lidé ze Středního východu v Detroitu. Bezpečnostní opatření jsou přísná. Zákazníci kontaktují výrobnu pomocí neregistrovaného telefonního čísla nebo číslem pageru, které dostanou od člena zločinecké organizace.
„Továrny na dokumenty dříve řídili jednotliví podnikatelé, ale poslední dobou se dostávají do rukou zločineckých sítí, jako jsou mexičtí obchodníci s drogami, čínští pašeráci lidí, ruská mafie a islámské teroristické skupiny,“ vysvětluje James R. Dorcy, bývalý vyšetřovatel kriminálních případů na úřadu Immigration & Naturalization Service a předseda poradního výboru pro výkon práva při Federation for American Immigration Reform. Obchodování s totožností je nejen lukrativní, ale také pomáhá zločineckým gangům v jiných aktivitách. Umožňuje jim například zakládat nové krycí společnosti. „Výroba padělaných dokumentů je mnohem větší byznys než padělání peněz,“ dodává Dorcy.
Všichni noví přistěhovalci samozřejmě nejsou teroristé. Velká část ilegálních obchodů s falešnými průkazy totožnosti pomáhá milionům lidí, kteří obcházejí americké zákony, jejichž cílem je bránit podnikatelům ve vědomém zaměstnávání ilegálních přistěhovalců. Téměř všichni z odhadovaného počtu 8,7 milionu ilegálních přistěhovalců ve Spojených státech potřebují rodný list, kartu sociálního zabezpečení nebo zelenou kartu k tomu, aby sehnali práci.
Těmto dokumentům se říká „chovné“ (breeders), neboť je lze použít při žádostech o jiné formy identifikace, jako jsou řidičské průkazy a pasy. Jakákoli kombinace padělaných chovných dokladů, například zelené karty a čísla sociálního zabezpečení, stojí podle úředníků amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost obvykle 200 dolarů, u rodinné sady může být 50 dolarů sleva. Padělaný rodný list a karta sociálního zabezpečení stojí 300 dolarů.
Když má přistěhovalec v ruce chovné doklady, je pro něj jednoduché sehnat práci, najmout si byt založit bankovní účet a nasednout do letadla. Tím se dostane do pozice, v níž může spáchat teroristický čin. Jeden příklad za všechny: čtyřiadvacetiletý elektrikář Cristian Alzugaray přijel začátkem loňského roku z Argentiny a jeho první kroky vedly do výrobny dokumentů v Miami. V červnu téhož roku byl Alzugaray zatčen v Beulahu (v Severní Dakotě) poté, co použil falešný průkaz totožnosti. Ucházel se o práci montéra potrubí v závodě na výrobu zemního plynu Synfuels v Bismarcku, o němž je známo, že se při výrobě používají zdraví nebezpečné chemikálie. Alzugaray byl deportován 21. července 2002. Nejsou důkazy o tom, že by chtěl spáchat teroristický čin. Ale jeho případ znepokojuje policii, která má obavy z možné sabotáže.
Snahy vlády o sjednocení formátů průkazů totožnosti překazila byrokratická nejednotnost jednotlivých států USA. Stále existuje více než 240 variant státních průkazů totožnosti, řidičských průkazů a více než sedm tisíc různých typů rodných listů. Federální úřady se nikdy nezabývaly kontrolou těchto dokumentů. Jednotlivé státy vynakládají na tuto činnost malé finanční prostředky a pokuty pro provinilce jsou mírné. V březnu dosáhli prokurátoři pouze podmínečného trestu a pokuty ve výši patnácti tisíc dolarů pro šestačtyřicetiletého egyptského emigranta Muhammada el-Atrise, který provozoval ve městě Paterson v New Jersey tiskárnu, odkud pocházely falešné průkazy totožnosti teroristů z 11. září – Chalída al-Midara a Abdula Azíze Alomariho.
Rázný konec obchodu s padělanými dokumenty by zajistilo zavedení jednotného amerického průkazu totožnosti s takovými ochrannými prvky, jako je biometrie DNA nebo snímky oční sítnice. Politicky však tato myšlenka nemá šanci. Pravice i levice jsou toho názoru, že by to znamenalo omezování osobních svobod, což je pro mnohé Američany choulostivá záležitost. Dokud však Spojené státy nezmění politiku týkající se dokladů totožnosti, což se v dohledné době pravděpodobně nestane, obchod s padělanými doklady bude nadále vzkvétat.

JAK SE STÁT AMERIČANEM
Ceny již od 200 dolarů

  • VYHLEDAT VÝROBNU DOKUMENTŮ: Nachází se kdekoli od samoobslužných prádelen až po obchodní objekty a informace o jejich existenci se předává ústně. Zákazníci je kontaktují tajnými pagery nebo neregistrovanými telefonními čísly.
  • SEHNAT “CHOVNÉ” DOKLADY: Falešné karty sociálního zabezpečení, zelené karty a rodné listy (200 až 1200 dolarů) jsou průkazy totožnosti, které potřebují nelegální přistěhovalci, aby mohli začít žít ve Spojených státech.
  • BUDOVAT TOTOŽNOST: Vyzbrojen “chovnými” doklady může přistěhovalec získat řidičský průkaz, který otevírá dveře k možnosti pronajmout si byt, otevřít bankovní účet a nasednout do letadla.

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek

Překlad: Zuzana Strejčková, www.LangPal.com