Povinné ručení platí i pro ojetá vozidla

20. ledna 2003, 00:00 - Přílohu Speciál připravil Petr Doul doul@profit.cz
20. ledna 2003, 00:00

Pečlivě zvažte, u které pojišťovny si svůj automobil pojistíte Stejně jako pro nová motorová vozidla platí ipro "ojetiny" povinnost pojistit vozidlo proti případným nehodám. Obecně se takovému druhu pojištění říká povinné ručení. Povinnost pojistit motorové vozidlo nám ukládá zákon a nedá se tedy žádným způsobem obejít.

Pečlivě zvažte, u které pojišťovny si svůj automobil pojistíte

Stejně jako pro nová motorová vozidla platí ipro „ojetiny“ povinnost pojistit vozidlo proti případným nehodám. Obecně se takovému druhu pojištění říká povinné ručení.

Povinnost pojistit motorové vozidlo nám ukládá zákon a nedá se tedy žádným způsobem obejít. Tento produkt nabízí prakticky každá pojišťovna na našem trhu a díky konkurenci máme možnost si vybírat. Na první pohled se může zdát, že podmínky, které jednotlivé „ústavy“ nabízejí, se prakticky neliší a my jako zákazníci vybíráme pouze podle ceny pojistného. Ovšem existují určitá kritéria, kterým byste se měli při výběru vozu věnovat. I to nejlevnější pojištění se může při pojistné události pěkně prodražit, a tak je lepší řídit se heslem: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci.“.

V autobazaru se nenechte zlomit!

Při nákupu nového či ojetého vozidla vám bude prodejce vždy nabízet povinné ručení a v zájmu svých zisků bude jistě vychvalovat tu pojišťovnu, s níž má uzavřenou smlouvu o provizích. Pokud je v nabídce pojišťovna, se kterou máte již nějaké zkušenosti nebo jste její dlouhodobý klient, je vše v pořádku a v zájmu zachování svých bonusů nemá smysl ji měnit. Pokud v nabídce prodejce nenajdete vaši pojišťovnu, je dobré auto zaplatit a zatím ponechat v autobazaru. Pak stačí sednout do jiného vozu a zajet i s TP vašeho nového miláčka do nejbližší pobočky pojišťovny. Sepsání smlouvy trvá jen pár minut a rozhodně se vyplatí udělat to takto. Ušetříte si tak zbytečné problémy v případě havárie při cestě z autobazaru.

Výše škody u povinného ručení

Ze zákona musí každé povinné ručení splňovat určitou výši škody, do které je pojišťovna povinna ručení vyplácet. V případě škody na zdraví jde o 18 milionů korun a v případě škody na majetku jde o výši 5 milionů korun. Obecně se dá říci, že tato výše je dostatečná, přesto vám mnoho společností bude nabízet produkt se zvýšeným limitem ručení, které činí až 50 milionů korun v případě škody na zdraví a stejnou částku v případě škody na majetku. Každý si musí uvážit sám, zda se mu vyplatí připlatit si, nebo se spokojí se základem, ale domníváme se, že i standardní částka je dostatečná pro většinu dopravních nehod.

Cena a další výhody

Dalším a pro mnoho z nás prioritním kritériem výběru je cena produktu. V tomto případě se rozhodně vyplatí vzít do ruky kalkulačku a porovnat jednotlivé nabídky. Jednu radu však máme. Jestliže jste již klientem nějaké pojišťovny, měly by vést vaše první kroky právě do její pobočky. Nezřídka se stává, že pro stávající zákazníky mají takové ústavy připraveny různé slevy a nadstandardní výhody. Přitom vůbec nezáleží na tom, jaký druh pojištění máte s danou pojišťovnou uzavřen. Zvýhodnění můžete získat i v případě, kdy máte uzavřené třeba jen životní nebo úrazové pojištění.

Získání bonusu

Bonusy za bezškodný průběh pojištění v uplynulém roce jsou již samozřejmostí. Bonus je vlastně sleva na povinné ručení na další rok. Pojišťovny si tímto systémem dlouhodobě udržují své klienty a vy, pokud nebouráte, máte pojištění v dalším roce levnější. Ovšem málokdo ví, že bonus je „přenosný“. V praxi to znamená, že pokud se rozhodnete změnit pojišťovnu, která vám povinné ručení zajišťuje, můžete při sjednávání nové smlouvy uplatnit bonus z předchozího ústavu. Samozřejmě musíte bezškodný průběh, a tím i nárok na čerpání bonusu, doložit příslušným formulářem. Stačí zajít na jakoukoli pobočku vaší teď již bývalé pojišťovny a o takový doklad požádat. Jistě není nikomu příjemné takové „pobíhání“ mezi úřady, ale v případě, kdy vlastníte auto s vyšším objemem motoru nebo dokonce několik vozidel, určitě se to vyplatí. Pokud máte dokonce rozsáhlý vozový park, je nejlepší vše sjednat s jednou pojišťovnou. Cena ručení je v takovém případě daleko příjemnější a kdo by se chtěl při škodné události trmácet pokaždé jinam.

Změna pojišťovny a výpověď ze smlouvy

Přestože si dáte práci s výběrem pojišťovny, může se stát, že vyberete špatně. Buďto během roku zjistíte, že ústav liknavě vyřizuje pojistné události anebo neposkytuje nějakou službu, která je pro vás důležitá. Stejně tak se může stát, že se na trhu objeví nový ústav s lepší nabídkou. V takovém případě je dobré pojišťovnu změnit. Ale jak to udělat? Povinné ručení se uzavírá na dobu jednoho roku a zpravidla končí 31. 12. Pokud tedy chcete přejít k jiné společnosti, je důležité včas zaslat výpověď ke smlouvě předešlé. Délka lhůty pro zaslání takové výpovědi se pohybuje kolem šesti týdnů před koncem roku a určitě se vyplatí ji dodržet.

Sezonní pojištění

Tento produkt je určen především majitelům motocyklů. Vzhledem k položení naší republiky je to logické. Sezonní pojištění má určité nevýhody. Jde hlavně o cenu. Když uzavíráte ručení na dobu kratší než 12 měsíců, částka zdaleka neodpovídá jedné dvanáctině za jeden měsíc pojištění. Není proto vůbec výjimkou, když za ručení na 8 měsíců (2/3 roku) zaplatíte třeba 85 % výsledné částky.

Kdy nemusím ručení platit?

Už z názvu povinného ručení vyplývá, že ho prostě musíme mít. Existují ale situace, kdy se platbě můžeme vyhnout. Takovým případem je dlouhodobá nepojízdnost vozidla a je jedno, zda jste se rozhodli s autem nejezdit nebo zda vás do takové situace dostal nedostatek financí pro opravu havarovaného vozu. Pro zproštění povinnosti zaplatit povinné ručení však musíte odevzdat SPZ na příslušný úřad. Po dobu uskladnění SPZ jste z obliga.

Prodej nebo koupě vozu

V případě prodeje vozidla po odhlášení z mojí osoby musíte tuto skutečnost ohlásit pojišťovně, která vám poměrnou částku od začátku následujícího měsíce vrátí. Stejně tak i při koupi, v případě pojištění do konce roku zaplatíte poměrnou částku od aktuálního měsíce. Je důležité, aby mezi jednotlivými kroky nebyla lhůta delší než 7 dní, protože pak může následovat pokuta až do výše 10 000 Kč bez ohledu na riziko chycení v případě, že vozidlo bez ručení používáte na veřejných komunikacích.

Internet - nový pomocník

Mnoho motoristů neví, že povinné ručení může sjednat ion-line prostřednictvím stránek jednotlivých společností. V zásadě se jedná o vyplnění elektronického formuláře a následné podepsání smlouvy, která v několika následujících dnech přijde. Zajímavé na tomto produktu je to, že je většinou nabízeno s určitými zvýhodněními jak finančními, tak i ve formě určitého dárku, který obdržíte.

Zdroje: ČPP, ČP, Alianz pojišťovna

Náležitosti dokladu o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla

1. Doklad o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (dále jen „doklad o pojištění odpovědnosti“) obsahuje tyto náležitosti:

a) číslo dokladu o pojištění odpovědnosti

b) jméno a příjmení nebo obch. jméno držitele vozidla podle techn. průkazu vozidla a jméno, příjmení a místo trvalého nebo dlouhodobého pobytu vlastníka vozidla anebo obchodní jméno a sídlo vlastníka vozidla; jedná-li se o vozidlo, které nepodléhá evidenci silničních vozidel podle zvláštního právního předpisu
, 1) pouze jméno, příjmení a místo trvalého nebo dlouhodobého pobytu vlastníka vozidla anebo obch. jméno a sídlo vlastníka vozidla

c) rodné číslo nebo identifikační číslo osoby podle písmena b); v případě, že fyzické osobě nebylo přiděleno rodné číslo, uvede se datum jejího narození

d) obchodní jméno pojistitele a jeho sídlo

e) dobu platnosti pojištění

f) druh, tovární značku vozidla a jeho typ

g) mezinárodní identifikátor pro označování vozidla (Vehicle Identification Number); nebyl-li přidělen, číslo karoserie nebo podvozku vozidla

h) státní poznávací značku vozidla

i) číslo a sérii technického průkazu vozidla

j) datum vystavení dokladu o pojištění odpovědnosti, podpis osoby oprávněné jednat jménem pojistitele a razítko pojistitele

2. Vzor dokladu o pojištění a jeho rozměry jsou uvedeny v příloze č. 1.

3. U vozidla, kterému byla přidělena státní poznávací značka jako vozidlu zkušebnímu nebo státní poznávací značka trvale manipulační, se v dokladu o pojištění odpovědnosti neuvádějí údaje podle odstavce 1 písm. f), g) a i).

4. Údaje o držiteli vozidla a údaje podle odstavce 1 písm. f), g), h) a i) musí odpovídat údajům obsaženým v technickém průkazu vozidla. Ostatní údaje musí odpovídat údajům obsaženým v pojistné smlouvě. Doklad o pojištění odpovědnosti musí být vyplněn čitelně. V případě ručního vyplnění se zápis provádí perem nebo kuličkovým perem.

1) §5 odst. 1 písm. m) zákona č. 12/1997 Sb., o bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích.

§1, Vyhláška č. 205 MF ČR, kterou se provádí zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít