Povinné ručení může ušetřit miliony

21. května 2007, 00:00 - Speciál připravil TOMÁŠ JOHÁNEK <br />
21. května 2007, 00:00

NEPOJIŠTĚNÍ ŘIDIČI Bez povinného ručení řidič nesmí ujet ani kilometr. Přesto existuje dost vysoké procento těch, kteří si s jeho uzavřením nelámou hlavu. Jimi způsobené škody se mnohdy vyšplhají ke statisícům či dokonce milionům korun.

NEPOJIŠTĚNÍ ŘIDIČI Bez povinného ručení řidič nesmí ujet ani kilometr. Přesto existuje dost vysoké procento těch, kteří si s jeho uzavřením nelámou hlavu. Jimi způsobené škody se mnohdy vyšplhají ke statisícům či dokonce milionům korun.

Obyčejný motorista si ani nedokáže představit, jaké škody by mohl svým počínáním na silnici způsobit a co vše se z jeho povinného ručení poškozeným vlastně platí. Z povinného ručení jsou u škod na zdraví za prvé hrazeny platby zdravotní pojišťovně za veškerou léčbu každého zraněného při nehodě, s výjimkou jeho samého. Dalšími nároky pak jsou úhrada za ztížení společenského uplatnění, bolestné či náhrada ušlého výdělku.

A jsou tu ještě další náklady, o nichž mnohdy řidiči ani nevědí, jako je příspěvek na zdravotní pomůcky, na pečovatelku nebo jinou výpomoc v domácnosti. Náklady se pak mohou vyšplhat do desítek milionů korun, neboť se poškozeným některé hradí doživotně.

POJIŠTĚNÝ, ČI NEPOJIŠTĚNÝ? Jak by měl poškozený motorista postupovat při likvidaci škody náhradou z povinného ručení viníka? Poškozený řidič se může obrátit se žádostí o náhradu škody přímo na pojišťovnu, se kterou má viník nehody uzavřené povinné ručení. Je-li vina jednoznačně prokázána, například podle policejního protokolu nebo při jednoznačné dohodě řidičů havarovaných vozidel, nemusí už poškozený čekat na to, až se viník „své“ pojišťovně přihlásí. Pojišťovny na to výplatu náhrady škody neváží.

V případě, že viník je známý, ale nepojištěný, nedoplatí na jeho nezodpovědnost ostatní účastníci nehody. Škoda je klientovi vyplacena z garančního fondu České kanceláře pojistitelů a po viníkovi vymáhána v regresním řízení, a to v plném rozsahu včetně nákladů souvisejících s vymáháním.

VINÍK NECHCE PŘIJÍT O BONUS V poslední době pojišťovny zaznamenávají čím dál více případů, kdy si lidé stěžují, že takzvané bonusy povinného ručení mají též úskalí. Stává se, že motorista najde na parkovišti potlučený nebo odřený vůz, který mu poškodil jiný řidič, ale už tam nenajde kontakt na řidiče, aby mohla být škoda zaplacena z povinného ručení. Viník se jednoduše obává, že přijde o bonus, a proto vinu nepřizná.

Podobné je to i v případech, kdy od auta jiného řidiče odletí kámen a poškodí čelní sklo jiného vozu. Takové škody jsou však z povinného ručení nelikvidní, protože pojišťovna musí vědět, z čí pojistky bude škoda uhrazena. Proto například nelze z povinného ručení zaplatit škodu na majetku, kterou způsobí neznámý pachatel. Motoristé, kteří chtějí mít jistotu, že ačkoliv nebudou vědět, kdo jim vůz poškodil, ale vždy dostanou náhradu škody zaplacenu, si mohou sjednat havarijní pojištění. Kryje nejen drobné „ťuknutí“ na parkovišti, ale i ukradení, zničení živly a samozřejmě i havárie z vlastní viny. Motoristům, kteří chtějí mít klidný život a nedohadovat se s ostatními řidiči o tom, kdo komu rozbil čelní sklo, nabízí většina pojišťoven jednoduché řešení - připojištění čelního skla.

BEZ ŘIDIČÁKU JE UŽ TISÍC LIDÍ

Od července loňského roku přišla o řidičský průkaz kvůli novému zákonu přibližně tisícovka řidičů. Alespoň jeden bod má na kontě přes 400 tisíc lidí. Ze statistiky však nelze vyčíst, kolik se muselo se řidičským průkazem rozloučit řidičů-profesionálů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít