Potrestaná náprava

14. května 2008, 17:50 - Krešimir Žigić
14. května 2008, 17:50

Ať udělá Microsoft cokoli, bude to dle Evropské komise špatně

Firma Microsoft nedávno oznámila velké změny ve své otevřenosti. Slíbila přejít na nové technické principy (takzvanou interoperabilitu) a v souvislosti s tím provést úpravy svých nejprodávanějších produktů - operačního systému Windows a balíku kancelářských programů Office. To by v prostředí Windows mělo umožnit lepší fungování programů potenciálních konkurentů Microsoftu. Asi nejpřekvapivější byl slib, že firma začne na řešení problémů spolupracovat s takzvanou komunitou otevřených zdrojů (open source community). Tedy s těmi, co vnitřnosti svých programů před světem nijak netají. Aby Microsoft svůj slib splnil, bude muset zpřístupnit dodnes přísně utajované informace o vnitřnostech svých programů včetně toho nejcennějšího, čemu se říká zdrojový kód.

Převratná změna

U Microsoftu šlo o skutečně převratnou změnu přístupu. Firma totiž byla od svého vzniku velmi tajnůstkářská, což odůvodňovala tím, že chrání vlastní obchodní tajemství, jež je za jejím úspěchem. Tento přístup byl ale terčem stížností a žalob konkurentů opakovaně obviňujících Microsoft z nepovoleného omezování konkurence. Dlužno přiznat, že tajemství dosud skrývaná Microsoftem bezproblémové fungování konkurenčních programů poněkud omezují.
Krok k větší otevřenosti Microsoftu možná iniciovalo rozhodnutí soudu prvního stupně Evropského soudního dvora, který loni v září definitivně potvrdil Microsoftu půlmiliardovou pokutu v eurech. Každopádně si firma vzala k srdci poučení významného manažera prestižní světové konzultační firmy, který se v renomovaném britském týdeníku The Economist před časem věnoval otázce společenské odpovědnosti největších korporací a problematice tlaku, jemuž jsou vystaveny. Korporacím, jako je Microsoft, doporučil včas předvídat a pojmenovávat potenciální problémy spojené s jejich podnikáním, vyhledávat možná řešení a nenechávat se defenzivně zahánět regulátory do kouta.
Z otevřenosti společnosti by měli posléze profitovat zákazníci, a to nejen díky přílivu nových výrobků a myšlenek od konkurence, ale i většímu konkurenčnímu tlaku na Microsoft samý, který se bude muset více snažit držet krok s konkurencí.

Za vstřícnost vyšší pokuta

Co se týká firmy samé, komerční hodnota tohoto tahu nemusí být z krátkodobé perspektivy příliš zřejmá. Z dlouhodobého hlediska však tento tah zřejmě pomůže budovat důvěru a věrohodnost. V dynamickém světě nové ekonomiky, v němž strategické aliance mezi mnoha rozdílnými obchodními partnery jsou stylem podnikání, by to mělo přinést plody.
Je ironií, že záhy poté, co se Microsoft rozhodl otevřít svá tajemství konkurenci, Evropská komise mu uštědřila další, ještě vyšší pokutu - téměř miliardu eur. Vstřícný přístup Microsoftu přitom šel daleko za hranice původních požadavků komise. Firma tím signalizovala dobrou vůli a razantní obrat ve svém dosavadním přístupu. Zasazením takového velkého a kontroverzního úderu nedlouho poté, co se firma začala aktivně snažit o splnění původních požadavků, komise nedala trhu dobrý signál. Nebylo to však poprvé, co se komise neřídila ekonomickou logikou problému a reagovala spíše na politicko-ekonomické zájmy různých zájmových a lobbistických skupin.

Prospěch všem

Viděno i z pouhé úzké podnikatelské perspektivy by se dnes určitě všem vyplatilo zklidnit napětí v dynamickém odvětví, ve kterém má Microsoft pozici lídra. To by mu umožnilo přesměrovat pozornost na nové trhy s obrovským růstovým potenciálem, jako jsou služby spjaté s podnikáním na internetu, kde bitva o tržní podíl a pozice ani zdaleka neskončila. Proaktivní postoj, který Microsoft loni zaujal, přinese prospěch jak zákazníkům, tak společnosti, a to navzdory poslední velké pokutě. Firma však musí uskutečnit svůj slib pohotově a s velkou rozhodností.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít