Potřebujeme důchodovou reformu

14. června 2004, 00:00 - Přílohu připravil PETR BÝM
14. června 2004, 00:00

NENÍ-LI DRUHÝ, MUSÍ STAČIT TŘETÍ PILÍŘSnad každý si přeje prožít důchodový věk aktivně mít tak velkou penzi, aby nemusel jen počítat, jak zaplatí bydlení a kolik zbude na jídlo.

NENÍ-LI DRUHÝ, MUSÍ STAČIT TŘETÍ PILÍŘ Snad každý si přeje prožít důchodový věk aktivně mít tak velkou penzi, aby nemusel jen počítat, jak zaplatí bydlení a kolik zbude na jídlo. Je to sotva týden, co jsme se dozvěděli, že porodnost v České republice je druhá nejnižší na světě. Při-počteme-li k tomu vlastně každodenní zprávy o tom, kde a jak státní pokladně utekl tu milion, tu miliarda, závěr je nasnadě. Na penze pro současné a budoucí důchodce bude přispívat stále méně lidí a tuto neustále se snižující částku mizerně hospodařící stát ještě z valné části promrhá. Proto i politická scéna po desetiletí planých a propagačně míněných diskuzích dospěla k závěru, že penzijní reforma už se nedá odkládat. SYSTÉM SE POTÁPÍ Už dnes se náš penzijní systém vlastní vahou potápí. Poměr průměrné penze k průměrné mzdě se snižuje -jestliže před pěti lety byla tato relace 46 %, loni už to byla 43 %, důchodci jsou tedy v porovnání s ostatními chudší. To je mimo jiné důsledek toho, že pracujících ubývá a důchodců naopak přibývá: v roce 1995 na jednoho penzistu vydělávali dva zaměstnaní. Pokud se něco zásadního nestane, za necelé půlstoletí bude už poměr mezi nimi 1:1. Leccos ze současných potíží ovšem padá na vrub nevhodnému a nemoti-vačnímu stávajícímu penzijnímu systému. Obvykle se v těchto souvislostech mluví o třech pilířích. První představuje povinný státní systém, do nějž se musí bez výjimky zapojit všichni a který v zásadě spravují státní orgány, jakkoli podoby tohoto systému jsou zemi od země velmi různé. Za pilíř třetí se zase považují nepovinné systémy fungující na komerčním základě - klasicky jde o penzijní fondy a životní pojištění. DRUHÝ PILÍŘ**

U nás se právě teď hodně mluví o pilíři druhém - povinném systému, jehož pravidla fungování bezezbytku určuje stát, ale jeho správci a hospodáři jsou komerční subjekty. Právě ten u nás totiž úplně chybí. Přitom je na místě zdůraznit, že hlediska státních financí mají 2. a 3. pilíř tu výhodu, že jejich vztah k nim je naprosto neutrální (pokud nedojde k nějaké kolizi zásadního rázu), zatímco první je na nich naprosto závislý. Přes velkou variant-nost penzijních systémů v různých zemích je evidentní, že vývoj z mnoha důvodů směřuje právě k posilování těch částí penzijních systémů, které jsou spravovány na základě ekonomických, respektive komerčních, hledisek a naopak ke snižování významu státem spravovaných systémů.

A protože vytvoření 2. pilíře není pravděpodobné, musí občan sáhnout po možnostech, které mu nabízí nepovinné komerční systémy. U nás jsou to penzijní připojištění a životní pojistky. Zájem o tyto produkty je velký. Pochopitelně je to velmi dobrá zpráva pro penzijní fondy a pojišťovny, ale to na užitečnosti těchto produktů pro jejich klienty nic nemění.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít