Potravinářská komora odmítá zvýšení DPH u potravin

28. února 2011, 10:42 - Profit, TZ
28. února 2011, 10:42

Zvýšení daně z přidané hodnoty u potravin na 20 % povede s ohledem na stávající ekonomickou situaci k významnému narušení trhu s potravinami v České republice. Jeho důsledkem bude celkový pokles prodeje a následně výroby potravin českého původu, ale také snižování počtu pracovníků v potravinářském sektoru.

Foto: Profimedia

Prakticky ve všech evropských zemích s výjimkou Dánska a Slovenska je aplikována na potraviny snížená DPH, v řadě zemí i ve dvojí výši – snížená na potraviny a dále snížená nebo i nulová na vybrané základní potraviny. Zkušenosti Slovenska s přijetím jednotné sazby DPH jsou silně záporné a blíží se katastrofickým scénářům. Došlo k propadu prodeje a výroby u jednotlivých potravinářských komodit až o 30 % se všemi ekonomickými a sociálními dopady na výrobce i obchodníky. Hlavními příčinami tohoto stavu byly hromadné nákupy potravin v příhraničních oblastech, které přetrvávají dodnes a růst dovozu levného zahraničního zboží s cílem udržení původní cenové hladiny.

Z pohledu trvale rostoucích dovozů levného zahraničního zboží do ČR, které probíhají i za dnešní situace, i z pohledu absolutní neochoty vlády tento stav řešit se dá očekávat další významné zvyšování dovozů potravin akcelerované snahou zejména německých diskontních řetězců o udržení cenové úrovně. Lze předpokládat, že dovoz u některých tradičních potravinářských komodit (mléčné výrobky, maso a masné výrobky, drůbež, vejce) přesáhne 50% hranici na trhu.

Výsledkem tedy bude významné a dlouhodobé, popřípadě i trvalé narušení trhu v ČR s ekonomickými dopady do podnikatelské sféry i objemu inkasovaných daní, s trvalým poškozením konkurenceschopnosti českého potravinářského průmyslu a zemědělství.

V případě, kdy bude vládní koalice přesto prosazovat sjednocení DPH, je nutno se seriózně zabývat otázkou výběru „základních“ potravin, které budou zařazeny do snížené daně, a to i s ohledem na podporu tuzemské produkce. Vyvstává zde celá řada otázek, které by si zasloužily odbornou, a ne pouze politickou diskuzi: mléčné výrobky – proč pouze konzumní mléko, jehož spotřeba trvale klesá a lze předpokládat, že ani toto opatření tento vývoj nezmění. Nezpracovaná zelenina – proč ne i nezpracované ovoce mírného pásma? Bude patřit do nezpracované zeleniny se sníženou sazbou i chřest, artyčoky a další. Nezpracované ryby – pokud podporujeme ryby, protože jsou zdravé, proč ne kvalitní drůbež a drůbeží maso, proč ne kvalitní hovězí maso nebo zvěřinu?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít