Posvícení s Husákem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Posvícení s Husákem

, Jan Štětka,
Posvícení s Husákem
Zdroj: Euro.cz

Kauza Mihál varuje, že estébáci mohli projít i bezpečnostní prověrkou NBÚ

Ani sedmnáct let po listopadu 89 nedokážou politici garantovat, aby ve vedení policie neseděli bývalí estébáci. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) minulé úterý nařídil kvůli lustrační aféře šéfa české pobočky Interpolu Pavola Mihála znovu prověřit tisíc nejvýše postavených policistů. Smysl akce je ale sporný. Větší riziko totiž představuje zjištění, že Mihál i přes falešné negativní lustrační osvědčení získal od Národního bezpečnostního úřadu bezpečnostní prověrku. A nemusí být sám. „Samotné zjištění, že žadatel je veden v seznamech spolupracovníků StB, nemůže bez dalšího představovat překážku pro vydání osvědčení, neboť zákon vyžaduje, aby byla zjištěna a vyhodnocena konkrétní náplň této spolupráce,“ uvedl ředitel NBÚ Dušan Navrátil. Ačkoli bezpečnostní prověrky měly po svém zavedení učinit lustrace nadbytečnými, ukazuje se „děravost“ systému.

Kontrola špičky ledovce.

Langrova prověrka se má týkat ředitelů policejních útvarů s celostátní působností a jejich zástupců, ředitelů krajských správ a jejich zástupců a šéfů okresních ředitelství. Kontrolou lustrací projdou i civilní zaměstnanci policejního prezidia, kteří pobírají příplatek za vedení. Cílem prý je mít úplně „čisté“ alespoň policejní prezidium. Exministrovi vnitra Františku Bublanovi z ČSSD se však akce nelíbí. „Je to vyloženě populistická záležitost, která nemá žádný význam,“ řekl minulou středu týdeníku EURO. „Já bych teď na nějaké seznamy agentů nebo lustrační prohlídky moc nedal, protože tak se to dělalo na začátku devadesátých let. Směrodatné pro mě je, mají-li tito lidé řádnou prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. Zakládali jsme NBÚ, aby prověřil kompletně všechno a mnohem důkladněji,“ upřesnil Bublan. Mihál podle něho coby styčný důstojník Interpolu musel mít prověrku na stupeň „tajný“ (tiskový odbor policejního prezidia ale uvádí, že Mihál měl prověrku na stupeň „důvěrný“) a NBÚ s ním měl provést alespoň pohovor, když zjistil, že se Mihál vyskytuje v seznamech StB a že jeho spis neexistuje. Jenže průběh prověrky Mihála je obestřen tajemstvím. Ačkoli se už prokázalo, že jeho nové lustrační osvědčení je pozitivní a že tedy bude muset odejít z policejního prezídia, Mihál s médii nekomunikuje. NBÚ zase nesmí podávat informace o konkrétním vyšetřování fyzických osob.
Bývalý šéf NBÚ Tomáš Kadlec (ve funkci v letech 1998 až 2003) pro týdeník EURO prohlásil, že v jeho době by se něco takového stát nemohlo. „Od agenta výše nikdo prověrku nedostal, přes to prostě nejel vlak. Samotného by mě zajímalo, jak je možné, že prověrkou prošel,“ říká dnes. V rámci každé prověrky se podle něj dělala prakticky nová lustrace. Kadlec tvrdí, že až po jeho odchodu se přístup NBÚ k bývalým příslušníkům a spolupracovníkům StB poněkud změkčil. Připouští též, že se jako šéf NBÚ několikrát setkal s případem, kdy žadatel o prověrku měl v rukou negativní lustrační osvědčení, ačkoli byl registrován jako agent a existoval i jeho spis.

Očištěný Jakubík.

Když se mluví o bezpečnostních prověrkách v policii, v minulosti se určitě nejvíce pozornosti věnovalo případu náměstka policejního prezidenta Václava Jakubíka, spojeného s érou Stanislava Grosse. Ten od roku 2001 žádal prověrku na stupeň „tajné“, jenže šetření se vleklo, údajně kvůli laxnosti Bezpečnostní informační služby, která zajišťovala operativní šetření. Desetkrát bylo Jakubíkovi v období dvaceti měsíců prodlouženo provizorium, než prověrku získal. Opakovaně se psalo o tom, že tato prověrka byly údajně na NBÚ zmanipulovaná a poukazovalo se například na skutečnost, že Jakubík podnikal s bývalým agentem StB Miroslavem Čemusem. V roce 2003 Jakubík z funkce odešel a stal se okresním policejním ředitelem v Mostě, kde je dodnes.
Když mu platnost staré prověrky vypršela, získal loni v prosinci prověrku novou, tentokrát bez jakéhokoli zájmu médií, přestože v NBÚ je dnes již zcela jiná sestava lidí. Tentokrát sice jen na stupeň „důvěrné“ (má nyní požádáno i o novou prověrku na stupeň tajné, jak nově žádají zpřísněné předpisy), ale přesto to pro Jakubíka může znamenat satisfakci. On sám si pochvaluje férový přístup NBÚ. „Musím říct, že loňský bezpečnostní pohovor byl daleko korektnější a slušnější než ten před lety,“ řekl týdeníku EURO.

Kotlan jako červený hadr.

Ještě větší problémy než Jakubík měl podle policejních zdrojů s vydáním prověrky na stupeň „tajné“ Martin Kotlan, další z bývalých náměstků policejního prezidenta Jiřího Koláře. I on se v roce 2002 vrátil do regionu, k jihomoravské policejní správě. Spekulaci z minulého týdne, že právě Kotlan by se měl stát novým policejním prezidentem po Vladislavu Husákovi, ministr Ivan Langer nejdříve nevyloučil, pak však důrazně odmítl. Že by se lekl, protože Kotlan má stejně jako Mihál minulost spjatou s některými složkami StB?
Každopádně malých ryb se Langrova prověrka týkat nebude a právě mezi nimi zůstává na 800 bývalých estébáků. „V tuto chvíli nevím, jak se nám podaří dosáhnout, aby aspoň někteří z nich odešli,“ krčí rameny Langer.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze