Posun k outsourcingu

16. června 2009, 14:23 - Luděk Pfeifer
16. června 2009, 14:23

Poradenství potřebuje nápady, kapitál, unikátní zkušenosti a důvěru

Současné hospodářské zpomalení zajímavě koriguje vývojové trendy v mnoha oblastech – profesionální služby nevyjímaje. Obzvlášť pozoruhodný – a pozitivní – je dopad nepříznivého ekonomického vývoje na poptávku po poradenských službách. Doba konjunktury formovala dlouhodobý směr v poptávce k zájmu o vyšlechtěné inovace, speciality, formou a strukturou dokonalé služby s mírným nárokem na reálnou hodnotu – nezřídka kvůli zdůvodnění a potvrzení předem přijatých rozhodnutí. „Krize“ zbořila v poradenském byznysu mnoho potěmkinovských vesnic i posunula poptávku v poradenství k pragmatickým a zdravým potřebám.

Nejednoznačné paradigma

Vizionáři a mágové-makrostratégové dlouho přesvědčovali, že jsme vstoupili do doby postindustriální, postmoderní, postkapitalistické společnosti. Do doby, v níž skončily „klasické“ zdroje růstu – půda, práce, kapitál – a ve které rozhodují znalosti a informace uplatněné v globálním elektronickém prostoru. Současné hospodářské problémy jsou však projevem toho, že dnešní paradigma poradenského byznysu není ani zdaleka natolik jednoznačně pokročilé a sofistikované. Krize je především záležitostí kapitálových zdrojů a důvěry. Tempo a rozsah šíření krize potvrzují roli globálnosti. Co to znamená pro poptávku po poradenství?
Poradenský byznys potřebuje především podnikatelskou invenci – jednoduché a nosné nápady, jak podnikat jinak, netradičně a chytře. Jeho druhou potřebou je kapitál k rychlému provedení nápadů. Navíc potřebuje rychlý přístup ke zdrojům. A také manažery se zkušeností s řízením v problémech – ať už firmy v období krize nebo společnosti krizí bezprostředně zasažené. Potřebuje i důvěru zákazníků a těch, kdo drží měšec – bank, soukromých investorů a akcionářů. Poradenský byznys tedy potřebuje nápady, kapitál, unikátní zkušenosti a důvěru.

Čtyři trendy

Co to znamená pro nabídku poradenských firem? V zásadě volbu mezi poskytováním rad, „jak na to“, a kapacit, na které lze delegovat a do nichž je možné outsourcovat požadované uvedené efekty. Je evidentní, že zákazníci více ocení druhý přístup. Dobré poradenské firmy se proto orientují dle následujících trendů.
Za prvé na klientskou specializaci namísto produktové. Dokonalá znalost klíčového byznysu klienta a relevantní informace z konkrétního druhu podnikání zvyšují hodnotu pragmatické poradenské služby. Za druhé na silné inspirace namísto produktů a druhových řešení. Nadhled, práce se souvislostmi, inovační myšlení a odvážný přístup zvyšují pravděpodobnost úspěšných principiálních změn v praxi klienta. Za třetí na výkonnou kapacitu namísto „čistého“ know-how. V duchu irského přísloví na padesát rádců jeden pomocník. A za čtvrté na dodavatelské týmy namísto exkluzivních sólistů.
Pro celkový efekt poradenské služby je třeba všech čtyř „přidaných hodnot“ – nápadů, kapitálu, unikátní manažerské praxe a důvěry. To vše může jedinec přinést jen zřídka. Tyto čtyři „jednoduché“ trendy nešokují objevností a originalitou. Jejich kouzlo je v něčem jiném – v praktičnosti a důsledné pozornosti jádru problému.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít