Poště za loňský rok klesl zisk na zhruba 190 milionů korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Poště za loňský rok klesl zisk na zhruba 190 milionů korun

, čtk,
Poště za loňský rok klesl zisk na zhruba 190 milionů korun
Zdroj: čtk

Česká pošta podle předběžných údajů za loňský rok vykáže zisk před zdaněním okolo 190 milionů korun. Předloni to bylo 302 milionů Kč. Výsledek zahrnuje úhradu nákladů na univerzální službu od státu 600 milionů korun. O rok dříve měla pošta nárok na 700 milionů. Sdělil to generální ředitel České pošty Martin Elkán.

„V hospodářském výsledku byla zahrnuta i odměna zaměstnancům, kterou jim vyplácíme na základě loňského hospodaření. Byla vyšší než v loňském roce,“ uvedl Elkán.

Pošta loni investovala zejména do modernizace pobočkové sítě a logistiky více než 800 milionů korun. Letos plánuje investice okolo 900 milionů, což je dvojnásobek proti roku 2014. „Stále jsou pošty, které svým vybavením nepatří do 21. století,“ podotkl Elkán.

Podnik provozuje 3200 poboček, z nichž je část ztrátová. Rozsah služeb v budoucnu bude podle Elkána záležet na tom, jak si jej v rámci univerzální služby stát objedná a uhradí. Krajní variantou by mohlo být rušení nejvíce ztrátových poboček, což by ale vyžadovalo změnu zákona. „Podle toho, co od nás bude stát chtít, jsme připraveni na všechny varianty,“ dodal Elkán.

Kvůli hledání úspor podnik od roku 2014 znovu vypsal soutěže na 97 procent zakázek. Celkem tak snížil náklady o zhruba 800 milionů korun.

Dnes má o úhradě nákladů na univerzální službu z let 2013 a 2014 jednat vládní koalice. Z celkové částky 1,4 miliardy korun má jít 35 procent na odměny zaměstnancům. Kvůli dosud nevyplacené úhradě poslali tento týden dopis odboráři pošty ministru financí Andreji Babišovi. Před jednáním koaliční rady dnes Babiš řekl, že vyplacení kompenzace nepodpoří.

Menšinové odbory na České poště v období Vánoc vyhlásily stávku za zvýšení mezd o 2500 Kč. Vedení pošty označilo požadavek za ekonomicky nereálný. Většinové odbory podepsaly loni v listopadu s managementem dohodu o zvýšení mezd o 2,6 procenta, tedy v průměru asi 550 Kč. Průměrná mzda v podniku byla na konci roku zhruba 23.000 Kč měsíčně. Je tedy nižší než průměrná mzda v Česku, která byla loni ve třetím čtvrtletí 27 220 Kč.

Česká pošta je státní podnik. Podnik s tržbami okolo 20 miliard Kč zaměstnává okolo 31.000 lidí. Elkán je generálním ředitelem České pošty od roku 2014.


Pošta zažila neklidné Vánoce. Čtěte o nich:

Na poště stávkuje zhruba 80 lidí. Počty by měly stoupat

Odhady odborů a pošty se v počtu stávkujících liší o 2 tisíce

Vedené České pošty a odboráři se na skutečném počtu stávkujících neshodnou.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze