Pošťačky zvítězily

25. března 2014, 12:00 - Petr Weikert, Euro
25. března 2014, 12:00

Tenhle konec ředitele České pošty Petra Zatloukala bude mít dost nevšední nádech. Jak se dá vyčíst ze slov ministra vnitra Milana Chovance, ředitele porazily poštovní doručovatelky. Veřejnost už delší čas pohoršovaly zprávy o tom, jak musejí obtěžovat adresáty nabídkami pojištění nebo cigaret. Pošta chce teď tento způsob prodeje přehodnotit.

Ať už ale poštu povede Zatloukalův nástupce Martin Elkán nebo kdokoliv jiný, bude mít před sebou daleko těžší úkoly, než je takzvaný doplňkový sortiment. Poště se rok od roku propadá zisk a neodvratně míří do černých čísel.

Jak se změní pošta

Úkoly pro nového ředitele jsou sice jen dva hlavní, o to jsou ale zásadnější. Za prvé, pošta musí něco udělat se svojí mamutí sítí poboček. Je jasné, že se jí nevyplatí. Podle analýz, které podnik má, by jich mohla mít o pěkných pár stovek méně. Nahlas se o nich ale nemluví, proti rušení se vždycky postaví vláda. A je jedno, kdo v ní sedí. Řešením tak bude začít poštovní služby přesouvat do vesnických krámků, na benzínové pumpy a další místa. I to ale bude dost citlivé. Protože taková pošta bude mít dost osekané služby. A navíc systém frančíz bude provázet nutně propuštění.

Za druhé, pošta bude muset začít chtě nechtě podnikat. Lidé přestávají posílat dopisy a balíky, pošta svou klasickou funkci přestává plnit, přičemž musí živit obří síť terminálů, překladišť, poboček, velký autopark a další věci. Zatím se jako dobrý nápad ukazuje to, že svoje místa pronajímá obchodním partnerům, například bance, pojišťovnám nebo firmám, které se zabývají transferem peněz. Podnik od nich každý rok dostane zhruba dvě miliardy. Úkolem nového ředitele bude z tohoto portfolia dostat ještě více. Do rubriky podnikání České pošty bude patřit ještě rozjezd IT služeb, které od pošty nikdo moc nechce, rozvoj CzechPointů a příprava koncepce vlastní banky.

Trafika za trest

A až na posledním místě v kolonce podnikání je doplňkový prodej. Je jasné, že tento problém nemohl ředitele Zatloukala smést, i když ministr Chovanec na tiskové konferenci hřímal, že u přepážky to nemůže vypadat jako ve vietnamském supermarketu. Téma je to chytlavé, ale pravý důvod odvolání je spíš ten, že nová vláda chce mít ve vedení pošty svého člověka.

Nejistota kolem Zatloukalova konce byla od nástupu Sobotkova kabinetu podle lidí z vedení pošty čím dál tím větší. Zatloukal nakonec situaci vyřešil tak, že tlaku vlády ustoupil a sám podal rezignaci. Do poslední chvíle to přitom v podniku nevěděl skoro nikdo. Na jednu stranu si ale ulehčil. Pryč jsou ty doby, kdy bylo křeslo ve vedení pošty trafikou za odměnu.


Od autora se dočtete více zde:

Zemanův Fico, Ficův Zeman

Temelínské hysterky

Když se kouří z trumpety


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít