Poslední šance zaplatit

02. května 2005, 00:00 - KATEŘINA HLATKÁ
02. května 2005, 00:00

SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ OSVČ Poslední možnost podat Přehled o příjmech a výdajích za loňský rok mají osoby samostatně výdělečně činné toto pondělí, tedy 2. května. Opozdilcům může Česká správa sociálního zabezpečení dát pokutu až 20 tisíc korun.

SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ OSVČ Poslední možnost podat Přehled o příjmech a výdajích za loňský rok mají osoby samostatně výdělečně činné toto pondělí, tedy 2. května. Opozdilcům může Česká správa sociálního zabezpečení dát pokutu až 20 tisíc korun. Všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají povinnost do osmi dnů ode dne odevzdání daňového přiznání předložit své zdravotní pojišťovně Přehled o příjmech a výdajích ze samostatně výdělečné činnosti. Tento dokument obsahuje i přehled o zaplacených zálohách na pojistné, vyměřovacím základu a vypočteném pojistném, součástí musí být i doklad o dni podání daňového přiznání finančnímu úřadu. Pokud OSVČ nemají odložený termín podání z důvodu, že jim přiznání zpracovává daňový poradce, byl pro ně posledním možným termínem 8. duben. V případě sociálního pojištění měli podnikatelé více času. Přehled o příjmech a výdajích je nutné odevzdat České správě sociálního zabezpečení nejpozději 2. května. Pokud mají díky daňovému poradci odložený termín podání přiznání na konec června, musí Přehled podat nejpozději do jednoho měsíce od tohoto data. Přehled podávají ti, kteří mají nulový příjem a nepodávají daňové přiznání - musí tak učinit do 1. srpna. Pojištěnci ale nemají povinnost pojišťovnám předem oznamovat skutečnost, že budou podávat Přehled v pozdějším termínu. Zde tedy platí odlišná úprava oproti podávání daňového přiznání, kdy je nutné tuto skutečnost finančnímu úřadu oznámit. OPOZDILCI MUSÍ PLATIT Zpoždění se nevyplácí. Podle Aleny Frankové z tiskového odboru České správy sociálního zabezpečení může úřad při zpoždění uložit pokutu až 20 tisíc korun, nebo stanovit pojistné v předpokládané výši. Ani stanovená „pravděpodobná výše pojistného“ ale nezbavuje OSVČ povinnosti podat Přehled o skutečných příjmech a výdajích. U zdravotní pojišťovny se zpoždění může prodražit ještě o něco víc. „Za nesplnění povinnosti může být uložena pokuta za jednotlivé nesplnění až do výše 50 tisíc korun. Navíc můžeme stanovit podnikateli takzvanou pravděpodobnou výši pojistného a vymáhat dlužné pojistné a penále i bez odevzdání přehledu,“ říká tiskový mluvčí VZP Jiří Suttner. Zmíněná povinnost trvá od roku 1993. Podle mluvčího nyní VZP nezaznamenává vážnější problémy s pozdním odevzdáváním Přehledů od OSVČ. „Například v roce 2003 jsme evidovali průměrně 677 147 osob samostatně výdělečně činných, z nichž do září 2004 neodevzdalo přehled necelých 7,9 procenta,“ upřesňuje. Právě v září (tedy po vypršení všech termínů pro podání přehledu a po skončení letních prázdnin) jsou zbývající podnikatelé upomínáni. Dluh na sociální pojištění od vás mohou úřady vymáhat až 10 let. PLATEBNÍ MORÁLKA SE ZLEPŠUJE**

Nejen podání Přehledu, ale také zpoždění s platbou pojistného stojí peníze. U obou typů pojistného je sazba za prodlení stejná: 0,1 procenta z dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

Přestože se například VZP v roce 2003 dlouhodobě nepodaří vybrat zhruba pouze dvě procenta z předepsaného pojistného, je částka vybraná na penále obrovská. „V roce 2004 činilo penále z dlužného pojistného, zjištěného při kontrolách u zaměstnavatelů, přes 1,3 miliardy korun,“ říká Suttner. Mluvčí VZP si pochvaluje, že platební morálka plátců se neustále zlepšuje. Mimo jiné k tomu přispělo i zveřejňování dlužníků na internetových stránkách či dokonalejší systém kontrolní činnosti. Za loňský rok provedla pojišťovna kontrolu správnosti odvodu pojistného na zdravotní pojištění u téměř 74,8 tisíce zaměstnavatelů. Dlužné pojistné zjistila ve 32,8 procentech případů - tak vysoké procento vzniklo především díky tomu, že se pojišťovna vedle pravidelných kontrol zaměřuje také na známé dlužníky.

Také Česká správa sociálního zabezpečení zaznamenala zlepšení platební morálky. I tak ale ke konci roku 2004 evidovala pohledávky na pojistném v celkové výši téměř 62 miliard korun. ČSSZ navíc vychází dlužníkům vstříc. Na písemnou žádost plátce pojistného může příslušná okresní správa sociálního zabezpečení povolit placení dlužného pojistného a penále ve splátkách.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít