Poslední podzim na Hradě

24. září 2012, 12:00 - Blahoslav Hruška, Euro
24. září 2012, 12:00

„Však už byl podzim. Světla ubývalo a zimy přibývalo, a tak broučci, že už nikam nepoletí. Jen že se ještě sejdou pod jalovcem.“ Citát českého klasika dobře navozuje nejen první podzimní den, který máme za sebou, ale i melancholii, která s touto roční dobou vtrhla na Pražský hrad.

Zatímco broučci věštili pod jalovcem, že bude zlá zima, prezident Václav Klaus poskytl rozhovor listu The Sunday Telegraph, v němž si zafilosofoval na téma zlá budoucnost Evropy. Poslední podzim na Hradě jako by byl pro prezidenta ve znamení vizionářských chmur.

Česká média z interview, které Klaus dal u příležitosti anglického vydání své knihy Evropská integrace bez iluzí, citovala především věty o zničení demokracie a bruselském superstátu. Já jsem si v četbě podtrhával úplně jiná slovíčka. Z Klausových úvah na téma konec národního státu mě zaujala především zmínka o tom, že se cítí mezi evropskými lídry sám a že ho zklamali i britští konzervativci. A vskutku, „Thatcherová střední Evropy“, jak britský list Klause označil, se netají tím, že názorově je mu blízká Strana za nezávislost Spojeného království (UKIP), která před dvaceti lety založila svůj program na tom, že vyvede Británii z područí EU.

Je prý třeba uvažovat o obnovení naší státnosti, pravil Klaus. Obnovení? Nějak jsem si nevšiml, že by byla zničena. Ale budiž – Klaus má jistě pravdu v tom, že bruselské úředníky nikdo nevolí a třeba Evropská komise demokratický deficit jistě ukazuje. Jenže v čem je přednost té naší voličské svobody? Že desetina voličů v roce 2010 dala hlas straně, která tvrdila, že bude lepší a čistější a nakonec skončila v marasmu fízlování a podrazáctví? A když už jde o tu unii – nebyli to nakonec naši nikým nevolení úředníci v regionálních operačních programech, kteří peníze z Bruselu poslali na nejrůznější golfová hřiště a hotely svých kamarádů?


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky

Prohibice? Tužte se, orgánové

Patříme k sobě, vole

Konec žravých časů


Kdepak, jednoduché pravdy o tom, že si své věci veřejné nejlépe budeme spravovat sami, jsou poněkud unáhlené klausismy. Ale dost nářků. Nakonec ještě jedna rada k prezidentově postesku, že mu v Bruselu nenaslouchají. Evangelický farář Jan Karafiát, autor Broučků citovaných v úvodu, prý po začátku bohoslužby dveře vinohradské modlitebny pro jistotu zamykal…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít