Poslední kotrmelec

06. prosince 2007, 19:50 - Hana Boříková
06. prosince 2007, 19:50

DPH a bytová výstavba

Evropská unie prodloužila Česku výjimku na uplatňování snížené sazby DPH u nové bytové výstavby až do roku 2010, a to bez rozdílu velikosti bytu či domu. Rezidence nad 120 metrů čtverečních a rodinné domy nad 350 metrů čtverečních přesto spadnou od příštího roku do devatenáctiprocentní sazby DPH. Vláda totiž bruselský verdikt nevyužije a hodlá uplatit „českou“ definici sociálního bydlení, podle které měla výjimka platit jen pro jednotky menší než zmiňovaných 120 a 350 metrů čtverečních.
„Česká republika letos přijala definitivní řešení v podobě mimořádně výhodné definice sociálního bydlení. Je mnohem výhodnější ponechat v právním řádu toto definitivní řešení, které je výhodné pro více než 90 procent obyvatel, než využít prodloužení výjimky, urychleně měnit legislativu a za dva roky opět obtížně hledat definitivu,“ řekl ČTK ministr financí Miroslav Kalousek. Pokud by vláda chtěla výjimku pro sníženou sazbu DPH využít, znamenalo by to změnu ve vládním reformním balíčku. V něm je totiž zahrnuta i platnost definice sociálního bydlení od 1. ledna 2008.
„Nepovažuji to za žádné neštěstí, jen mi to připadá jako neuvěřitelný Kocourkov. Celou dobu bojujeme za něco, co pak nechceme. Rozhodnutí vlády ale dopad na trh mít nebude,“ soudí Jiří Pácal, člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Developeři, kterým politici nebyli schopni více než rok nabídnout jasnou vizi DPH, přičemž změnili i definici sociálního bydlení, se většinou shodují, že je aktuální rozhodnutí kabinetu výjimku nevyužít nijak neohrozí.
„Nepředpokládáme, že zájem kupujících o byty nad 120 metrů a domů nad 350 metrů čtverečních výrazně poklesne kvůli zvýšení sazby DPH. Do kategorie sociálního bydlení se vejde 90 procent naší nabídky domů i bytů,“ říká Ondřej Šuch ze Skansky. Podobně mluví zástupce Sekyra Group Radek Polák : „Neočekáváme, že by změna DPH nějak zásadně nutila developery měnit skladbu nových bytů. Velkometrážní byty, které u nás činí necelých deset procent nabídky, budou i nadále součástí především nadstandardních projektů, kde pro klienty není cena tím rozhodujícícím kritériem.“ Bezstarostnými výroky ovšem nehýří největší tuzemský rezidenční developer - společnost Central Group – kterému již zřejmě došla se „škatulaty“ politiků trpělivost. „Rozhodnutí vlády znamená dle našeho názoru odklon od programových principů, které v této oblasti doposud zastávala. Pokud se takto razantně zdraží nové byty nad 120 metrů, vyvolá to indukovaný růst cen u podobně disponovaných starších bytů a to zpětně ovlivní cenovou hladinu bytů menších výměr jak starších, tak ve druhé fázi i nových. Celý trh tedy zpomalí, neboť jistá část potenciální klientely nebude mít dostatečné vysoké zdroje. Zpomalení trhu pak zpětně vyvolá vyšší náklady investorů spojené s delší obrátkou kapitálu,“ vysvětluje Miluše Netolická, obchodní ředitelka Central Group.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární…
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít