Poslanecká tvořivost by měla být omezena

20. února 2006, 00:00 - PETR KUČERA, KRISTÝNA DUŠKOVÁ, DUŠAN ŠRÁMEK
20. února 2006, 00:00

SENÁTORKA SOŇA PAUKRTOVÁ (BEZPARTIJNÍ): * Co vám na současné legislativní praxi Poslanecké sněmovny nejvíce vadí? Tady nejde jen o kritiku ode mě nebo z našeho Klubu otevřené demokracie. Vadí to už Senátu jako celku. Ten nedávno přijal usnesení v tom smyslu, že legislativní proces, tak jak v současnosti probíhá, vylučuje kvalitní projednávání zákonů.

SENÁTORKA SOŇA PAUKRTOVÁ (BEZPARTIJNÍ): * Co vám na současné legislativní praxi Poslanecké sněmovny nejvíce vadí? Tady nejde jen o kritiku ode mě nebo z našeho Klubu otevřené demokracie. Vadí to už Senátu jako celku. Ten nedávno přijal usnesení v tom smyslu, že legislativní proces, tak jak v současnosti probíhá, vylučuje kvalitní projednávání zákonů. * Můžete uvést konkrétní příklad? Na devátou schůzi Senátu nám Poslanecká sněmovna poslala novelizaci 458 zákonů, přičemž některé zákony se na této schůzi novelizují hned sedmkrát. * Je vůbec čas na fundovanou diskuzi nad takovými novelami? Bohužel není. Právě u těch komplikovaných a náročných norem, které mají navíc velký dopad na občana, k žádné fundované diskuzi nedojde a ani z časových důvodů dojít nemůže. Taková novela pak často neprojde ani oponenturou vlády, a ani neobsahuje důvodovou zprávu. Například až po přijetí poslanecké novely obchodního zákoníku, která se týkala nuceného výkupu akcií od minoritních akcionářů, se ukázalo, jaký dopad vlastně bude mít, a tak záhy musela být přijata další novela. Celý tento postup znepřehledňuje právní řád a navíc nedává záruku, že výsledek bude mít odpovídající kvalitu. * Což má negativní dopad na občany.. Pochopitelně, běžní lidé se v takovýchto normách špatně orientují, ale nejenom oni. I právníci mají složitá vyhledávací zařízení, aby se vůbec dopídili, kde která novela je. Druhou negativní stránkou je již zmíněná kvalita těchto norem. * Nepodílí se na této situaci i vláda?

Bohužel je skutečností, že i ministerstva vkládají poslancům do ruky komplexní a složité pozměňovací návrhy. Sice tím chtějí urychlit celý legislativní proces, čemuž rozumím, ale na druhou stranu opomíjejí celé připomínkové řízení, což není dobře. K rozsáhlejším novelám by se měla vyjadřovat i odborná veřejnost. Připomínková místa jsou ale tímto postupem úplně vynechána.

* Jsou ministři, kteří podsouvají poslancům takzvané komplexní pozměňovací návrhy, motivováni pouze zrychlením legislativního procesu, nebo i politickou snahou prosadit bez účasti oponentů?

Myslím, že je to obojí. Chápu sice snahu vládní koalice přijmout ještě do voleb řadu rozhodujících zákonů, ale skutečně není nutné nadužívat zkráceného projednávání ve všech případech, v nichž k tomu dochází.

* Co vůbec jako Senát máte možnost ovlivnit?

Naše role je podle ústavy omezená. Často jsme se snažili o vrácení těch norem, které obsahovaly různé přílepky, ale se střídavým úspěchem.

* Lze na dnešním stavu vytváření legislativy něco změnit?

Ideální by bylo, aby poslanci dobrovolně změnili svůj vztah k tvorbě zákonů. Pokud by k tomu nedošlo, zřejmě by to chtělo změnu ústavy. To je ale velmi komplikovaná věc, protože sněmovna to jako velký problém nevidí.

* V čem tato ústavní změna měla spočívat? Třeba v tom, že pozměňovací návrhy v určitém rozsahu či kvalitě by musely probíhat v připomínkovém řízení. Poslanci jsou ale na podobné omezovaní svých pravomocí citliví. SOŇA PAUKRTOVÁ**

Narodila se v únoru 1950 v Praze, po provdání se přestěhovala do Jablonce nad Nisou. Do Senátu byla zvolena v roce 2000 za bývalou Čtyřkoalici. V současnosti není členkou žádné politické strany, předsedá senátnímu Klubu otevřené demokracie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít