Poslanec Karas tvrdí, že interrupce často podstupují podnikatelky

19. května 2003, 00:00 - Andrea Arnoulová
19. května 2003, 00:00

Ostrou vlnu nesouhlasu vzbudil nedávno avizovaný návrh poslanců Jana Kasala, Jiřího Karase (oba KDU-ČSL) a Petra Plevy (ODS) na postavení interrupcí mimo zákon. Profit o návrhu hovořil s Jiřím Karasem.* V minulém volebním období jste veřejně uvažoval o návrhu na zpřísnění podmínek pro vykonávání interrupcí.

Ostrou vlnu nesouhlasu vzbudil nedávno avizovaný návrh poslanců Jana Kasala, Jiřího Karase (oba KDU-ČSL) a Petra Plevy (ODS) na postavení interrupcí mimo zákon. Profit o návrhu hovořil s Jiřím Karasem.

* V minulém volebním období jste veřejně uvažoval o návrhu na zpřísnění podmínek pro vykonávání interrupcí. Nakonec jste jej nepředložil. Nyní s kolegy navrhujete úplný zákaz. Proč jste tolik přitvrdil?

Někteří politici mi řekli, že pouhé zpřísnění podpořit nemohou, protože pořád umožňuje zabití lidské bytosti, a že podpoří pouze návrh v té nejčistší podobě. Taková myšlenka mi nikdy nebyla cizí, a tak jsme s kolegy navrhli naprostý zákaz interrupcí, s výjimkou ohrožení života ženy či plodu.

* Nemyslíte si, že ve sněmovně by byl průchodnější váš prvně zamýšlený návrh?

Dosavadní interrupční zákon je pohanský a nepatří do tohoto století. Je zapotřebí, aby nebyl součástí našeho právního řádu. Jak se k návrhu postaví sněmovna, je už další věcí. Doufám, že postoupí alespoň do druhého čtení.

* Až pět let vězení pro lékaře, který vykoná interrupci, a rok pro toho, kdo ji ženě doporučí - to by byl vskutku velký zásah do českého právního řádu. Opravdu věříte ve všemocnost zákazů a trestů? Není lepší důkladná prevence?

Prevence sama o sobě nestačí. Musí jít ruku v ruce s restrikcí. Interrupcí u nás každým rokem ubývá i bez zákazu. Co by podle vás jejich počet ještě snížilo? Institut anonymního porodu - je zde spousta rodin, které by děti mít chtěly, ale nemohou.

* Co říkáte názorům, že žena má právo sama se rozhodnout, zda interrupci podstoupí, či nikoli?

Nikdo nebere ženě právo rozhodnout, co dítěti uvaří, co mu koupí, na jakou školu ho dá. Její povinností je však chránit život svého dítěte. Právo někoho zabít není žádným právem. Zvláště ne zabít někoho nevinného, kdo je plně odkázán na ochranu matky.

* Které ženy interrupce podstupují nejčastěji?

Až na výjimky k interrupcím nepřicházejí maminky ze sociálně slabších rodin, ale naopak dobře situované podnikatelky či manželky podnikatelů. Nelíbí se mi, že někteří odborníci z komerčních důvodů přemlouvají třeba trojnásobné matky, aby na interrupce šly. Interrupce jsou totiž velmi dobrý kšeft.

* V zemích, kde jsou interrupce zakázány, dochází k tomu, že je ženy provádějí tzv. podomácku. Není to nebezpečnější?

To nebezpečí je v porovnání s jiným relativní. Je snad bezpečnější mít na svědomí život dítěte, zabitého ve sterilním prostředí kliniky?

* S jakými reakcemi jste se po zveřejnění návrhu setkal?

S několika velice nenávistnými. Můj psací stůl je však také zavalen a elektronická pošta úplně přehlcena stovkami vysoce kvalifikovaných a souhlasných názorů. Převážně mi je píší ženy (z toho hodně mladých) a vysokoškoláci, včetně pedagogů. Úplně to změnilo mou představu o tom, kteří spoluobčané jsou pro naprostý zákaz potratů.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít