Poslanci se bojí výprodeje půdy

08. března 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
08. března 2004, 00:00

HROZÍCÍMU VÝPRODEJI PŮDY SE VLÁDA POKUSILA ZABRÁNIT NOVELOU DEVIZOVÉHO ZÁKONA, KTEROU NYNÍ SCHVÁLILI POSLANCI. PODLE MINISTERSTVA ZEMĚDĚLSTVÍ I ODBORNÍKŮ JSOU ALE OMEZENÍ ZBYTEČNÁ.

HROZÍCÍMU VÝPRODEJI PŮDY SE VLÁDA POKUSILA ZABRÁNIT NOVELOU DEVIZOVÉHO ZÁKONA, KTEROU NYNÍ SCHVÁLILI POSLANCI. PODLE MINISTERSTVA ZEMĚDĚLSTVÍ I ODBORNÍKŮ JSOU ALE OMEZENÍ ZBYTEČNÁ.

Novela stanoví, že si občan EU bude moci koupit zemědělskou půdu v ČR pouze v případě, že bude registrován v seznamu zemědělců a zemědělských podnikatelů a bude mít v ČR alespoň tři roky trvalý pobyt. To ale podle stínového ministra zemědělství Jiřího Papeže (ODS) stačit nebude. „Podmínka tříletého trvalého pobytu je v rozporu se smlouvou o přistoupení ČR k EU. Tato smlouva je přitom nadřazena národním předpisům,“ říká. Vládou vyjednané sedmileté přechodné období je podle něj do značné míry formální, protože nákup půdy je otevřen zahraničním soukromě hospodařícím rolníkům. Cílem poslanců byla hlavně ochrana českých zemědělců před tím, aby jim pozemky nevykoupili zpravidla kapitálově silnější zahraniční zájemci. Rolníci totiž v tuzemsku z 90 procent hospodaří na půdě pronajaté. Sedmileté přechodné období jim má dát čas půdu v co největší míře nakoupit.

CIZINCI MOHLI KUPOVAT I DOSUD Ministerstvo zemědělství se výprodeje české půdy neobává. „Přístup zahraničních zájemců o půdu ztěžuje řada podmínek, jako je požadavek na zemědělskou praxi či vzdělání. Tyto podmínky by měly zabránit spekulativním nákupům půdy,“ domnívá se vedoucí odboru komunikace tohoto rezortu Pavel Kovář. Předseda sněmovního zemědělského výboru Svatopluk Skopal (ČSSD) připomíná, že čeští zemědělci nejsou ani dnes stoprocentně chráněni před spekulativním kapitálem. Půdu totiž už nyní mohou nakupovat právnické osoby, a ty může založit i cizinec. NEMOVITOSTI NA PĚT LET

Novela devizového zákona také upravuje možnost nákupu nemovitostí cizinci. Zřejmě ještě pět let po vstupu ČR do EU nebudou moci v Česku vlastnit nemovitosti. Tento zákaz se týká i společností, které v ČR nemají své sídlo nebo alespoň zastoupení. Podle realitního makléře Václava Vyskočila je však omezení cizinců při nákupu nemovitostí celkem zbytečné. „Lze ho velmi snadno obejít založením právnické osoby se sídlem na území ČR,“ upozorňuje. Dodal, že podle jeho zkušeností je podobná praxe naprosto běžná.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít