Poslanci povolují kartely

07. července 2004, 00:00 - PETR HAVEL
07. července 2004, 00:00

ZEMĚDĚLSKÉ DOHODY Poslanci povolili zemědělské kartely. Zřejmě tak zvýší ceny produkce pro potravinářský průmysl i výrobků pro konečné zákazníky.

ZEMĚDĚLSKÉ DOHODY

Poslanci povolili zemědělské kartely. Zřejmě tak zvýší ceny produkce pro potravinářský průmysl i výrobků pro konečné zákazníky.

Vyjmutí zemědělství z působnosti antimonopolního zákona může zásadně poškodit tuzemsképotravinářské podniky, domnívá se místopředseda zemědělského výboru parlamentu Jaroslav Pešán. Parlament totiž minulý týden schválil novelu zákona, která jde nad rámec pravidel týkajících se hospodářské soutěže v Evropské unii. Ty sice podporují vznik odbytových družstev, jejichž hlavním cílem je zlepšení vyjednávací pozice prvovýrobců vůči zpracovatelům při odbytu produkce, nikde však neplatí plošně. Zákon ještě musí schválit senát a podepsat prezident.

VÝJIMKY PRO JEDNOTNÉ CENY

Podle Pešána umožňuje evropská legislativa zemědělcům pouze dvě výjimky pro dohody o jednotných cenách. První, v praxi již v zásadě nepoužitelná, se týká národní regulace trhu s určitou zemědělskou komoditou, jenže fakticky je společný zemědělský trh regulovaných komodit cukru a mléka řízen přímo z Bruselu. Druhá a poslední povolená kategorie cenových dohod mohou být podle EU jen „dohody nezbytné pro dosažení cílů Společné zemědělské politiky EU“. To ovšem nemá nic společného s plošným vyjmutím zemědělství z možného postihu za cenové dohody.

ZEMĚDĚLCI CHTĚJÍ DIKTOVAT CENY

Pokud by byla novela uvedena do obchodní praxe, hrozí domácím potravinářům, že musí v budoucnosti přistoupit na cenový diktát zemědělců. Důsledkem mohou být buď vyšší cenové náklady na nákup suroviny a tedy nevýhodnější pozice potravinářů vůči své evropské konkurenci, nebo dovoz levnější suroviny ze zahraničí a tedy pokles odbytu tuzemské zemědělské produkce. Novela obsahuje i další sporné body, jako je zákonem určená doba 30 dnů splatnosti za dodané zboží se stanovenou dobou použitelnosti. Podle ředitele Potravinářské komory Miroslava Koberny ale nemůže takový zákon v praxi fungovat, pokud by nebylo specifikováno, jakého zboží se požadovaná splatnost týká. I kdyby však potraviny podléhající rychlé zkáze specifikovány byly, musela by se podle Pešána příslušná prováděcí vyhláška prakticky denně měnit, protože každým dnem vznikají nové potravinářské výrobky uváděné do obchodní sítě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít