Poslanci odklepli novelu živnostenského zákona

18. února 2008, 00:00 - čtk
18. února 2008, 00:00

Klíčovou právní úpravu odhlasovala minulý týden Poslanecká sněmovna. Novela živnostenského zákona by údajně měla zjednodušit papírování i kvalifikační nároky na podnikatele. Obce zase vyberou od podnikatelů méně na poplatcích.

Pravidla podnikání Klíčovou právní úpravu odhlasovala minulý týden Poslanecká sněmovna. Novela živnostenského zákona by údajně měla zjednodušit papírování i kvalifikační nároky na podnikatele. Obce zase vyberou od podnikatelů méně na poplatcích.

Poslanecká sněmovna schválila novelu živnostenského zákona, která má usnadnit začínajícím podnikatelům vstup do podnikání. Nově už například nebude zapotřebí živnostenské oprávnění na každou živnost, ale bude stačit jen jeden výpis z rejstříku. Novela dále zavádí jedinou volnou živnost místo dosavadní více než stovky volných živností. Zástupci podnikatelů novelu vítají. Předloha nyní zamíří do Senátu, pokud ji schválí, půjde k podpisu prezidentovi. Změny mají platit od července.

Truhláři postačí jen rok praxe

Novela ruší místní příslušnost živnostenských úřadů. U některých živností také odpadne prokazování nejméně tříleté praxe. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana se tak zlepší vstup zejména mladých lidí do podnikání a zároveň se zvýší tlak na školy, aby mladé lidi připravovaly lépe. Pokud také někdo vystudoval příbuzný obor, nebo má potřebnou rekvalifikaci, bude mu stačit roční praxe. Ministerstvo průmyslu uvádí jako příklad tesaře, který chce začít podnikat jako truhlář. Nově mu bude stačit roční praxe v truhlářské dílně.

Podnikatelé vylepšení zákona vítají. „Hospodářská komora změny podporovala a na úpravách spolupracovala,“ uvedl prezident komory Jaromír Drábek. „Navrhované změny přinesou především usnadnění vstupu do podnikání,“ dodal předseda Unie malých a středních podniků David Šeich. Postrádá ale větší pozornost živnostníkům, kteří již podnikají.

„Já výsledek toho hlasování hodnotím velice pozitivně, protože prakticky všechny zásadní návrhy, které novela živnostenského zákona přináší, byly schváleny,“ řekl ministr Říman. Výsledek přivítal i stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban, který přišel s návrhem zapojit do živnostenské agendy systém Czech Point. „Já jsem rád, že ten můj návrh prošel, protože to výrazným způsobem zjednodušuje komunikaci podnikatelů s veřejnou správou,“ řekl po hlasování Milan Urban.

Za poplatky o 125 milionů méně

Ministr Říman také potvrdil, že změna zákona připraví obce o 125 milionů korun na poplatcích, které zatím v souvislosti s živnostenskou agendou vybírají. Na druhou stranu jim ale podle něj redukce administrativní zátěže umožní snižovat náklady. Obce v roce 2006 vybraly na těchto poplatcích asi 200 milionů korun. Snížení příjmů obcí lze podle důvodové zprávy odhadnout na několik desítek milionů korun. Jednotky až desítky milionů jim naopak mají vynést poplatky za vydávání výpisů z živnostenského rejstříku. Celkové snížení příjmů z poplatků pak odhadují navrhovatelé na 20 až 30 procent ročně.

Podle předkládací zprávy bude propad příjmů obcí spíše krátkodobý. Zároveň se předpokládá, že obcím naopak stoupnou příjmy z poplatků za vydání výpisů z živnostenského rejstříku. Tyto výpisy budou muset podnikatelé v budoucnu používat daleko častěji. A to hlavně v originální podobě, jak k různým správním řízením, tak při žádostech o dotace a při různých výběrových řízeních.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít