Posílený Pospíšil a sociální inteligence

08. prosince 2011, 18:15 - Petr Kolář
08. prosince 2011, 18:15

Politický diář

Exministr kultury Jiří Besser se minulý týden přidal do party k Pavlu Drobilovi, Vítu Bártovi a Martinu Kocourkovi, kteří své posty museli opustit pro podezření související s korupcí. Přičte-li se k nim ještě Alexandr Vondra, který nabídl funkci k dispozici kvůli kauze ProMoPro, činí součet třetinu původně patnáctičlenného kabinetu Petra Nečase. Vlády, která si při vzniku dala název „koalice rozpočtové odpovědnosti, vlády práva a BOJE PROTI KORUPCI“. To je za necelých osmnáct měsíců fungování kabinetu pozoruhodné skóre!

Ještě před říjnovým kongresem ODS byl zřejmě nejohroženějším „kusem“ ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Premiéra Nečase na něm popouzela řada věcí, například že Pospíšil proti jeho vůli odvolal vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampulu. I lidé z Nečasova okolí na kongresu tvrdili, že premiér ministrovo odvolání dotáhne v průběhu několika dnů, maximálně týdnů. Pospíšilovi se ale podařilo protlačit ve sněmovně nový občanský zákoník, na který se čekalo jedenáct let. Rampulovo jméno nejčastěji padalo v souvislosti se zadržováním dokumentů, kvůli kterému se Česko včas nepřidalo k žádosti o miliardy z Mostecké uhelné. Jeho náměstka Libora Grygárka chce Rampulův nástupce Stanislav Mečl odvolat kvůli kontaktům s Romanem Janouškem. Nečas sice se šedými eminencemi pražské ODS dlouho úspěšně spolupracoval, při převratu na pražské radnici (krátce po dosazení Martina Kuby na ministerstvo průmyslu a pár týdnů po instalaci Petra Bendla s Ivo Rittigem v zádech) se ale pasoval do role hlavního „kmotrobijce“. Za takové situace by se mu nyní zřejmě pro Pospíšilovo odvolání hledaly argumenty nesmírně obtížně. Tedy pokud by například krkolomně neshledal, že by měl Pospíšil nyní „zachraňovat školství“ po „nejlepším polistopadovém ministrovi“ Josefu Dobešovi.

Mimochodem s Grygárkovou sociální inteligencí zřejmě nebude vše v pořádku. Jinak by totiž nemohl mít ještě 24. listopadu zapotřebí navštěvovat beaujolais party ve Žlutých lázních, kterou pro své přátele pořádal právě Janoušek.

Kolega Jindřich Šídlo z Hospodářských novin na svém facebookovém profilu doporučil cestujícím v pražské MHD jezdit načerno. „Kdyby vás náhodou zejtra chytil v metru bez lístku revizor, prostě se mu podívejte pevně do očí a řekněte: ,Mám předplaceno na dvacet let. Sedmnáct halířů z jízdenky. Platí Rittig.‘“ Řečeno facebookovou terminologií: Lajkuji a tímto sdílím!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít