Posaďte se na vítěze

29. dubna 2010, 14:02 - Renata Lichtenegerová
29. dubna 2010, 14:02

Návrat k tradičnímu designu a zároveň použití moderních technologií. To jsou důvody, proč židle firmy TON kralovaly letošnímu veletrhu Mobitex v Brně. Pozornost si získala také flexibilní kuchyň Magnific a mnoho dalších nábytkářských kousků.

Společnost Hon představila na veletrhu Mobitex kancelářský nábytek Exner.

Trendy současné bytové kultury v podání lídrů trhu i menších výrobců představil mezinárodní veletrh bydlení Mobitex v Brně. Nejzajímavější nábytkářské počiny si z akce, která skončila 17. dubna, odnesly různá ocenění.

Cenu za nejlepší design a inovaci nábytku převzali zástupci firmy TON. Vítězem prvního ročníku soutěže Nábytek roku, pořádané Asociací českých nábytkářů, je totiž dílo z jejich produkce, a to kolekce židlí a židlových křesel 911 od designéra Toma Kelleyho. „Hodnotitelská komise ocenila posun v tvorbě designu společnosti TON,“ konstatoval tajemník asociace Tomáš Lukeš. Jedním z důležitých aspektů nových výrobků je podle něho i návrat k tradici, nová technologie i použití vhodných nezávadných materiálů při plném zachování funkčnosti.

Jen tuzemské firmy

Asociace vyzvala k účasti v soutěži více než stovku nábytkářských firem. Ocenění mohl získat pouze nábytek z dílny firmy sídlící v Česku.

Kromě vítěze označila komise šest výrobků za výjimečně zdařilé. Jsou jimi pohovka Mono od výrobce Polstrin Design, stůl Treasury Table firmy Process, kolekce židlí Stockholm značky TON, kancelářský systém Prince od výrobce Form a nábytek Exner z dílny firmy Hon. Ocenění za mimořádný přínos pro tvorbu designu, dlouhodobý vývoj a inovace získalo polohovací křeslo OVO. Technologicky nesmírně náročný výrobek využívá možnosti prostorového tvarování 3D dýhy. Design vytvořil Martin Surman.

Kuchyň, která se přizpůsobí

Kolekce židlí 911 společnosti TON získala i hlavní cenu v kategorii design již tradiční soutěže Grand Prix Mobitex.Tu pořádají přímo Veletrhy Brno. V kategorii progresivní materiál této soutěže letos zvítězila kuchyňská sestava Magnific od výrobce nábytku Nadop. Komisi zaujal polohovací systém umožňující individuální nastavení výšky pracovní plochy kuchyňské linky, která se tak přizpůsobí různým členům rodiny a jejich ergonomickým požadavkům. A myslí se i na bezpečnost. Díky dotykovým spínačům se pohyb linky automaticky zastaví v případě, že by hrozilo zachycení nějakého předmětu nebo třeba dětské ručky. Kuchyni nabitou moderní technikou, ale s elegancí a příjemnou atmosférou obývacího pokoje, navrhli architekti Karel Ned­bal a Hynek Maňák.

Předvedli se i studenti **

Na veletrhu Mobitex nechyběla ani výstava prací studentů odborných škol. Na originální a progresivní design byla zaměřena expozice Technologie & Design s jedenácti vzorovými interiéry, které elegantně propojily nábytek s audiovizuální technikou.

Veletrh Mobitex se letos poprvé konal společně se Stavebními veletrhy Brno, největší středoevropskou přehlídkou stavebního průmyslu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít