Portské, bílé portské

22. února 2008, 12:04 - Milan Ballík
22. února 2008, 12:04

W. & J. Graham´s Fine White Port, Porto

Potřetí zavítáme na strmé břehy meandrů řeky Douro, kde se rodí hrozny pro přípravu portského. Nepadla zatím zmínka o jednom druhu tohoto vína, možná ne až tak populárním, ale přesto vyhledávaném, a to o portském bílém.

Druhy
Škála těchto specialit obsahuje vína kategorií od sladkých po extrasuchá. Jejich příprava není tolik náročná na čas, ležet musejí alespoň tři roky. Existují ovšem i bílá portská staršího data. Surovinou pro ně (jak pro stará, tak i mladší) jsou především bílé odrůdy Malvasia Fina, Códega, Robigato a Viosinho. V chuti jsou možná jednodušší, přímočařejší než červená, nicméně jejich delikátní výraz a lehké ovocné tóny mají své ctitele. Extrasuchá portská se pijí téměř výhradně jako aperitiv, ostatní kategorie mají své místo i coby průvodci vybraných jídel. Existuje ještě extrasladká varianta bílého portského, zvaná Lagrima. I konzumaci bílého portského zasáhla vlna modernismu. Například suché se často podává ve formě míchaného nápoje, nejčastěji s tonikem.

Producent
Firma Neubauer & syn, v jejímž portfoliu i tato bílá portská nalezneme, se zaměřila na společnost Graham´s. Rodina Symingtonova, které vinařství patří, tvrdí o svých produktech, že jsou lepší než ostatní. To sice říkají všechny společnosti, ale vinařství Graham´s k tomu má důvod. Na sklonku minulého století totiž zavedlo jednu pozoruhodnost. Tradiční lisování partou více či méně rozjařených „šlapačů“ nahradil stroj. A to jakýsi robot, vybavený řadou kovových „chodidel“. Ten údajně dokonaleji, pod stále stejným tlakem a v pravidelném rytmu „rozšlape“ hrozny tak, že z nich dostane maximum toho nejlepšího. Získaný rmut je - prý - nejlepší možný. Samozřejmě, za tuto inovaci je třeba zaplatit i daň, a to v podobě ztráty tradičního koloritu. Dojem z krásných Portugalek rozvášněných vůněmi révy těžko nahradí podivný stroj s řadou umělých, v půli lýtek uříznutých „nohou“ neosobně a k uzoufání pravidelně tepajících do drcených bobulí. Pro úroveň vín ze sklepa Graham´s však svědčí i jiná skutečnost. Při premiérové plavbě lodi Queen Mary v květnu roku 1936 i Queen Mary 2 v lednu 2001 bylo portské s etiketou Graham´s (tehdy šlo o Six Grapes) součástí nápojového lístku.

Doporučené víno
W. & J. Graham´s Fine White Port, Porto. Zlatý odstín vyšší intenzity, čirá jiskrnost a mírně vyšší viskozita jsou průvodními znaky tohoto vína. V nose se jako první projeví poměrně hutný hroznovitý nádech, doprovázený lehýnce nahořklými projevy. Z pozadí se také ohlašují mírné odéry cukrové nasládlosti. Chuť je plná, výrazná a vykazuje podobný charakter jako kytka. Mocné ovocité partie s převahou hroznu, sotva patrně podkreslené citrusem, jsou okrášleny o umírněné mandlově hořké doteky. Celým vývojem chuti se line zjevná, ne však násilnická stopa ušlechtilé sladkosti. Ta víno neopanuje, leč dá mu jasný, elegantní aristokratický punc.

Volba pokrmu
S bílým portským coby průvodcem pokrmů se často nepotkáváme. Ale určitě se dobře skamarádí s dezerty, možná ne až tolik sladkými. Příjemně doprovodit dokáže různé řezy s mandlovou nebo ořechovou náplní, poradí si také vedle výraznějších sýrů, možná i s modrou plísní. Portské víno bývá poměrně často i samostatnou součástí některých jídel, užívá se ho například k úpravě omáček.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Auta
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový…
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný rebel
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít