Porota Exportní ceny: zvláště teď si úspěšní exportéři zaslouží ocenění

27. srpna 2009, 13:22 - jlo
27. srpna 2009, 13:22

Porota Exportní ceny DHL HSBC, složená ze zástupců partnerů soutěže, se představuje a vysvětluje svůj postoj k ocenění. Její verdict vybere z 20 000 oslovených českých exporter toho nejlepšího.

Ředitel divize firemního bankovnictví HSBC Bank Andrew Blach.

Autor: Archive

Ing. Jiří Stojar generální ředitel CZ/SK DHL Express Czech Republic

Jiří Stojar vystudoval dopravní školu v Žilině. Po roce 1989 založil spediční firmu, kterou v průběhu osmi let dostali z pohledu obratu a nabídky služeb až na druhé místo v ČR. Když celosvětový spediční koncern Danzas Holding v roce 1998 jeho firmu odkoupil, stal se Jiří Stojar generálním ředitelem českého zastoupení. V roce 1999 se Deutsche Post stává majoritním vlastníkem Danzasu a v roce 2003 následuje integrace společností Danzas a DHL v rámci skupiny DWPN. Jiří Stojar zůstává v pozici generálního ředitele nově vzniklé společnosti v ČR. V roce 2009 se Jiří Stojar stává Country Managerem pro ČR a SR.

„Nápad pomoci českému exportu se zrodil v DHL v roce 1997, kdy jsme se inspirovali od našich kolegů z Irska a Nizozemí. Český zahraniční obchod na konci devadesátých let čelil vážným problémům a nacházel se v hlubokém deficitu, který nakonec přerostl v měnovou a makroekonomickou krizi. Chtěli jsme dokázat, že právě malé a střední firmy mohou české ekonomice pomoci z krize, což se nakonec i stalo.

Jsme rádi, že i letos můžeme skrze Exportní cenu DHL HSBC vyjádřit obdiv všem českým vývozním firmám, které musejí o své postavení na trzích Evropské unie i mimo ni tvrdě bojovat se zahraniční konkurencí. Oceňujeme zejména ty české exportéry, kteří se v letošním roce dokážou vypořádat s nepříznivými a neočekávanými překážkami komplikujícími vývoz, jakou je například celosvětová hospodářská krize.“

Andrew Blach ředitel divize firemního bankovnictví HSBC Bank

Vystudoval univerzitu v Sheffieldu a v Manchestru. Andrew Blach získal bohaté zkušenosti jako mezinárodní manažer z HSBC ve Velké Británii, Turecku a Rusku. Mezi jeho významné výsledky patří rozjezd firemního bankovnictví banky HSBC v Rusku. Od září 2008 je ředitelem divize firemní bankovnictví HSBC Bank v Praze.

„HSBC je globálně přítomna ve více než 80 zemích světa na 5 kontinentech. Především díky svému postavení na trhu poskytuje podporu významným exportérům. Rádi bychom poznali ty nejúspěšnější společnosti s exportním zaměřením. Jsme pyšní na to, že můžeme podpořit tuto prestižní soutěž jako generální partner.“

Ing. Ivan Jukl generální ředitel agentury CzechTrade

Ing. Ivan Jukl vystudoval v roce 1988 elektrotechnickou fakultu ČVUT. V letech 1998 až 2000 zastával manažerské pozice v oblasti zahraničního obchodu a mezinárodních vztahů ve společnostech EZ Praha a ELTODO. Na praxi v soukromém sektoru navázal pětiletým působením na zastupitelském úřadu České republiky v Dánsku. Zde se věnoval prosazování ekonomických zájmů ČR, unijní agendě a propagaci ČR. V čele CzechTrade stojí od roku 2006.

„Profesionálními službami přispíváme k růstu exportu našich klientů.“

Radek Laštovička ředitel Coface Czech

Po postgraduálním studiu ekonomie na CERGE-EI a vědecké práci v Národohospodářském ústavu ČAV pracoval jako analytik v Kanceláři prezidenta republiky. Následně působil řadu let jako investiční analytik v oblasti venture kapitálu, a dále jako finanční ředitel Měď Povrly a obchodní ředitel Finanční skupiny Fio. Od roku 2006 je ředitelem Coface Czech, předního poskytovatele služeb v hodnocení bonity pohledávek, inkasu pohledávek a pojištění pohledávek.

„Exportéři opět budou motorem růstu české ekonomiky. Právě mezi nimi uplatňujeme naše komplexní služby řízení rizik z pohledávek.“

Fabrice Tamegger generální ředitel Austrian Airlines pro ČR a SR

Fabrice Tamegger je absolventem University of Innsbruck, Rakousko. V roce 1999 nastoupil do Austrian Airlines ve Vídni a do poloviny roku 2004 působil na ředitelství Austrian Airlines ve Vídni v Managementu pro Střední východ, jihovýchodní Evropu a Afriku. Od července 2004 zastává funkci ředitele Austrian Airlines pro ČR. V září 2008 byl jmenován generálním ředitelem Austrian Airlines pro ČR a SR.

„Exportujícím firmám v České republice můžeme poskytnout letecké spojení do 130 destinací na celém světě, především do východní Evropy a na Střední východ, kde je naše společnost silně zastoupena. To je perfektní předpoklad pro rozvoj obchodu a tedy realizaci exportních aktivit.“

Jan Chudoba ředitel vydavatelství Stanford

Panu Chudobovi je 53 let, v mediálním prostředí se pohybuje od roku 1999, kdy nastoupil do vydavatelství Economia a do podzimu 2007 vykonával manažerské funkce v obchodní oblasti stejného vydavatelství. V roce 2007 začas působit ve vydavatelství Mladá fronta a.s., kde se podílel na uvádění deníku E15 na mediální trh. Od října 2008 pracuje ve vydavatelství Stanford a.s. ve funkci výkonného ředitele.

„Mediálními partnery soutěže jsme se rozhodli letos stát proto, že jsme soutěž podporovali již v loňském roce a akce se nám líbila. Profit bude i nadále podporovat smysluplné projekty, které podnikatelům pomáhají zorientovat se ve složité situaci na trhu, medializovat jejich úspěchy a pomáhat jim tak v jejich nelehké práci.“

Hana Pavlištová ředitelka ČIA

Ing. Hana Pavlištová vystudovala VŠE v Berlíně. Pracovala nejprve jako analytik a programátor v Setuze, posléze v České spořitelně, nejprve jako analytik a programátor, následně jako vedoucí programátor. Od roku 1990 byla ředitelkou oddělení zahraniční platební styk a zástupce ředitele mezinárodní divize. Její kariéra pokračovala v Bayerische Landesbank, později u její nástupkyně v ČR v BAWAGbank (dnes LBBW). Od roku 2005 působí v České informační agentuře jako jednatelka. Paní Pavlištová se angažuje jako dobrovolník pro Czech Special Olympics v oblasti PR a sponzoringu a v roce 2009 byla znovuzvolena za členku představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

„Česká informační agentura poskytuje manažerské zpravodajské přehledy o dění v nejvýznamnějších sektorech české ekonomiky a přináší nejvíce nových informací o dění na relevantním trhu. Naši čtenáři jsou především vrcholoví manažeři v ČR i v zahraničí, kteří chtějí být denně, rychle a komplexně informováni. Soutěž Exportní cena DHL HSBC oceňuje podniky, které dosahují skvělých výsledků a prosazují se na zahraničních trzích. Považuji informace za klíčovou součást podnikatelského úspěchu, proto jsme se rozhodli tuto soutěž mediálně podpořit. Je mi ctí být i porotcem “

Helena Kohoutová

ředitelka a jednatelka Agentury Helas**

Zakladatelka společenského klubu HELAS NEW ENCOUNTERS CLUB. Klub sdružuje top management českých a zahraničních společností a pořádá akce, mezi které patří British Racing Day, Letní a Zimná Varhanní slavnost ve svatojakubském klášteře, British Golf Cup a 88. ročník dostihového dne Svatováclavská cena.

Dále je Helena Kohoutová zakladatelkou dámského klubu COSMOPOLITAN EXECUTIVE HELAS LADIES CLUB, který navazuje na prvorepublikové dámské kluby. Členkami klubu je více než 450 žen, které jsou výjimečné svými zkušenostmi v mnoha různých oborech, směrech, životní úrovni apod. Helena Kohoutová je rovněž spoluzakladatelkou Ocenění českých podnikatelek.

„V rámci svých profesních aktivit jsem se vždy snažila o propojování podnikatelských subjektů, vyzdvižení myšlenky spolupráce, ekonomické efektivity, ale zároveň i na slušnost a etiku podnikání. Je mi ctí přijmout pozici organizátora a porotce v soutěži Exportní Cena DHL HSBC a mít možnost účastnit se projektu, v jehož rámci se oslovuje téměř 20 000 českých exportérů. Každá úspěšná firma, její zakladatel a její management si zaslouží uznání, ocenění a tato soutěž jim právě tyto hodnoty nabízí.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít