Pořiďte si firmu snadno a rychle

31. července 2006, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
31. července 2006, 00:00

READY-MADE SPOLEČNOSTI Rozjíždíte vlastní firmu, ale nemáte nervy na nekonečné obíhání úřadů? Chcete začít podnikat co nejrychleji? Nebo jen potřebujete přidat do stáje vašich podniků ještě jeden kousek? Kupte si firmu "na klíč". Byznys tak budete moci rozjet už zítra.

READY-MADE SPOLEČNOSTI Rozjíždíte vlastní firmu, ale nemáte nervy na nekonečné obíhání úřadů? Chcete začít podnikat co nejrychleji? Nebo jen potřebujete přidat do stáje vašich podniků ještě jeden kousek? Kupte si firmu „na klíč“. Byznys tak budete moci rozjet už zítra.

Je to skoro, jako kdybyste koupili firmu v samoobsluze. Prostě přijdete, vyberete si hotový produkt, zaplatíte a hned můžete podnikat. Žádné mnohatýdenní obíhání úřadů, žádné vyplňování složitých formulářů. Tak lze zjednodušeně popsat nákup takzvaných ready-made společností. Na českém trhu působí již několik prodejců, kteří prodej těchto firem na klíč nabízejí. „Podnikatelé je od nás kupují, protože mohou firmu získat prakticky do druhého dne,“ říká Martin Chamr ze společnosti Chamr & Partners. „Nemusejí se také zbytečně zlobit s administrativou, tu za ně vyřídíme my,“ vysvětluje další výhodu Lucie Hlisníkovská ze společnosti Easy Support, která také prodej firem na klíč nabízí. „Trh s těmito společnostmi se proto uspokojivě rozvíjí, v současné době stále roste,“ podotýká Martin Chamr.

KUPUJÍ DEVELOPEŘI I CIZINCI

Firmu na klíč kupují jak začínající podnikatelé, tak již zavedené podniky. Zájemci se rekrutují z nejrůznějších oborů. Ti, kteří byznys teprve rozjíždějí, se snaží vyhnout papírování a anabázi po úřadech. Někdy je ale mezi kupujícími naopak třeba již dávno zavedený developer. „Většinou platí, že na každý developerský projekt zřizujeme novou dceřinou společnost. No, a někdy se objeví zajímavá šance, kterou nesmíme propásnout a musíme na ni rychle reagovat. Pak to řešíme právě nákupem readymade firmy,“ vysvětluje Hana Samuelová ze společnosti Real Estate Karlin Group. „Nakoupili jsme takhle už několik firem a jsme naprosto spokojeni,“ dodává.

Mezi zájemce o ready-made společnost jsou často cizinci. „Koupil jsem takto asi šest nebo sedm firem. Nebyly pro mě, pořizoval jsem je pro klienty. To jsou vesměs zahraniční investoři. Láká je zejména pohodlnost a rychlost, na peníze přitom nehledí,“ říká Jaroslav Richter z konzultační společnosti AZ FIN Consulting. „Velká část z nich si pak prostřednictvím zakoupené firmy v Česku pořizuje nemovitosti. Jinak by to pro ně bylo složitější, museli by tu mít přechodný nebo trvalý pobyt,“ vysvětluje další pohnutky zahraničních podnikatelů Tomáš Chrobák, ředitel Společnosti Online, která je lídrem trhu v prodeji firem na klíč.

JAK „INSTANTNÍ“ FIRMU POŘÍDIT?

Jak nákup předpřipravené firmy v praxi probíhá? Stačí, když se podíváte na webovou stránku některého z prodejců (podrobnosti v rámečku). Tam najdete aktuální seznam společností, které jsou k dispozici. Někdy jich mají prodejci nachystáno i několik desítek. Vyberete si firmu podle lokality, ve které chcete působit. Orientačně můžete volit také podle jména firmy, to je ale takříkajíc „pracovní“, protože je můžete po nákupu rychle změnit podle vlastních představ. Na webových stránkách obchodního rejstříku snadno ověříte, zda firma skutečně existuje.

Pokud si některou prefabrikovanou společnost vyberete, kontaktujte e-mailem nebo telefonem prodejce. Ten s vámi domluví schůzku u notáře, kde dojde k převodu firmy na vaši osobu. V optimálním případě pro transakci nebudete potřebovat nic víc, než občanský průkaz a výpis z rejstříku trestů. Někdy jsou ovšem potřeba ještě další dokumenty. „K provozování některých živností -například silniční motorová doprava, hostinská činnost - zákon vyžaduje prokázání odborné či jiné způsobilosti. Klient nám v takovém případě musí dodat například potvrzení o studiu či praxi,“ upřesňuje Chrobák.

CENY ZAČÍNAJÍ NA 30 TISÍCÍCH

Koupě ready-made společnosti se tedy jeví jako velmi lákavá možnost pro toho, kdo potřebuje z nějakého důvodu rychle otevřít firmu, nebo má prostě rád pohodlí a místo obíhané po úřadech se věnuje raději samotnému podnikání. Ale pozor, nic není zadarmo. Prodejci si samozřejmě za služby nechají dobře zaplatit. A cenový rozptyl u jednotlivých poskytovatelů této služby je velký. „Ceny za společnost s ručením omezeným začínají někde na třiceti tisících korunách. Někteří prodejci si ale řeknou i přes sedmdesát tisíc,“ popisuje situaci na tuzemském trhu podnikatel Petr Jerman, který sám prodej firem na klíč nabízí.

Navíc se raději předem dobře informujte, co je a co není v částce zahrnuto. Někteří prodejci totiž lákají na nízkou cenu, ale posléze se objeví ještě další položky, které budete muset zaplatit.

Zákazníci ale každopádně ceny pokládají za přiměřené. „Vnímáme je jako naprosto adekvátní, jinak bychom tuto službu nevyužívali,“ konstatuje Hana Samuelová.

ČÍM STARŠÍ, TÍM DRAŽŠÍ

Zhruba dvě třetiny všech v Česku prodaných ready-made firem jsou společnosti s ručením omezeným. Zbytek připadá na akciové společnosti. Ty nabízejí jen někteří prodejci s tím, že ceny jsou zhruba dvojnásobné oproti cenám „eseróčka“.

Zajímavé je, že ceny se liší podle stáří prefabrikované firmy. Podle klíče čím starší, tím dražší. Proč někteří podnikatelé raději koupí podnik založený před několika lety? „Jsou klienti, kterým se hodí prezentovat, že jejich firma byla založena již před delší dobou. Vzbuzuje to dojem podniku s delší historií,“ vysvětluje Chrobák.

JENOM ČISTÉ FIRMY

Kromě ceny by měl případný zájemce o koupi ready-made firmy zvážit ještě jedno eventuální riziko. Zda prodejce, který mu firmu nabízí, je dostatečně seriozní a prověřený partner. „Před nákupem si na něj raději zjistěte reference. Abyste nenaletěli a nekoupili firmu, na níž visí nějaké neblahé závazky,“ radí Jaroslav Richter, který již několikrát firmy na klíč kupoval.

Zda na firmu, kterou chcete koupit, není například vyhlášená exekuce, zjistíte nahlédnutím do obchodního rejstříku. Dalším důkazem „čistoty“ ready-made společnosti může být i daňové přiznání za předchozí roky. To je ale k dispozici samozřejmě pouze u subjektů založených před delší dobou.

ÚŘADY MAJÍ TAKÉ LEHČÍ PRÁCI

A jak se na ready-made společnosti a jejich prodej dívají státní úřady? „Jistá míra nedůvěry tam samozřejmě zpočátku byla. Dodnes se na obchodním rejstříku podivují, že se u tolika firem opakují v pozici jednatelů stále tatáž jména,“ říká Chrobák.

Úředníci ale nakonec zjistili, že spolupráce s prodejci prefabrikovaných firem je i pro ně výhodná. Profesionálové, pro které je vyplňování potřebných formulářů denním chlebem, totiž nedělají mnoho chyb. Také znají všechny potřebné postupy, není třeba jim je vysvětlovat. Úřady s nimi tedy mají mnohem méně práce, než pokud firmu zakládá člověk, který to ještě nikdy předtím nedělal. Například firma Společnosti Online založila v letech 2002 až 2005 každou třetí firmu, zapsanou do obchodního rejstříku v Praze. Komunikace s úřady tudíž funguje již rutinně a rychle.

S READY-MADE I DO SVĚTA

Možná ještě zajímavější možností pro české podnikatele, než nákup tuzemské ready-made firmy, je zprostředkovaná koupě podniku v zahraničí. České úřady jistě nejednoho podnikatele trápí, ale přece jen se v českých poměrech a zákonech zorientuje lépe, než v cizině. Přijít k hotové firmě, pokud chcete rozšířit svůj byznys do zahraničí, je tudíž také lákavou možností. Někteří čeští prodejci tak nabízejí přímý prodej firem na klíč na Slovensku. Ceny jsou podobné jako při převodu tuzemských subjektů. Můžete se ale pokusit dohodnout nákup readymade firmy i v dalších zemích. Pak už ale bude tuzemský prodejce jen prostředníkem, transakci zajistí jeho partnerský obchodník v cílové zemi.

HYDRA DRŽÍ BYZNYS

Ready-made společnosti jsou v České republice k mání již několik let a prodej roste. V současnosti se blíží k hranici tisíce prodaných firem ročně. Podle Jaroslava Richtera je to důkaz, že stát odkládá řešení problémů s přebujelou administrativou, která komplikuje a zpomaluje založení firmy. „Kdyby nebylo byrokratické hydry, tito prodejci by neměli zdaleka tolik zákazníků. Je to špatná vizitka státu,“ říká Richter.

Papírování při založení firmy se ale asi hned tak nezjednoduší. Nákup ready-made společnosti tak zřejmě bude ještě dlouho zajímavou alternativou, jak rychle a pohodlně začít nebo posílit vaše podnikání.

PARAMETRY READY-MADE SPOLEČNOSTI

* Společnost je zapsána v obchodním rejstříku, nikdy nepodnikala a nevyvíjela hospodářskou činnost.

* Má splacený počáteční kapitál. U společnosti s ručením omezeným je to 200 tisíc korun, u akciové společnosti dva miliony.

* Nemá žádné závazky ani pohledávky.

* Je univerzální, nemá tedy specifikovaný žádný konkrétní předmět činnosti. Ten se posléze upřesní až podle přání podnikatele. Ready-made společnost lze koupit pro podnikání v nejrůznějších oborech.

* Jménem společnosti můžete jednat prakticky okamžitě, v obchodním rejstříku lze také rychle změnit adresu firmy nebo její jméno.

PRAKTICKÁ RADA PRODEJCI READY-MADE FIREM NA INTERNETU

www.bhb.cz/easys

www.byro.cz

www.eps-olomouc.cz

www.spolecnosti.com

www.spolecnostionline.cz

www.terrinvest.cz

www.zalozimefirmu.cz

CENY READY-MADE FIREM

Prodejce Cena za s. r. o. Cena za a. s.

Easy Support 34 800 Kč dohodou

EPS 39 000 Kč nenabízejí

Chamr & Partners 45 000 Kč nenabízejí

Společnosti Online 60 000 Kč 120 000 Kč

Terrinvest 39 000 Kč 99 000 Kč

Poznámka: Ceny jsou včetně DPH a vztahují se na firmy založené letos. Obvykle nezahrnují vyřízení živnostenských listů a některé další poplatky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Seznam Email bude bezpečnější. Konečně přijde dvoufázové ověření
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít