Pořiďte si domácí vinotéku

10. září 2007, 00:00 - admin
10. září 2007, 00:00

SKLADOVÁNÍ VÍNA Rostoucí povědomí spotřebitelů ohledně etiky konzumace vína vytváří prostor pro v Česku dosud nevídaný obor - výrobu domácích vinoték. Poptávka meziročně roste o stovky procent. Vlastní vinotéka přitom už dávno není pouze věcí exkluzivních hotelů či prestižních restaurací.

SKLADOVÁNÍ VÍNA Rostoucí povědomí spotřebitelů ohledně etiky konzumace vína vytváří prostor pro v Česku dosud nevídaný obor - výrobu domácích vinoték. Poptávka meziročně roste o stovky procent. Vlastní vinotéka přitom už dávno není pouze věcí exkluzivních hotelů či prestižních restaurací.

Po řadu let se víno skladovalo vlastně jen u pěstitelů ve sklípcích nebo u výrobců dodávajících vína do obchodních sítí. Privátní vinotéky prakticky neexistovaly. „Před rokem 2000 to byla v zásadě záležitost Václavského náměstí v Praze a několika exkluzivních hotelů,“ říká Aleš Jančar, spolumajitel společnosti Amon CS, která je jedním ze čtyř tuzemských výrobců vinoték.

Situace se ale začala radikálně měnit na přelomu tisíciletí. Podle Jančara byla důvodem jednak rostoucí konkurence na domácím trhu pěstitelů a hlavně prodejců vín, a zároveň rostoucí počet spotřebitelů, kteří se ve vínu vyznají. Vinaři začali také rozlišovat mezi stálými a bonitními zákazníky a ostatními spotřebiteli. Obchodně důležitým partnerům začali nabízet vybavení na skladování a prezentaci vín. První generaci vinoték tvořily v podstatě průhledné plechové chladicí skříně, jakési vinné ledničky, které jsou převažujícím typem vinoték dodnes. Hlavní klientelu tvoří restaurace, vinárny, méně exkluzivní hotely a penziony nebo kanceláře manažerů.

VINOTÉKA UŽ I V OBÝVACÍM POKOJI

Od loňského roku si ale začali vinotéky pořizovat milovníci vína i do svých domácností. A také trh se rozšířil. „V současné době jsou k dostání levné asijské plastové vinotéky, průmyslově vyráběné kovové boxy i speciální dřevěné vinotéky vyráběné podle přání zákazníka tak, aby je bylo možno začlenit do bytu. „Každý výrobek je pak originál,“ konstatuje Jančar. Právě poptávka po atypických privátních vinotékách podle jeho slov nejvíce roste. „Oproti loňsku se zvýšily jejich objednávky jen u naší firmy trojnásobně,“ konstatuje.

Největší tuzemskou firmou oboru je přitom společnost HKK, která má již své pobočky i v zahraničí, na druhém místě v pomyslném žebříčku je Amon. Kromě těchto společností jsou v Česku zatím ještě dva menší výrobci, a to společnost Mintaka, která také nabízí dřevěné vinotéky, a firma Čada. Vedle tuzemských výrobců jsou ale na trhu přítomny všechny významné zahraniční značky, jako Bosch, Whirlpool, Baumatic, Siemens či Elektrolux.

Cenové rozpětí soukromých vinoték je celkem velké, asijské zboží lze pořídit zhruba za 5000 korun, plechové vinotéky za 10 000 až 30 000, menší dřevěné za 20 000 až 30 000 korun a luxusní velké dřevěné skříňky na uložení vín i za 50 000 korun.

… A NESTAČILA BY LEDNIČKA?

Základním smyslem vinoték je přitom stabilní teplota skladování vín, stejně jako v ledničce jsou jednotlivé části vinoték teplotně odstupňovány. „Zákazník má tedy možnost uložit si víno v archivovací teplotě a zároveň má kdykoli připravena vína v servírovací teplotě. Například u červeného vína tak nemusí čekat, až se mu po vyjmutí z chladničky zahřeje na teplotu pokojovou,“ konstatuje Jančar.

Vinotéky mají vliv i na uchování kvality vín. „Je celkem jedno, v jaké teplotě se víno skladuje, pokud nepřekročí 14 stupňů Celsia. Ale je nesmírně důležité, aby byla ta teplota stálá,“ zdůrazňuje Jančar.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž…
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít