Pořádně nadupané krabičky

05. května 2003, 00:00 - Mikešová Štěpánka, It@profit.cz
05. května 2003, 00:00

PDA (Personnal digital assistent), tedy Osobní digitální pomocník, znamená malý počítač, který lehce uskladníte, lehce obsloužíte a máte v něm základ své kanceláře.Kapesní počítač, počítač do dlaně, handheld, palmtop nebo palmPC.

S kapesním počítačem máte vaši kancelář vždy po ruce

PDA (Personnal digital assistent), tedy Osobní digitální pomocník, znamená malý počítač, který lehce uskladníte, lehce obsloužíte a máte v něm základ své kanceláře.

Kapesní počítač, počítač do dlaně, handheld, palmtop nebo palmPC. Za těmito názvy se skrývá elektronické zařízení menší než poznámkový blok A6. Disponuje takovými funkcemi, o kterých se klasickým diářům může jen zdát.

Jako velký počítač

PDA umí zapípat a upozornit na schůzku. Taky si do něj můžete uložit kontakty a zapsat poznámky. To jsou ale jen maličkosti, které kapesní počítač zvládne bez většího zahřátí obvodů. V PDA můžete mít díky synchronizaci data z velkého počítače. Zkopírujete je tam přes kabel nebo infračervený port. Funguje to i opačně. Když si na schůzce zaznamenáte údaje o nějaké firmě do PDA, můžete si je po příchodu do kanceláře převést do vašeho PC.

Něco navíc

Kromě organizačních funkcí funguje kapesní počítač i jako zdroj informací, které zrovna potřebujete. Můžete v něm mít smlouvy, ceníky a znění zákonů, objem dat je omezený velikostí paměti PDA. Taky si z něj můžete číst, elektronické knihy jde stáhnout z internetu. A protože je handheld multimediální zařízení, umožňuje poslech hudby, hraní her nebo jen obyčejné prohlížení obrázků. PDA může sloužit i jako satelitní navigační systém, využívá přitom technologii GPS. Na kapesní počítač se nesahá prstem, ale pomocí speciálního zařízení. Vypadá jako úzká tužka, pohybuje se jí (třeba když píšete) po dotykovém displeji. PDA vaše písmo nebo graffiti znaky rozpoznává díky speciálnímu softwaru. Některé počítače do dlaně mají navíc klávesnici, někdy si ji můžete připojit. Data do PDA dostanete i díky dřív zmiňované synchronizaci, přes internet pomocí GSM/GPRS, nebo pomocí bezdrátových přenosů - Wi-Fi nebo Bluetooth. Váš handheld to ale musí umět.

Pětkrát jinak

PDA můžeme rozdělit do pěti skupin podle operačních systémů, s kterými pracují. Nejstarší, který stál u zrodu kapesních počítačů, je Palm. Jeho výhodou je spousta programů a webů, kde se lze o PalmPC informovat. Nevýhodou jsou příliš jednoduché aplikace a občasné potíže s češtinou, které výrobci postupně odstraňují. Další platformou je EPOC. U jejího zrodu stála firma Psion, ovšem před nějakou dobou oznámila, že s vývojem těchto počítačů končí. Do světa PDA zasáhlo i počítačové impérium Microsoft. Windows pro Pocket PC vychází a podobá se osvědčenému operačnímu systému u velkých počítačů. Firma navíc dala kapesním počítačům zvuk, multimédia a barevné displeje. Oproti PalmPC ale ještě před časem přístroje víc vážily a baterie méně vydržela. Prosadit se na trhu PDA se snaží i Linux. V České republice se mu ale moc dobře nevede. Může za to málo výrobců a fakt, že chybí česká lokalizace. Pátou kategorii tvoří zatím nepříliš masově rozšířené systémy. Třeba REX5000/6000 nebo Casio-Pocket Viewer. Mohou být dobrými pomocníky, ale jejich budoucnost je nejistá.

Trh s PDA stagnuje

Přestože se firmy snaží vzbudit větší zájem o kapesní počítače zejména snižováním cen, příliš se to nedaří. Podle společnosti Dataquest se v loňském třetím čtvrtletí v celém světě prodalo 2,55 milionů PDA, ve stejné době v roce 2001 to bylo 2,62 miliónů. V prodeji vedou výrobky Palm, následují produkty Sony a Hewlett Packard. Zamíchat trhem plánuje Dell, nedávno u nás přestavila svou prvotinu PDA Axim X5.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Neodolatelně lákavá nabídka pro dealery VW a Škoda? Hyundai…
Bateriová revoluce: Toshiba má akumulátor, který se nabije za šest minut
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Technologie
Adware a Defender zpomalí váš počítač nejvíce, Eset a F Secure naopak nejméně
Nákupní tip: Čtečka Kindle Paperwhite je dnes o 800 Kč levnější
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít