Poradna: Komplikace s přeplatkem na dani

18. května 2015, 10:34 - Jiří Matzner
18. května 2015, 10:34

Když jsem si počítal svou daňovou povinnost, vyšlo mi, že na dani budu mít letos přeplatek. Zajímalo by mne, jak a kdy tyto peníze dostanu?

Jestliže vám při výpočtu daně z příjmů vyšel přeplatek, samozřejmě máte na tyto peníze nárok. Musíte si ale dát pozor na skutečnost, že ze strany finančního úřadu vám přeplatek nikdy nebude vyplacen automaticky. Musíte si o jeho vyplacení zažádat, ideálně zároveň s podáváním daňového přiznání, které má na své zadní straně pro tento účel vyčleněnou kolonku.

Pokud jste zapomněl v řádném daňovém přiznání uplatnit některou ze skutečností, na jejichž základě vám přeplatek vznikl, můžete tak spolu s žádostí o jeho vyplacení učinit v přiznání opravném či dodatečném, a to do tří let od termínu pro podání řádného daňového přiznání. Stejně tak můžete kdykoli o vyplacení zažádat příslušný finanční úřad prostřednictvím běžné žádosti. Podmínkou pro vyplacení přeplatku je, že jeho výše dosahuje alespoň 100 korun a finanční úřad u vás neeviduje nedoplatek na jiných daních – potom by přeplatek byl primárně použit právě na jejich úhradu.

Přeplatek vyplatí finanční úřad do třiceti dnů od obdržení žádosti, avšak tato lhůta začne běžet až od prvního dubna, kdy teprve přeplatek formálně vzniká. Pozor tedy na to, pokud podáváte daňové přiznání už zkraje roku, finanční úřad žádost podanou dříve než šedesát dní před vznikem přeplatku zamítne. Pokud se finanční úřad opozdí s vyplacením přeplatku, dochází ze zákona k jeho zhodnocení úrokem z prodlení ve výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o 14 procentních bodů.

Peníze na účtu finančního úřadu samozřejmě mohou zůstat, například pro případ, že následující rok byste na dani měl naopak doplácet. Jestliže však o vrácení přeplatku nepožádáte do šesti let od konce roku, ve kterém přeplatek vznikl, o nárok na přeplatek přijdete a ten pak zanikne a stane se příjmem státního rozpočtu. Stejně jako o přeplatek na dani pak musíte žádat i o případné přeplatky na pojistném na povinné sociální a zdravotní pojištění, zde však nežádáte o jejich vyplacení finanční úřad, ale svou zdravotní pojišťovnu, respektive příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení. U přeplatků na pojistném můžete také požádat, aby byly užity k úhradě dalších záloh. Co se formy výplaty přeplatků týče, můžete si u přeplatků jak na dani, tak na pojistném zvolit výplatu na bankovní účet nebo poštovní poukázkou.

autor je zakladatel advokátní kanceláře Matzner et al

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Bateriová revoluce? Toshiba má akumulátor, který se nabije…
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít