Poradna: Danění dlužné částky

29. září 2014, 10:03 - Petr Frisch
29. září 2014, 10:03

Ne všechny mé faktury jsou hned proplaceny. Přesto z nich musím platit daně. Je možné dlužné částky v účetnictví a v daních nějak zohlednit?

Obchodní vztahy jsou charakteristické tím, že podnikatel je v nich současně dlužníkem (například dluží jinému podnikateli dodat objednané zboží) i věřitelem (například věří, že mu jiný podnikatel za dodané zboží zaplatí). Takových vztahů u podnikatele vzniká i zaniká velké množství a pouze některé se dostanou do stavu, kdy závazek jedné ze stran není řádně a/nebo včas splněn. V tomto textu se budu věnovat pouze dluhu ve smyslu finanční povinnosti, a to z pohledu věřitele. Typicky půjde o nezaplacenou fakturu za dodané zboží nebo služby. Věřiteli, který fakturu vystavil, může ihned vzniknout několik daňových povinností. O jaké povinnosti půjde, záleží na dvou věcech – (ne)plátcovství DPH a účetnictví. Plátci vzniká povinnost DPH přiznat ke dni uskutečnění zdanitelného plnění, zjednodušeně ke dni dodání zboží nebo poskytnutí služby. Podat daňové přiznání a odvést tuto daň musí do 25. dne měsíce následujícího po zdaňovacím období. Noví plátci jsou finančními úřady registrováni s měsíčním zdaňovacím obdobím, což vytváří poměrně velký tlak na řízení jejich finančních toků.

Ptejte se odborníků zadarmo:
Své dotazy ohledně podnikání nám můžete psát na email: svihel@mf.cz

Podnikatel, který vede účetnictví, zaznamená vystavenou fakturu jako výnos, tedy položku zvyšující jeho základ daně z příjmů, bez ohledu na to, zda faktura byla nebo nebyla zaplacena. Podnikatel, který vede daňovou evidenci nebo používá takzvaný výdajový paušál, je na tom lépe – jeho faktura se stává příjmem pro daňové účely až okamžikem zaplacení. Z pohledu finančního řízení tedy nastávají největší problémy v situacích, kdy podnikatel (plátce DPH vedoucí účetnictví) vystaví fakturu, která mu není ve lhůtě splatnosti uhrazena. Podnikatel musí odvést DPH a zaplatit daň z příjmů a musí tyto daně uhradit z jiných svých prostředků. U DPH ve výši 21 procent a daně z příjmů firem ve výši 19 procent jde o 400 korun z každé fakturované tisícikoruny. Otázkou je, jak tuto daňovou povinnost z dosud „virtuálního“ výnosu snížit. Možností bohužel mnoho není.

DPH lze opravit (tj. škrtnout) pouze za striktních podmínek podle § 44 zákona o DPH. Oprava je možná, pouze pokud je dlužník v insolvenci (tj. nikoli v likvidaci). Snížení DPH vystavením dobropisu je také možné, ale neřeší primární problém, kterým je to, že bylo dodáno zboží nebo služba a toto nebylo zaplaceno. Pokud jde o daně z příjmů, zde je situace pouze nepatrně lepší. Podobně jako u DPH lze podle § 24/2 y ZDP uplatnit nominální hodnotu pohledávky do nákladů pouze u podnikatelů, kteří vedou účetnictví, a pouze pokud dlužník spadá do vyjmenovaných kategorií (zrušení konkurzu pro nedostatek majetku, úpadek, úmrtí a nemožnost vymáhání na dědicích, zánik společnosti bez právního nástupce apod.). Navíc je zde ale pro podnikatele vedoucí účetnictví dána zákonem o rezervách možnost tvořit takzvané opravné položky. To jsou účetní položky, které snižují hodnotu pohledávky v účetnictví a základ daně z příjmů. Lze je tvořit jen k nepromlčené pohledávce, která byla zaúčtována ve výnosech. V případě, že od konce sjednané doby splatnosti pohledávky uplynulo více než 18 měsíců, lze je tvořit až do výše 50 procent. Po 36 měsících pak až do výše 100 procent.

Autor je daňový poradce a ekonomický expert České asociace věřitelů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít