Popularita stavebního spoření v ČR neklesá, jeho obliba u českých občanů stále stoupá

02. prosince 2002, 00:00 - Pavel Šnajdr, snajdr@profit.cz
02. prosince 2002, 00:00

Nabídka jednotlivých stavebních spořitelen se příliš neliší. Rozdíly jsou ale v přístupu ke klientovi, dostupnosti jednotlivých spořitelen nebo ve výši úhrady za různé služby. Vklady stavebního spoření patří k nejbezpečněji uloženým finančním prostředkům.

Nabídka jednotlivých stavebních spořitelen se příliš neliší. Rozdíly jsou ale v přístupu ke klientovi, dostupnosti jednotlivých spořitelen nebo ve výši úhrady za různé služby.

Vklady stavebního spoření patří k nejbezpečněji uloženým finančním prostředkům. Jsou ze zákona pojištěny a stavební spořitelny navíc mají ze zákona přísně vymezené možné podnikatelské aktivity. Obchodovat mohou pouze tak, aby nedošlo k poškození zájmů účastníků stavebního spoření. Na bankovním trhu v České republice začaly stavební spořitelny postupně zahajovat svou činnost v první polovině devadesátých let minulého století. O jejich výhodách se nechal přesvědčit téměř každý druhý obyvatel ČR. V současné době je stavebních spořitelen v naší zemi šest - Českomoravská stavební spořitelna, HYPO stavební spořitelna, Raiffeisen stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny, Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky a Wüstenrot-stavební spořitelna. Mezi stavebními spořitelnami je vhodné vybírat zejména kvůli rozdílnému úročení úvěrů. Zdánlivě malý rozdíl v úročení, například ve výši jednoho procenta, znamená u větších úvěrů v případě levnější varianty úsporu hodně peněz. Ještě před výběrem spořitelny by si měl zájemce všímat také výše poplatků i podmínek pro přidělení naspořených peněz či úvěru.

Konkurenční tlak mění podmínky

V současné době dochází pod tlakem konkurence u jednotlivých stavebních spořitelen ke snižování úroků z poskytovaných úvěrů. Stavební spořitelna České spořitelny nedávno oznámila, že přichází ve své historii s nejnižším úročením úvěrů ze stavebního spoření. Úroková sazba úvěrů od 1. prosince 2002 klesá z dosavadních 5,5 procent na 4,75. „Snížením úrokové sazby u úvěrů ze stavebního spoření o 75 bodů nabízíme dosud nejvýhodnější podmínky. Zároveň klientům garantujeme jisté úročení vkladů u spořících účtů ve výši dvou procent. Pro své klienty jsme připravili zcela mimořádnou nabídku na trhu stavebního spoření“, řekl předseda představenstva a generální ředitel Stavební spořitelny České spořitelny Jiří Klán. „Jsem přesvědčen, že změna v kvalitě našich finančních produktů bude mít přímý vliv na kvalitu bytových poměrů našich klientů“, dodal Jiří Klán. Snížit výši úroku z úvěru ze stavebního spoření umožnila Stavební spořitelně České spořitelny podle jeho slov současná situace na mezibankovním trhu.

Úroky pod pět procent

Trend snižování úroků, který by měl přilákat mnohem více zájemců o půjčky než doposud, potvrzuje například i Raiffeisen stavební spořitelna, která od 1. listopadu nabízí výhodnější úvěry s úrokem 4,9 procent. Některé stavební spořitelny prostřednictvím úpravy obchodních podmínek snížily i úroky přidělených úvěrů nově uzavíraných smluv za cenu snížení úroků z vkladů. Tím dokáží podle odborníků více než pouze držet krok s úroky hypotečních úvěrů. Stavební spořitelny mají navíc prověřeny klienty, kteří spoří více než pět let, takže přidělují úvěry všem za pevný úrok 5 až 6 %, (Hypo má úrokovou sazbu dokonce od 4,9 % a speciální tarif 3,9 %. Tato sazba je určena pouze pro klienty, kteří požádají o úvěr Nadstandard ze stavebního spoření.) Klienti, kteří využijí nabídku Stavební spořitelny České spořitelny na úročení úvěru 4,75 procenty, mohou úvěr splácet až 13 let. Úrok pod pět procent lze získat také V Českomoravské stavební spořitelně - 4,8 %. Výdaje ze státního rozpočtu na podporu stavebního spoření se budou každoročně zvyšovat i v následujících čtyřech letech. Podle odhadu ministerstva financí (MF) vydá stát na podporu stavebního spoření v příštích čtyřech letech 54,6 miliard korun, pokud ovšem nedojde ke změně celého systému. Zatímco letos stát vyplatí na příspěvcích ke stavebnímu spoření okolo jedenácti miliard korun, v roce 2006 to bude více než čtrnáct miliard.

Základní principy stavebního spoření zná téměř každý obyvatel ČR. Nicméně není od věci si je připomenout. Klient pravidelně ukládá finanční prostředky na účet stavebního spoření. K němu je každoročně připisována státní podpora a úroky. Každý účastník stavebního spoření, což je oficiální název klientů stavebních spořitelen, má po určité době možnost získat úvěr s velice příznivými úrokovými sazbami. Každý účastník stavebního spoření obdrží státní podporu 25 procent z roční naspořené částky (státní podpora je maximálně z 18 000 Kč, tj. až 4500 ročně). Spořit může každý tak, jak mu to vyhovuje, a na účet stavebního spoření kdykoli poukázat jakoukoli úložku, tedy libovolnou či pravidelnou částku měsíčně nebo celou částku poukázat na účet jednou za rok. Každý klient určitou dobu (ze zákona minimálně dva roky) spoří a po splnění stanovených podmínek může získat úvěr ze stavebního spoření. Pokud mají stavební spořitelny dostatek finančních zdrojů, mohou poskytovat klientům tzv. překlenovací úvěry. Ty slouží k financování bytových potřeb do doby, než klient získá nárok na úvěr ze stavebního spoření. Čím víc peněz stavební spořitelna shromáždí, tím kratší dobu musejí klienti čekat na úvěr. Dnešní stavební spořitelny jsou specializovanými bankami. Stavební spoření je v podstatě střednědobým (pětiletým) programem spoření se státní podporou. Při čerpání úvěru například na koupi bytu je potřeba více peněz, ale stavební spořitelna vyžaduje jištění takové půjčky. To se obvykle netýká částky do 100 000 korun, kdy není nutný ručitel. Pro sumy vyšší je však potřeba minimálně jeden ručitel. Například Stavební spořitelna České spořitelny vyžaduje pro úvěry do 200 000 korun jednoho ručitele.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít