Poprvé na Žofíně

08. listopadu 2010, 17:20 - Petra Pelantová
08. listopadu 2010, 17:20

V soutěži nejvíc zabodovaly Česká spořitelna a Raiffeisenbank

Banky a pojišťovny v Česku už podeváté bojovaly v prestižní soutěži Banka roku. Poradenská společnost Fincentrum coby pořadatel a také zakladatel celé soutěže prezentovala výsledky klání minulý týden během galavečera na pražském Žofíně. Hned tři prvenství z celkem dvanácti kategorií si odnesla Česká spořitelna, dvě pomyslné zlaté zamířily do Raiffeisenbank a po jednom vítězství získaly GE Money Bank a Hypoteční banka. „Výsledky hlasování odpovídají situaci na trhu, což není jen můj názor, ale také našeho analytického týmu. Takže žádné velké překvapení, což je dobře,“ zhodnotil devátý ročník soutěže Petr Stuchlík, šéf společnosti Fincentrum.

Nezávislost

Od roku 2002, kdy Fincentrum vyhlásilo první ročník, má soutěž Banka roku jediný cíl. Hlavním posláním, jak říká Stuchlík, je snaha pomoci běžným spotřebitelům zorientovat se v nabídce finančních produktů. „Banka roku se stala fenoménem. O jejím vlivu svědčí nejlépe to, že se vyrojilo mnoho podobných ocenění, která však nejsou přijímána zdaleka tak jako Banka roku,“ dodává šéf Fincentra.
Banky si na umístění v soutěži zakládají, což dokazuje i fakt, že ocenění velmi často využívají ve své marketingové kampani. Vítěze v osmi z dvanácti kategorií letos vybírala padesátičlenná odborná porota. V porotě byli zastoupeni nejen odborníci z finanční oblasti, ale i každodenní uživatelé finančních služeb ze státní správy, akademické a politické sféry nebo odborných médií. Žádný z porotců přitom není zaměstnán v hodnocených institucích a není ani jinak zainteresován na výsledcích. Na absolutní nezávislosti poroty si společnost Fincentrum zakládá. „Vždy jsme důsledně respektovali nezávislost soutěže, i když její výsledky nemusely nutně být podle našeho gusta. Proto se v minulosti mohly na prvních příčkách umísťovat ING, AXA či Allianz, i když s nimi třeba v té době Fincentrum obchodně válčilo,“ tvrdí Stuchlík.

Efekt Air France

Vítězem hlavní kategorie Banka roku 2010 se stala stejně jako loni Česká spořitelna. První místo v této kategorii se v minulých letech obvykle stalo kořistí velkých bank, především spořitelny a Komerční banky. Pouze v roce 2008 získala prvenství Raiffeisenbank, čímž na chvíli narušila hegemonii „velké dvojky“. Česká spořitelna krom toho posbírala vítězství ještě v kategoriích Nejdůvěryhodnější banka a Banka bez bariér. Stala se tak nejúspěšnější bankou celé soutěže. Šéf České spořitelny Gernot Mittendorfer neskrýval nadšení. „Je to skvělá zpráva jak pro naše klienty, tak pro naše zaměstnance. Rád bych všem kolegům poděkoval za to, že díky nim jsme nadále jedničkou na trhu. Dostat se na vrchol je těžké, udržet se na něm je ale mnohem těžší. Uděláme všechno pro to, abychom v téhle výzvě obstáli,“ prohlásil Mittendorfer, kterého od ledna 2011 nahradí jeho kolega z představenstva České spořitelny Pavel Kysilka. Mittendorfer totiž povýší, neboť byl jmenován do představenstva mateřské Erste Group. Petr Stuchlík má pro úspěch České spořitelny jasné vysvětlení. „Česká spořitelna garantuje dlouhodobě jistotu a solidní standard služeb. Komerční banka také, ale osobně se domnívám, že jí na podzim 2010 u odborné veřejnosti ubíraly body například stávky ve Francii. Jsou to detaily, nicméně ne bez vlivu. Říkám tomu efekt Air France. Tyto aerolinky doletí, se skleničkou šampaňského a velmi příjemně, ale jen když zrovna nikdo v Paříži nestávkuje,“ konstatoval Stuchlík. Domnívá se, že když jsou konkurenti srovnatelní, rozhoduje i zdánlivě nesouvisející detail, jako je stávka.

Úspěšná Rajfka

Komerční banka si připsala dvakrát druhé místo, stejně jako loni v kategoriích Banka roku a Nejdůvěryhodnější banka roku. Už tradičně se příliš nedařilo ČSOB. „ČSOB je pro mě největší záhada. Silná, stabilní univerzální banka, ale porota ji prostě nemá ráda, a to bez ohledu na složení. Porota se během jednotlivých ročníků výrazně obměňovala, přesto nikdy nehlasovala pro ČSOB. Pavel Kavánek coby šéf se sice stal Bankéřem roku 2007, ale vlastní banka nikdy nevyhrála. V prvních ročnících jsem si to vysvětlovat pachutí po převzetí Investiční a poštovní banky, ale nyní opravdu nevím,“ tvrdí Stuchlík.
Naopak mezi poražené rozhodně nepatří už zmíněná Raiffeisenbank. Se dvěma vítězstvími v kategoriích Účet roku a Nejdynamičtější banka roku se stala druhou nejúspěšnější bankou celého klání. „Soutěž Banka roku je pro mě něco jako udílení Oskarů ve filmovém průmyslu. Vítám publicitu s tím spojenou a jsem rád, že kritéria této soutěže jsou pečlivě volená a rozhodování je objektivní,“ tvrdí šéf Raiffeisenbank Lubor Žalman. Rajfka byla v posledních pěti letech čtyřikrát vyhlášena Nejdynamičtější bankou a eKonto bylo potřetí po sobě vyhlášeno Účtem roku. „Když ale přinesu tyto ceny druhý den ráno po slavnostním ceremoniálu do naší síně slávy, jdu si do oddělení průzkumu trhu zkontrolovat, jestli nám pořád ještě stoupá spokojenost klientů, abych náhodou díky těm cenám nezapomněl, co je důležité,“ říká Žalman.

Slovo mají klienti

Tradiční kategorii Bankéř roku volí šéfové jednotlivých bank a pro letošní rok se jím stal šéf GE Money Bank Peter Herbert. Na pomyslném trůnu vystřídal prvního muže České spořitelny Gernota Mittendorffera. Velmi sledovanou kategorií je Nejdůvěryhodnější banka roku. Jde o specifickou kategorii, neboť vítěze vybírají klienti bank. Dotazuje se agentura STEM/MARK coby tradiční partner této kategorie. Letos se výzkumu, který se uskutečnil v průběhu října, zúčastnilo 939 respondentů. Klienti posuzovali nejen produkty a služby, ale také to, jak banka komunikuje s veřejností, jaké má veřejně prospěšné aktivity či finanční stabilitu. „Česká spořitelna drží pozici nejdůvěryhodnější banky u všech základních skupin populace, tedy z hlediska věku, pohlaví, vzdělání, osobního příjmu, sociálního postavení i velikosti místa bydliště. Nadprůměrně oproti jiným skupinám důvěřují České spořitelně penzisté,“ tvrdí Jan Osička, manažer STEM/MARK. Druhou nejdůvěryhodnější bankou se pro dotazované stala Komerční banka a hned za ní ČSOB.
Tato kategorie spolu s Bankou bez bariér, Pojišťovákem roku a Bankéřem roku patří k těm, u kterých nerozhoduje odborná porota. Kromě bank bodují v soutěži také pojišťovny nebo stavební spořitelny. Stejně jako v předešlých ročnících převzal záštitu nad Bankou roku ministr financí České republiky.

Zúčastněné banky Banco Popolare
mBank
Citibank
Česká spořitelna
ČSOB
Evropsko-ruská banka
GE Money Bank
ING Bank
Komerční banka
LBBW Bank CZ
Oberbank
Raiffeisenbank
UniCredit Bank
Volksbank
Waldviertler Sparkasse

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít